HepHap
| HepHap a întrebat:

Un preot poate sa-si piarda harul preotiei fara a fi caterisit? Daca preotul e corupt, curvar, escroc, se inchina la Necuratul, va mai avea el puterea sa il invoce pe Duhul Sfant atunci cand va sfinti apa sau va oficia Sfanta Cuminecatura? Sau va oferi, ca un bacan, doar paine, vin si apa cu aroma de busuioc?

19 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

@crinule daca ce ai spus este adevarat doua motive a fost cauza, inecatul se agata si de un fir de par si varsta pe care o ai a facut-o sa aiba incredere in tine si oricine era in locul tau acelasi lucru se intampla si sa nu crezi ca daca era vreun ateu fata nu apela la el, nu-ti mai da cu tarana pe spate ca aura ta de credincios a dat incredere fetei. Ma surprinde insa @georgesur "Nu uita/ti ca"atei" chinezi, rusi, Khmeri Rosii, a depasit cu mult numeric crimele facute de inchizitie de talibani si alte regimuri fundamentalist religioase". Cred ca faci confuzii intentionate sigur aici. Spre exemplu putem spune ca dezaxatul de Pol Pot care a asasinat doua milioane de cambodgieni a facut-o in numele ateismului sau datorita gargaunilor lui din cap in care vroia sa instaureze asa numitul "comunism al epoci de piatra" si a inceput cu desfiintarea oraselor si a banilor si cu finalizare intr-o tara eminamente agrara. Cat priveste blocul comunist, ca doctrina are baza in ideile lui Karl Marx si Friedrich Engels si iata abordarea care este destul de concreta si la ce a urmat dupa aceea de la publicarea in 1848 "Manifestul Partidului Comunist" primul capitol "Istoria tuturor societatilor cunoscute este istoria luptei de clasa" cu finalizare in abolirea capitalismului lucru care s-a si intamplat in tarile din blocul comunist. Deci nu ateismul a fost baza doctrine comuniste si nici dupa ce s-a instaurat ca putere totalitara nu a desfiintat biserica si credinta ci a lovit-o atat cat sa nu mai aiba influieta mare asupra maselor si sa stie cine sunt noi stapani.De fapt comunisti nu erau atei prin definitie (la liberul arbitru) ci se eticheta asa doar prin simplu fapt ca adera la doctrina partidului. Dar sa trecem la regimul politico-religios si ca termen de comparatie si sa vedem cum procedeaza acestea cu oameni.Regimul Taliban, iata ce ofera un astfel de regim maselor; Interdictia folosiri camerelor foto, video si alte mijloace de inrecistrare - interzicerea folosiri televiziunii, internetului, cinematografului - interzicerea ceremoniilor si festivitatilor cu exceptia celor prijeluite de instituirea calendarul solar - muzica este interzisa, cu exceptia cantari versurilor din coran - femeile trebuie sa se acopere cu "burca" - arestarea persoanelor cu conduita necorespunzatoare (ex. barbati cu barba prea scurta) si altele. Si se mai vaita amicul nostru ca religia este "mistocarita" si tratata cu intoleranta de unii pacilea, amice vezi ca in invatamantul romanesc s-a bagat religia si s-a scos teoria evolutionismului din cate stiu si tot voi suferiti de intoleranta? Atunci la talibani taticilor daca nici asa nu va convine.

| Hombre a răspuns:

@HepHap este atata bulibasela in interpretarea celor sfinte incat se ajunge pana acolo incat Dumnezeu atat de mult ne iubeste incat il iarta si pe dracu numai sa devina credincios. Vezi ca linkul pe care-l recomanzi nu poate fi accesat, cel putin la mine.

HepHap
| HepHap explică:

@georgesur

Ma suspectezi inutil, sunt crestin practicant. Chiar nu ai inteles despre ce vorbesc? Despre harul preotiei si hirotonisire iti las un link: http://www.crestinortodox.ro/......9130.html. Si, ca sa fie clar, mai explic inca o data si ce intrebam: mai are un preot putere spirituala daca e pacatos? Daca optiunea "fa ce spune popa, nu ce face el" e o alternativa in practica crestina, ce se intampla cu euharistia si aghiazma, pe care enoriasul nu si le poate "face" singur?

