| Nucreeed a întrebat:

De ce unii dintre voi nu va puteti imagina viata fara credinta intr'o divinitate? Am primit de multe ori intrebari de genul: Daca nu crezi in dumnezeu, atunci in ce crezi? Doar nu poti sa nu crezi in nimic.straight face

Inca un motiv stupid pentru care ei cred in dumnezeu...

20 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Voi credeti in tatucul Darwin.
Tatucul nostru Darwin mancat de viermi adevereasca-se teoria ta.
Fie ca fosilele lipsa sa fie gasite sau cineva sa le fabrice mai bine.
Amin.

| OOOLEOOO a răspuns:

Mai bine crezi in visul tau, decat intr-un Dumnezeu.

| sublime89 a răspuns:

Da, pentru ca ei asa au fost crescuti sa gandeasca, ca d-zeu e tot. Cum il scoti pe d-zeu din ecuatie nu mai ramane nimic. Si mai e ideea asta stupida cum ca trebuie sa crezi in ceva sau cineva. Adica sa crezi fara dovezi, la asta se refera. E probabil ceva ramas din vremurile primitive. Oamenii cum au inceput sa gandeasca un pic au si inventat zei si spirite si tot felul de lucruri in care au crezut fara dovezi. Iar acum ne e greu sa ne desprindem de vechile obiceiuri. Noi trebuie sa credem doar in ceea ce am descoperit pana acum. Si am descoperit destule. Avem un univers inimaginabil de mare in care putem crede. Nu vad ce ne-ar trebui mai mult. Nu poti sa crezi de dinainte in lucruri ce s-ar putea sa fie descoperite, pentru ca nu ai cum sa stii asta. Universul e imprevizibil. Ce ar insemna acum sa ne apucam sa credem in nu stiu ce energii si materii exotice, doar pentru ca ni le imaginam noi? Poti specula, dar trebuie sa ai grija sa faci diferenta intre speculatii si adevar.

| Maxim96 a răspuns:

Cum omul poate sa spuna ca nu exista Dumnezeu? Au cercetat ei ca sa ajunga la asa concluzie? Sunt atatea corpuri ceresti, le-au cercetatat ei pe toate? Au patruns ei in lumea nevazutului ca sa traga asa concluzii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica, ei cred doar pentru a nu crede in nimic? laughing nici chiar asa, avem un Creator si asta e foarte clar, doar ca mai sunt multi care bat campii venind cu teoriile lor cica demonstrate, ca nu exista Dumnezeu, de unde stiu ei asta? au explorat oare tot universul si nu la.au gasit? laughing nici macar un sfert din el nu a fost explorat, pentru ca e infinit iar noi lucrurile infinite nu le intelegem, si din cauza asta venim cu teorii care mai de care, asa cum lumea nu poate demonstra cu exacitate teoria big bang, nici asa nu se poate demontra ca nu exista Dumnezeu, se poate demonstra ca exista doar privind aRomania perfecta a tuturor lucurilor care nu pot fi manipulate de oameni ci sunt naturale, iar cu natura noi nu ne putem juca.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti sa crezi in ceva doar pentru ca inca nu l-ai gasit. Ar trebui sa credem si-n spiridusi doar pentru ca inca nu i-am gasit?

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

Dovezi conform carora religia e o prostie:
-Religia a aparut numai prin locuri in care populatia era inculta. De ce n-a aparut crestinismul in Grecia ma rog? De ne n-a aparut crestinismul in Japonia ma rog?
-Sunt atat de multe religii si unele au chiar mai multi zei. Inseamna ca nu puteti sa spuneti ca credeti in cel bun daca sunt atatea variante si toae diferite.
-Odata cu dezvoltarea stiintei, miracolele au disparut. Cum iti explici? thinking
-Omenirea a aparut de sute de mii de ani si totusi Dumnezeu si niciun alt zeu nu a fost pomenit inca de la inceput.
-Multe teorii religioase au fost infirmate(Adam si Eva, Arca lui Noe-explica-mi tu te rog cum au incaput +3000 de specii de animale intr-o barca te rog-dupa specificatiile biblice era mult mai mica si decat Titanicul)
-Adevarul istoric contrazice exodul evreilor din Egipt. Apropo, cum au supravietuit ei 4-44 de ani in desert, fara mancare, fara apa si cu egiptenii pe urmele lor?
-De ce nu sunt pomeniti in Biblie dinozaurii?
-Noi am fost facuti prin incest? Atunci de ce acum biserica interzice incestul?
Mai sunt multe tampenii de genu' de care chiar vreau sa te intreb dar raspunde-mi la astea si dupa iti mai pun.

| 22SWAG22 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun, daca nu se poate combate existenta Dumnezeului(crestin) el exista? Nu poti combate nici existenta lui Zeus, Horus, Zalmoxis, Thor etc..., deci ei exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 22SWAG22):

Pai toti zeii mentionati de tine sunt imaginati dupa puterea Lui Dumnezeu, cei care nu au crezut in Dumnezeu au inventat zei, nu vezi ca totul se leaga de unul singur, mai clar de atat nu poate fi, de ce totul se inspira din biblie, de ce oamenii se inspira atat d emult din biblie, doar e o carte scrisa de prosti, nebuni, psihopati, dupa parerea multora si totusi cele mai bune carti au luat nastere dintr.una singura:Biblia! doar e basm cum zic multi, de ce nu se inspira lumea din basme de Petre Ispirescu? pana si basmele sunt inspirate de acolo laughing) influenta zeilor mentionati de tine nu se poate face simtita dar influenta bibliei da. nimic nu se poate demonstra concret, asa ca de ce nu as alege sa cred in Creator? mai ales ca prezenta Lui se face simtita.

