| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti de pariul lui Blaise Pascal?

Daca Dumnezeu există și eu nu cred, am pierdut totul, dar daca el nu există și eu cred nu am pierdut nimic.

In mare:

1. Daca crezi in Dumnezeu si Dumnezeu exista, o sa fii rasplatit cu o viata vesnica in rai, deci un castig infinit.

2. Daca nu crezi in Dumnezeu si Dumnezeu exista, o sa fii condamnat la un iad vesnic, deci o pierdere infinita.

3. Daca crezi in Dumnezeu si Dumnezeu nu exista, nu o sa fii rasplatit, deci o pierdere finita.

4. Daca nu crezi in Dumnezeu si Dumnezeu nu exista, nu o sa fii rasplatit, dar ti-ai trait viata asa cum ai vrut, deci o pierdere finita.

O alta versiune populara a pariului spune ca daca gresesti, nu vei pierde nimic daca devii teist, dar daca gresesti si devii ateu, atunci vei pierde totul si vei ajunge in iad. Aceasta versiune este mai convingatoare (nimeni nu vrea sa ajunga in iad), dar ii lipseste punctul de vedere mai optimist al versiunii originale.

Din moment ce nimic nu poate fi cunoscut cu certitudine, atunci credinta crestina poate fi la fel de buna ca oricare alta, si din moment ce posibilitatea castigului de pe urma credintei este mult mai mare decat posibilitatea castigului de pe urma necredintei, crestinismul ofera maximul de castig. Acesta este rezumatul Pariului lui Pascal.

Cum comentati si ce parere aveti de acest pariu?

5 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

"1. Daca crezi in Dumnezeu si Dumnezeu exista, o sa fii rasplatit cu o viata vesnica in rai, deci un castig infinit."
- Cu anumite conditii, daca respecti cele zece porunci si esti un sclav cuminte.

"2. Daca nu crezi in Dumnezeu si Dumnezeu exista, o sa fii condamnat la un iad vesnic, deci o pierdere infinita."
- Multi teologi, cat si papa te contrazic.

"3. Daca crezi in Dumnezeu si Dumnezeu nu exista, nu o sa fii rasplatit, deci o pierdere finita."
- Nu conteaza daca ai fost un prost toata viata sau nu? Wow.

Chiar crezi ca daca ar exista un zeu, chiar i-ar pasa daca crezi sau nu in el? Multumeste bibliei ca i o gandire primitiva de 2000 ani.

| doctorandus a răspuns:

Eu cred ca mai exact spus mormonismul ofera maximul castig: dupa moarte devii tu insuti Dumnezeu, printre alti dumnezei.

| Mădă0611 a răspuns:

Mai puteti? rolling on the floor "o alta versiune" bla bla bla "teist", "ateu", cred ca e greu sa traiesti cu 2-3 neuroni, asa cum fac cei care vin cu "toti e unul", dar vorbesc despre rai/iad, eventual pacat stramosesc, si cel mai misto, despre biblie, pe care de fapt o ignora, ca "mantuitorul" unora spune ca fara el nimeni nu ajunge in rai (e a 3-a oara cand spun asta in 2 zile).

| Alphawolf a răspuns:

Pariul este o porcarie, iar persoanele ce se folosesc de el sunt meschine, vor sa castige cu orice "pret", nu le intereseaza constructivul, adevarul si obiectivitatea, ci doar slabiciunile lor pentru prejudecatile adoptate.

| Mechanix a răspuns:

Și care Dumnezeu ar trebui să aleg, că-s mii de variante?