20 de randuri si nici macar o incercare de raspuns. Sau agresivitatea e un raspuns atunci cand nu ai unul? Te mai astept inca o data, cu ganduri mai bune.

HepHap
| HepHap explică:

@georgesur

Tu cu ce ochi ai vedea un preot raspopit cu scandal pentru viol, molestare, evaziune fiscala sau orice alta fapta calificata ca infractiune? Nu stiu, alege un caz din suita prezentata in ultimii ani de mass-media. Chiar ai impresia ca acest atribut de "bacan" e atat de dur? Vorbim de un infractor la urma urmei.

Ironia mea era indreptata strict impotiva acestei "specii" de preoti, nu a Bisericii sau a Crestinismului. S-au inmultit, in ultimul timp, dezvaluirile zguduitoare referitoare la activitatile deloc ortodoxe ale unor preoti, raspopiti ulterior. Esti constient si tu ca inca exista asemenea fete bisericesti, doar ca nu s-a tras perdeaua de deasupra lor. Asadar, nu consider ca am exagerat cu exprimarea atunci cand am facut referire la ele. Toate cele bune.

| Alphawolf a răspuns:

@georgesur, tu nu raspunzi la intrebari, tu doar ataci si clasifici oamenii cum iti trece prin... Religia a ajuns un lucru tabu? Nu mai avem voie sa discutam si sa punem intrebari religioase? Omul vrea si alte pareri! Poti intelege asta?
Ai dreptul la religie, dar tine-o in frau sa nu vina peste mine! Ce cauta religia in scoli? De ce aloca statul bani locaselor de cult? De ce se face reclama credintei mai mult decat oricarui produs de lux? Acum intelegi de ce credinta unora este mistocarita si tratata cu intoleranta? Religia deformeaza realitatea, anormalul devine normal. Degeaba esti liber cugetator, tot povestea biblica este suportul credintei tale religioase, apoi, la recesamantul religios esti pro-religie, iar in functie de procentul declaratilor credinciosi religiosi biserica isi obtine locul ca importanta... Bininteles, este dreptul tau sa crezi ce vrei si sa fii pro-religie, dar ai putea sa intelegi ca si eu am motive sa pun intrebari sau sa fiu impotriva religiei.

| ramona30 a răspuns:

Pai si crezi ca daca preotul e cuminte apa aia devine sfanta pentru ca zice "Doamne ajuta"? Sau daca se roaga pentru sanatatea enoriasului, ii pica din cer flaconul de medicamente? Sau cand stau 5000 de babe si ametiti la coada la moaste, preotul ala e un fel de pilot ca sa-i ridice la cer?

| ramona30 a răspuns:

Hai mai Georgesur "mucosi cu mintea neteda (gen ramona, Tammy si multi altii)?" laughing
Nu credeam sa ajung, la varsta si studiile mele sa fiu numita mucoasa, dar am ajuns sa o citesc si pe asta.
Deja m-am obisnuit, in Romania este posibil. Tot exprimand comentarii de liber-cugetator am fost facut in toate felurile "nebuna", "idioata", "o sa arzi in iad", "tampita", "curva satanei" si mai nou mucoasa cu mintea neteda.
Nu vroiam decat sa subliniez ca asta a fost metoda religiei de a se raspandi sau mentine, dupa caz. Adica, agresivitate, etichetare, aroganta si frustrare. Asa ne-au tinut 1000 de ani intr-un ev mediu.
Probabil oameni de genul lui Georgesur sau Crinu inca sufera dupa drepturile si puterea religiosilor din timpul Inchizitiei. Mie imi par oameni lipsiti de capacitate de dialog dar capabili sa te arda pe rug fara regrete.

| georgesur a răspuns:

