| SlymOvy a întrebat:

Daca la catolici conducatorul este Papa la ortodocsi care este?

Răspuns Câştigător
| nelu88 a răspuns:

Sfântul Sinod este cea mai înaltă autoritate a Bisericii Ortodoxe Române, pentru toate problemele dogmatice și canonice, precum și pentru cele bisericești de orice natură. Este prezidat de patriarhul României. Sinodul este format din înalți prelați: mitropoliți, Arhiepiscopi, episcopi titulari, episcopi vicari și arhierei vicari. Ei se întrunesc de mai multe ori pe an în Palatul Patriarhiei din Dealul Mitropoliei. În prezent, numărul membrilor Sf. Sinod este de 54 ierarhi.

7 răspunsuri:
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Capul si al Bisericii Ortodoxe si al Bisericii Catolice este Hristos Dumnezeu.
Ca reprezentati si conducatori pe pamant, condusi de catre Dumnezeu, in Biserica Catolica este Papa, iar in Biserica Ortodoxa patriarhul, care fiecare tara are unul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AkagamiNoShanks gandeste inainte sa postezi ceva! La ortodocsi, conducatorul este Preafericitul Parinte Daniel!

| ms3y a răspuns:

La ortodcsi nu exista un conducator suprem.Cea mai inalta autoritate este Sinodul.

| sitărescu a răspuns:

La ortodocși e Patriarhul, doar că Patriarhul NU E INFAILIBIL ca Papa, iar deciziile importante, se iau în Sfântul Sinod, de comun acord, nu la porunca unui singur om.

| doctorandus a răspuns (pentru sitărescu):

Nici Papa nu e infailibil la modul general, ci doar cand se pronunta in mod oficial impreuna cu cardinalii.

| Zaied a răspuns:

La noi e preafericitul patriarh care atunci cand nu jumuleste oameni de bani nu prea mai e asa fericit, dar asa e in orice religie.