| 22SWAG22 a răspuns (pentru anonim_4396):

O carte foarte inteleapta...
1. Povestea lui Noe
2. Omul care traia intr-o balena.
3. Curvele sa fie omorate cu pietre
4. Iadul
5 Condamnarea umanitatii la chinuri(violuri, crime etc.) deoarece doi dezbracati au mancat un mar.
6. Dumnezeu judeca oamenii pentru faptele lor, desi el a facut oamenii cu o fire pacatoasa, plasandu-i intr-o realitate cu ispite, apoi ii trage la raspundere ca s-au manifestat ca atare.
7. etc. pot sa-ti zic inca 100 de motive, dar n-are sens, o zi buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 22SWAG22):

Pai cine ia pus pe Adam si Eva sa manace din pomul vietii? Dumnezeu a spus sa nu se apropie de pom, el nu a vrut ca ei sa cunoasca raul,totusi i-a dat omului libera alegere nu la obligat la nimic si omul si in ziua de azi face cel il taie capul si dupa aia plateste fiecare decizie pe care o ia in bine sau in rau, in biblie e doar relatarea vietii oamenilor primitivi din acea epoca, bilbia nu incurajeaza faptele lor doar le relateaza cum erau ei, iar in biblie oamenii il descriu pe Dumnezeu cum il inteleg ei si aici apare religia fiecare cu parerea lui diferita despre El, oamenii lau caracterizat pe Dumnezeu de aceea apar unele contradictii, dar are si parti bune biblia din care ai ce invata, tinand cont de faptul ca de versetele ei se folosesc toti filozofii si psihologii pentru a scrie carti si sunt foarte utile, Dumnezeu e plin de iubire si e in fiecare din noi si nu el ne pedepseste ci rodul faptelor noastre si ceea ce fac cei din jurul nostru, mediul in care traim, societatea pe care am formato, lacomia pentru bani pe care o au multi, egoismul, adica noi vrem ca faptele noastre sa nu aiba si rezonanta? bineneteles ca au, cum au si cuvintele tot ce facem se intoarce spre noi ca rod a ce am sadit prin fapte si vorbe, cu oamenii care ne interactionam in viata de zi cu zi nu Dumnezeu este de vina pentru ce primim noi ci noi, societatea, mediul inconjurator, apropiatii nostri, cuvintele noastre faptele noastre, totul are un efect si o cauza

| Nucreeed explică (pentru 22SWAG22):

Te chinui degeaba sa'i explici ceva.Tot ce vrea o sa inteleaga din argumentele tale.N'ai ce sa le faci...

| Northern a răspuns:

Biblia,credința în Dumnezeu și toate confesiunile astea cu părerile lor împărțite au devenit de mult o simplă poveste ( cam stupidă zic eu) pentru mine.Mulți mă întreabă -păi de ce așa? - Păi cum de ce? Să gândim un pic logic, cum va putea Dumnezeu să mă judece pe mine la fel ce pe una dintre persoanele care, după cum zice biblia l-ar fi vazut pe Isus ba mai mult l-ar fi vindecat de anumite boli.Păi cum să nu creadă în Dumnezeu față de mine care n-am văzut nimic.E imposibil. Într-adevăr, nu poți pune pe un cântar și să zici --ăsta a avut mai multe motive să creadă și ăsta nu, dar pentru mine tot imposibil rămâne.Referitor la ce ai scris tu sus, cel mai stupid motiv de a crede în Dumnezeu e frica de moarte.Eu după ce mor unde merg? Ce se întâmpla? Nimic, absoul nimic. Asta e părerea mea despre credința în Dumnezeu.Îmi pare rău dacă am jignit pe cineva.

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru Northern):

Cand Isus a vindecat in Biblie oamenii aceia l-au vazut fizic, asta doresti si tu?
As aprecia un om care il indeparteaza pe Dumnezeu nu pe o baza stiintifica, ci daca ar avea o relatie cu El, daca ar avea nevoie de El si El nu s-ar arata, daca nu ar interveni in viata lui, deoarece daca s-ar intampla acest lucru ar insemna ca Dumnezeu a mintit promitand totul in schimbul unei credinte vii si adevarate happy

| Northern a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Normal că aș vrea să-l văd, cine nu ar vrea? Eu nu mă pot gândi la Dumnezeu ca la o persoană pe care o pot atinge să văd daca e reală sau nu.Nu știu ce să cred.

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru Northern):

Atata timp cat sufletul e infinit si tot de pe acest pamant este finit va fi greu sa opresti acea foame continua a sufletului cu lucrurile astea limitate happy

| sayWhaaat a răspuns:

Ei na, uite ca eu pot sa traiesc fara sa cred in nimic laughing.

| sabrina103 a răspuns:

Asta nu e motiv. Omul chiar daca nu crede intr-o divinitate tot crede in ceva: stiinta, sanatate, placere, sine etc.

| MBeni a răspuns:

Sa iti dau un exemplu, daca ar fi un cutremur ce ai face?! banuiesc ca ai incepe sa ceri ajutor(cui?), banuiesc ca lui Dumnezeu, nu stiu daca exista sau nu exista, dar ce stiu este ca ne trebuie un sprijin in viata ca sa trecem mai departe si singurul lucru unde poti gasi asta este la"dumnezeu", dar persoanele care se cred in propriile puteri si nu implora mila pot trece mai departe... Dupa parerea mea fiecare pe cont propriu, daca exista si nu am crezut imi asum raspunderea, daca nu exista...

| cmbr a răspuns:

Eu unul cred in Dumnezeu.Multi insa isi pun intrebarea "El ne-a creat pe noi sau noi pe El?"