| morcovus a întrebat:

Daca in urma unui control medical se dovedeste ca aveti cancer intr-o stare avansata si mai aveti de trait cel mult trei luni de zile, va va afecta acest lucru credinta in Dumnezeu? Daca esti necredincios, o sa incepi sa crezi intr-o divinitate care iti ofera o alta viata mai buna dupa ce mori?

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu m-as apropia si mai mult de Dumnezeu stiind ca de aceasta relatie atarna vesnicia intreaga.

| SaveTheNature a răspuns:

Bineinteles ca acum toti se vor da eroi.
Eu as vrea sa vad o filmare in care un om ajuns la capat de drum inca se delcara ateu.

| Lilia2621 a răspuns:

Cred ca credinta mea in Dumnezeu s-ar schimba. ori nu as mai crede in El ori credinta mea s-ar face mai puternica. Cred ca in aceasta situatie ar influenta mult ce mi-ar spune persoanele apropiate.

| Serenade a răspuns (pentru SaveTheNature):

Http://www.youtube.com/watch?v=xnd8AvhMs3I
A murit deja, si nici macar in patul de moarte nu a pomenit ceva despre vreun zeu, iar nenea din clip a fost un mare critic al teistilor.
Incearca macar pentru un moment sa iti imaginezi alti oameni care nu gandesc ca tine si care prefera adevarul indiferent cat de dur ar fi

| Serenade a răspuns:

Doar daca boala m-ar afecta psihic as crede intr-o zeitate, dar nu as fi tocmai eu avand in vedere ca boala m-a facut si nebun, oricum sunt sigur ca as muri ateu, am mai fost in situatii limita si nu am avut nevoie de nici o zeitate ca si confort psihologic.

| SmexyBoy a răspuns:

HAHAHAHAHA
Chiar as vrea sa mor, sa scap de lumea asta...
Sau cum spune Pavel:
Pentru mine a traii = Hristos,
Si a muri este un castig.

| SaveTheNature a răspuns (pentru Serenade):

Interesant. Nu ma gandeam ca exista astfel de oameni sincer. Totusi ma intreb de ce a spus la un moment dat They have my bless.

| Serenade a răspuns (pentru SaveTheNature):

Se referea la oamenii care in pragul mortii apeleaza la supranatural, a spus ca daca te face pe tine sa te simti mai bine ai binecuvantarea mea(adica nu este impotriva), nu era vorba de "blessing" la modul religios.

| RAY a răspuns:

Nu, niciodata n-am sa cred in viata de dupa, scopul vietii este moartea vesnica, daca as muri maine nu as crede nici 1% intro divinitate

| Thunderstruck a răspuns:

O sa ziceti ca ma dau erou, dar n-as face-o.De ce? Crezi ca o fiinta omniscienta nu-si da seama ca esti atat de ipocrit incat dupa ce toata viata n-ai crezut in nimic, te pocaiesti doar pentru a nu ajunge in iad? Bai oamenilor, reveniti-va.

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Mai bine mai tarziu, decat niciodata!

| dracu14 a răspuns:

Nu,daca as afla treaba asta, a doua zi as face o lista cu lucrurile pe care nu am reusit sa le fac de-a lungul vietii si in acele 3 luni sa le fac
mi se pare o ipocrizie ca ateu dupa ce n-ai crezut toata viata, sa aflii ca mai ai cateva luni de trait si atunci sa dea credinta in tine
m-am nascut ateu si am sa mor ateu, prefer sa ard in iad decat sa-mi traiesc ultimele luni de viata ca un milog, implorand iertare

Răspuns utilizator avertizat