Hapule, fii mai clar in formulare(. deh, am pretentii de la un "expert" )! "Harul" este un talent/aptitudine, un dar, o gratie divina, ...cu care te nasti.Este adevarat ca multi popi nu-l au, dar nici nu l-au avut vreodata (ca sa-l poata pierde). Te suspectez a fi ipocrit incercind sa pari "chinuit" de probleme profunde ale credintei(indiferent care ar fi aceasta!). Incerci sa devii un bun partener de tango al lui Nicotina? ...si "cochetezi" cu puterea de manipulare a "liber cugetatorilor"(gen Ilici/Iliescu) asupra unor mucosi cu mintea neteda (gen ramona, Tammy si multi altii)?
Din ce cauza crezi tu "expertule", ca in Declaratia Universala a Drepturilor Omului, la Art. 18, a fost trecut:"Orice om are dreptul la libertatea gândirii, de constiinta si religie."? De ce credinta unora sa fie mistocarita, tratata cu intoleranta si agresivitate de unii ca voi; unde este diferenta intre "liber cugetatori " si cei care fac prozelitism religios? Nu uita/ti ca "ateii"chinezi, rusi, Khmerii Rosii au depasit cu mult numeric crimele facute de Inchizitie, de talibani si alte regimuri fundamentalist religioase.

| georgesur a răspuns:

@HepHap, eu imi pot cere scuze daca nu te-am "citit" bine, dar ironia ta din ultima intrebare: ". va oferi, ca un bacan, doar paine, vin si apa cu aroma de busuioc?", nu-ti apartine?
Dar exprimarea ta :". curvar, escroc, se inchina la Necuratul"nu este cam tare?
Retorismul intrebarii tale(de crestin practicant! thinking ) il poti gasi si-n raspunsurile altora (ramona, Karan2000, Tammy, etc).
"Agresivitatea"poate fi un raspuns pentru multi mucosi netezi, sau pentru sireti ipocriti!
Daca esti sincer, data viitoare vei fi atent la formulare, pina atunci."argumentele" tale nu m-au convins.

| haiZI a răspuns:

Acum sincer unii oamenii traiesc in propia lor lume si evita sa vada realitatea. E plina lumea de oameni credinciosi, familisti inascuti, parintii perfecti, oameni cinstiti si dornici sa te ajute.
WTF get a life.Deschide ochii si uitate in jur, gandeste cu creierul, daca ai unul, nu cu p... E plina lumea de criminali, pedofili, violatori, mai nou se promoveaza homosexualitatea, preoti pedofili si asa mai departe.Intrebarea mea este:daca exista Dumnezeu, oare cum si cat ne mai poate suporta?

| haiZI a răspuns:

Georgesur esti genul de om care nu gandeste din punct de vedere etic, moral, iti lipseste cu desavarsire simtul corectitudinii, nu ai principii dupa care sa te ghidezi in viata, nu sti/poti face diferenta dintre "bine si rau". Iti traiesti viata fiind modelat de altii, de societate.Esti o fantoma printre alte cateva miliarde de oameni, nu ai o identitate a ta. Tu stii cine esti?
Esti un... care da raspunsuri pe TPU, folosind cuvinte inteligente din dictionar, cand puterea ta de intelegere e sub a unui copil de 3 ani.Ai raspuns la o intrebare concreta, argumentata etalandu-ti parerea personala si dand un raspuns neargumentat de care cu totii ne putem lipsi. Fericiti sunt cei saraci cu duhul.Pe scurt:esti mai mult mort, decat viu si un om pentru care e greu sa dezvolti un sentiment, cum ar fi respectul.Esti prost de dai in gropi. Ignoranta e proportional egala cu prostia in cazul tau.Invoc dreptul la libera exprimare.haha pa pa

| haiZI a răspuns:

Ideea ar fi sa gasim o cale de mijoc.Sa nu ajungem la extreme ca si depanarea de religie sau sa luam decizii legate de viata noastra, fiind influentati negativ, fortati de altii sau imprejurari.Sa nu ne pierdem identitatea.Nu sunt de acord cu crimele, nedreptatile care au loc. Dar prostia si influentele negative din partea societatii in care traim predomina.Sunt tari de ex:in care rata homosexualitatii este de 40%. Homosexuali care se duc in biserica in fata lui dumnezeu si preoti care oficieaza sfantul legamant intre doi poponari.Infiaza copii sau ii fac nu stiu cum, deci iti dai seama ce am ajuns?, sa avem tata cu piz. si mama cu p. a?, asta e lumea in care traim?, nimic nu mai e sfant? Daca am ajuns sa aceptam homosexualitatea, cat va mai trece sa aceptam violurile, pedofilia, o sa ajungem sa ne-o tragem unul la altul in dos?,. Sunt tari in care preotii sunt homosexuali, la asta ajungem? sa ne spovedim unor homosexuali? In alte tari acestia sunt condamnati la moarte si da, asta e agresivitate din partea mea. M-am saturat de jegurile care promoveaza imoralitatea si nu au nimic sfant pe lumea asta.pa pa

| haiZI a răspuns:

Cei ca tine chiar nu inteleg.

| Karan2000 a răspuns:

Preotii sunt toti niste escroci care va iau bani si va aburesc. Credeti voi ca un Popa poate sfinti apa? sau te poate ierta de pacate? Sau credeti ca,, PREAFERICITUL,, este sfant? Dc ca a facut teologia? Dc Popa sfinteste lucruri si obicte si etc dc nu sfinteste Romania? Doar Dumnezeu iarta, sfinteste si face alte minuni ce Popa le pretinde ca le face. Aicia o sa ziceti ca lucreaza Dumnezu cu el. GRESIT, Dumnezu a zis nu va inchinati la chip cioplit ( ICOANE) POPA dc te pune sa pupi icoanele si moastele si alte prosti. Gnditi putin si o sa vedeti adevarul.

| AmelieIdk a răspuns:

Preotii sunt oameni ca si noi. A fi preot este un job, nu un har. Totul este o fatada.

| AmelieIdk a răspuns:

HaiZI, cred ca ar fi putin ridicol sa marginalizam homosexualii doar din cauza orientarii lor sexuale. La urma urmei, este alegerea lor, si nu ne priveste pe niciunul dintre noi. Nu vad de ce nu ar putea fi legalizata casatoria intre homosexuali.La urma urmei cu totii suntem fii lui Dumnezeu, cu bune si cu rele. Si daca sunt gay nu inseamna neaparat ca sunt satanisti, sau chestii de genul.

Si daca tot a venit vorba de homosexuali, am vazut de curand pe Discovery un documentar despre cum a luat nastere acest lucru.

Se presupune ca homosexualitatea a luat nastere in manastiri, intre calugari. Din cauza legii prin care se interzice ca acestia sa fie casatoriti, sa fim seriosi, cat poate rezista un om fara afectiune/sex? Asa ca... s-a intamplat intre ei.big grin

La inceput mi-a venit un pic mai greu sa cred, dar daca stam sa ne gandim este chiar plauzibil. (Si cel mai ciudat...am povestit asta profului de religie din liceu, si m-a aprobat! :-|) Deci cum am zis, si pot sa o mai zic inca o data, preotii sunt oameni ca si noi, nu este nimic divin la mijloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hep hap.in seara asta, m-am trezit langa mine cu o fata de 23 de ani; mergeti putin cu mine? era frumoasa; am zis da.nu am intrebat unde. dupa cativa pasi, imi spune; sunt trei tipi de care mi-e frica. mi-am dat seama. a ajuns in fata blocului si mi-a multumit. i-am spus la revedere. acum; de unde stia ea ca eu sunt de incredere? si daca a juns teafara acasa, ce crede ea despre mine ca om, prin prisma credintei crestine? au nu stii ca pe fii lui Dumnezeu ii veti cunoaste dupa roadele lor? iar eu sunt printre cei mai pacatosi mai hapule mai.vad ca v-ati intalnit cativa aici la ora asta. pot sta cu voi? nu vorbesc.doar ascult?

| Rooby a răspuns:

Nu pentru ca probabil nu il va mai auzi sau nu va mai fi indrumat de Dumnezeu