| Inferno a întrebat:

Daca notam capacitatea Terrei cu "T", T numar real, iar cresterea populatiei cu "P",atunci avem.
P tinde catre infinit, prin urmare exista cel putin un numar REAL FINIT P astfel incat >PT.
Concluzia:
1.) "P" (Cresterea populatiei) nu trebuie sa atinga valoarea spre care tinde (infinit) pentru a depasi capacitatea "T" asa cum spunea utilizatorul metania, el neavand cunostinte matematice nici de clasa a 6-a.
2.) Unitatea de timp in care "P" atinge valoarea X, a. î. >PT, nu trebuie sa fie infinita, pentru ca P este numar real finit.
Din 1 si 2, rezulta 3: Cresterea populatiei poate depasi capacitatea terrei intr-o unitate de timp finita, prin urmare,in viitorul apropiat,sau nu, Terra nu va mai face fata cesterii populatiei.

Deja putem spune ca Pamantul nu mai face fata, o uniformizare a populatiei fiind doar o utopie.
In teorie Pamantul poate suporta o populatie mult mai mare,dar asta doar in teorie, asa cum tot in teorie am putea duce toata mancarea pe care americanii o arunca la gunoi in Africa (acest lucru fiind ineficient din punct de vedere practic).
Ceea ce nu inteleg anumiti crestini este ca nu poti uniformiza populatia dupa bunul plac.

Realitatea este ca nu poate fi toata lumea fericita, pentru ca cineva sa rada cineva trebuiee sa planga.
Intrebarea este:
De ce? De ce un Dumnezeu bun si iubitor a creat asa lumea?

26 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De unde stii ce planuri are Creatorul? nici nu o sa se ajunga chiar asa

NOname
| NOname a răspuns:

Greşită întrebare. Întrebarea corectă ar fi: De ce un Dumnezeu bun şi iubitor AR CREA aşa lumea?
(Răspunsul se subînţelege.)

P.S. http://www.tpu.ro/......-miliarde/

| Maxim96 a răspuns:

Tu stii gandurile Domnului?

| Inferno explică (pentru Maxim96):

Nu este nevoie, este suficient sa-mi indrept privirea catre Africa pentru a intelege.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

Ia zi atunci, Maxim, daca nu asta este "planul divin", atunci ce va face dumnezeu sa impiedice asta, astfel incat sa nu afecteze "liberul arbitru" al oamenilor pe Pamant, si in acelasi timp sa nu comita (inca) o crima.

| Maxim96 a răspuns (pentru Inferno):

Nu stie nimeni judecatile Lui mai presus de cuget!

| milan9 a răspuns:

Hai să presupunem că Dumnezeu mai cunoaşte sau intuieşte şi viitorul (nu doar ordinatoarele care intuiesc vremea cu precizie chiar cu o lună înainte!), şi a ştiut limitele creaţiei Sale... happy

Altfel, nici o problemă, făcea un "Pământ" mai mare!

| milan9 a răspuns:

În situaţia în care armonia era perfectă în Rai, oamenii cunoşteau pe Dumnezeu, şi dacă astfel ar fi dăinuit o veşnicie, putea Dumnezeu să rezolve "problema" aceasta prin implicare directă, creaţie directă, etc... Cine L-ar fi limitat?

| milan9 a răspuns:

Dar din momentul în care a constatat căderea şi intrarea în lume a păcatului, sfârşitul speciei umane a fost de al început previzibil!

Nu te teme, încă nu ne-am apropiat nici pe departe de limitele posibilităţilor pe care le poate oferi pământul. Nici măcar în proporţie de 1:100 ca să nu spun 1000! happy

| milan9 a răspuns:

Oamenii nu au fost creaţi pentru a fi 100% asistaţi social. Măcar 1 la mie să mişte şi ei din tot ce se întâmplă în universal lor existenţial.

Există în prezent milioane de posibile intervenţii ale celor cu posibilităţi pentru a rezolva criza celor lipsiţi, dar "colaborarea" umană întârzie să apară!

| Hombre a răspuns (pentru Maxim96):

"Tu stii gandurile Domnului?"
"Nu stie nimeni judecatile Lui mai presus de cuget! "
Tu oricum nu ai nimic in dovleacul de pe umeri, habar nu ai sa faci o analiza a realitati obiective in care traim, nu faci altceva decat sa imiti texte si interpretari din biblie, mai bine taci maimuţă.

| Wehrmacht a răspuns:

Sunt prea beat ca sa dau un raspuns "normal".
Un dumnezeu bun si iubitor nu ar face asa ceva.Deci:
-Nu este iubitor
-Nu exista
-Asa a vrut el.

| Hombre a răspuns (pentru milan9):

"Hai să presupunem că Dumnezeu mai cunoaşte sau intuieşte şi viitorul (nu doar ordinatoarele care intuiesc vremea cu precizie chiar cu o lună înainte!), şi a ştiut limitele creaţiei Sale"
Ai pus-o, si unde mai e atotstiutorul? thinking

| Hombre a răspuns (pentru milan9):

"Cine L-ar fi limitat?"
Si de ce nu a facut-o, doar e absolut!?

| Maxim96 a răspuns (pentru Hombre):

Nu am sa tac! Pentru ca Dumnezeu nu se lasa batjocorit.El i-i lasa pe necredinciosi sa se urce mai sus in nebunia si mandria lor, iar apoi cand i-i tranteste nu se mai alege nimic din ei.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

"iar apoi cand i-i tranteste nu se mai alege nimic din ei."
laughing)

| Hombre a răspuns (pentru milan9):

"Dar din momentul în care a constatat căderea şi intrarea în lume a păcatului, sfârşitul speciei umane a fost de al început previzibil!"
Daca de la inceput a constatat (presupun Dumnezeu) caderea si intrarea in pacat... Asta e opera Lui nu a omului. Eu te-am facut eu te omor.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Hombre, ai o logică beton! Ştii ce? Mai ia-ţi nişte capre! laughing

"Dar din momentul în care a constatat căderea şi intrarea în lume a păcatului, sfârşitul speciei umane a fost de al început previzibil!" Se subânţelege de aici că Divinitatea ar fi complotat împotriva creaţiei Sale în care a investit atâtaiubire?

Pentru ca mai apoi să vină şi să-şi dea viaţa pe cruce pentru ea?
O seara bună! happy

| usuk a răspuns:

Dar de ce ne intrebi pe noi? semanam noi cumva cu dumnezeu?
[nu-i nevoie sa raspunzi intrebarilor retorice]
n-ai grija...el deja[fiind atotstiutor] a prevazut cel de-al 3 razboi mondial deci...planeta nu se va suprapopula; "stai pe pace"[lol]

| Hombre a răspuns (pentru Maxim96):

Bene mai Maxim96 si ca taci si ca nu taci tot aia e.

| Maxim96 a răspuns (pentru Hombre):

Du-te si paste caprelehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mereu cauti sa complici lucruriele si-am sa-ti dau un raspuns pe masura, nu stiu ce zici dar nu ai dreptate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai hades? am terminat scoala de mult, iar Dumnezeu socoteste altfel decat oamenii.deocamdata aceasta stiinta exacta, a fost descoperita ori calculata inexact de catre om cata vreme sant variabile si inexactitat notate in anume fel pentru a acoperi ori inlocui eroarea umana pana se va ajunge la perfectiunea cu care au fost elaborate legile universale matematice, chimice fizice inca de la inceput.asta inseamna sa mergi catre desavarsire, dar voi santeti reci, matematici, si inexacti, e bine ca santeti cautatori.si cei credinciosi sant cautatori si setosi de cunoastere.dar acolo unde se termina stiinta voastra incepe cautareaa lor.fie ca impreuna sa ajungem acolo unde a vrut Dumnezeu sa ajungem, si sa ne bucuram ca santem oameni si frati de la adam si eva de cand traiau in copac si mancau banane. uniformiza populatia? pai au incercat, nazistii si stii ce a iesit.au incercat si crestinii si stim ce a iesit.lucrat la nivel doar fizic si material.acuma incercati VOI, ma uit la lume si mi-e groaza ca nu va dati seama ce faceti.va binevoi preasfantul sa faca in asa fel incat sa fie bine, dar nu atunci, nu acum si nu imediat.are timp ca e vesnic.noi sa ne limitam la visul nostru numit viata.o scanteie intre doua neanturi.dar in credinta noastra o flacara vesnica daca stim a o aprinde.

| M600 a răspuns:

Corect.
Cat ani ai?

| millyca a răspuns:

Mai nou asta vor crestinii, sa uniformizeze populatia? Am lipsit mult.

Da, intrebarea de final e tot pentru crestini, presupun.

PS: Tu ai citit Biblia si ai ajuns la concluzia ca Dumnezeu e bun si iubitor. Scrii ca sa nu adormi.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Wehrmacht):

Chiar ai dreptate.esti prea beat ca sa dai un raspuns normal.