| Lukasz a întrebat:

Daca tot exista, de ce da Dumnezeu atata suferinta copiilor din Africa care mor de foame? De ce atatia copii nevinovati mor bolnavi de cancer chinuindu-se sa traiasca macar o zi in plus si sa fie si ei ca ceilalti copii?
Tocmai a murit fiica unui fost antrenor, la doar 9 ani, de cancer osos, unde e Dumnezeu aici? De ce ar vrea dumnezeu sa chinuie atat un copil si sa lase atata suferinta parintilor? De ce nu exista inca leac pentru boala aia nenorocita? Oamenii au reusit sa ajunga pe luna, sa faca roboti foarte inteligenti, insa nu sunt in stare sa gaseasca un leac pentru o boala.
De ce ar face asa ceva dumnezeu, daca chiar exista?

50 răspunsuri:
| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru Mircea08):

A se revela la minea poate insemna in primul rand ca avem cele doua realitati (divin si cel inferior in care traim), iar manifestarea realitatii divine in cea inferioara a oamenilor pe pamant inseamna revelare.
Intr-adevar, se face cunoscut, deoarece realitatea nu Il poate cunoaste in mod obisnuit, deci e chiar o minune revelarea Lui; faptul ca "se arata" e intr-adevar cu intelesul ca incepem deja sa intelegem natura divina, se descopera, deoarece intreaga realitate il concepe STRICT prin credinta (foarte interesant), a se destainui e pentru mine cam acelasi lucru si cu a descoperi si a dezvalui. Deci toate sensurile sunt bune, deoarece Dumnezeu reprezentand in religie centrul de interes si importanta revelarea Sa este foarte importanta chiar din mai multe sensuri cum spui tu.

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vrut sa spun ca credinta, rugăciunile ritualurile religioase etc. Nu functioneaza deloc. Toate studiile serioase arata ca rugăciunile au cel mult un efect placebo iar vindecarea prin credinta e considerata universal in comunitatea științifică ca fiind o pseudostiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Hai lasă-mă cu știința, poate că por și simplu n-ai credință

| Mircea08 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Folosesti expresii dintr-o dogma religioasa, expresii care nu sunt explicate nicairi asa ca nu le cunosc, cum ar fi "natura divina". Eu nu spun nimic, am dar definitia din dictionar.
In religii este posibil ca Dumnezeu sa reprezinte "centrul de interes si importanta revelare a sa ", dar in Evanghelie NU EXISTA nici un verset din care sa reiese ca asta reprezinta Dumnezeu. Pe mine nu ma intereseaza dogmele religiilor ci invatatura lui Iisus. Religiile dealtfel nici nu merita efortul de a cauta sa le intelegi deoarece au ca invatatura o abureala fabricata despre care spun ei ca este interpretarea corecta a Evanghelie. Atat este de corecta incat nu seamana o dogma cu alta, si evident nici cu Evanghelia.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru Mircea08):

Nu, gresit, asta se numeste opinie personala si faptul ca eu gandesc dintr-o perspectiva doar a mea anumite notiuni si de aceea tind sa dau denumiri proprii.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Mircea08):

Am fost la o întrunire religioasa împreună cu o prietena care are un copil cu sindromul Down. Aceasta a întrebat pe frații de credință din ce cauza s-a născut copiliul ei așa pentru ca mai a născut doi copii si aceia s-au nascut sănătoși. Răspunsul a venit fara sa o cunoască de la un creștin ca daca o femeie are relații sexuale cu mai multi bărbați, s-a descoperit ca copiii care se vor naște, se vor naște cu probleme. Nu stiu sa explic, au trecut ani de zile de atunci, dar știrea a fost transmisa si prin masmedia. Cați din cei necredincioși au luat in serios aceasta știre in sensul sa se abțină de a avea relații sexuale in afara căsătoriei pentru a nu aduce asupra copiilor o așa pacoste cum ar fi sindromul Down? Fara sa o cunoască a dat răspunsul acesta, dar eu o cunosc si primii doi copii ii are din prima căsătorie, pe când cel cu probleme din a treia căsătorie. Cine nu asculta de Dumnezeu, nu asculta nici de descoperirile știintei in probleme de sănătate.

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi nu am.
Nu doar atat, dar sunt complet împotriva credinței in orice. Un om care iti cere sa il crezi orbește fără să dovedească ar trebui sa fie respins tocmai din acest motiv.
Eu nu vreau sa cred, vreau sa stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Da mai fă și tu ceva cu viața ta, decât să o analizezi pe a celorlalți. Oricum nu mă interesează de părerea ta

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

De ce mai plangeti oamenii cand mor, ca doar ajung in rai.rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Ceeee? Cine spune ca ajung in Rai? Nu ai citit din Biblie? Eu cred ca nu.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Adica.Viata vesnica, nu asa promite religia voastra?rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Nu ai inteles absolut nimic din aceste religii crestine. Citeste si poate ca vei intelege intr-un final cum sta treaba. Repet, POATE.

| TriceleRon a răspuns:

Daca ar fi sa ne lasam in voia domului totul ar fi lapte si miere. "Citeste biblia" spun unii. Si o spun fara lipsa de respect fata de cei care chiar au prea mult timp liber si nu au ce face cu el. Dar rugaciunea nu iti umple frigiderul si nu iti plateste factura la e-on. Daca e sa ma iau dupa biblie si sa respect ceea ce scrie in ea, eu nu as avea un job. Pt ca lucrez si sarbatorile, din pacate. Si stiu ca nu sunt singurul. Ideea e aceeasi, nu dumnezeu ne creaza noua realiatea. Noi suntem creeatorii propriei noastre realitati. Daca noi vrem sa facem ceva facem. Daca vrem sa obtinem ceva, luptam. Noi venim in acest plan pentru a evolua, iar atunci cand ne-am invatat lectia pentru care am venit aici, plecam mai departe. E atat de simplu. Unii pot sa o faca in 9 ani, altii in 9 vieti. Dar niciodata prin rugaciune, si niciodata lasand totul pe seama religiei. Tu esti stapanul vietii tale. Nu dumnezeu. Si iti promit ca daca tu te lasi de toate si te dedici rugaciunii, renunti la un venit, la familie, in favoarea lui dumnezeu, peste 2 ani, eu tot o masina de lux voi conduce. Dar tu vei dormi in parc si nu vei avea ce manca, dar te vei ruga de 158 de ori pe zi la dumnezeu. Ce ai rezolvat?

| Mircea08 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Daca eu as da alte denumiri (denumiri proprii, cum le numesti tu) unor lucruri pe care tu le cunosti si stii cum se numesc, ai mai intelege ce spun? De aceea exista dictionarul, pentru ca un anume lucru sa aiba o singura denumire pe care sa o stie toata lumea, altfel vorbim limbi straine.
Poti avea o opinie personala asupra a tot ce vrei tu, dar este gresit ca sa spui ca Iisus, de ex., a spus lucruri pe care nu le-a spus. Noi vorbim aici de Evanghelie si tu vorbesti despre o filosofie proprie care nu exista in Evanghelie. Este corect, dar trebuie NEAPARAT specificat ca ceea ce spui sunt parerile tale si nu ale lui Iisus
Daca am gresit ceva te rog sa ma corectezi

| Mircea08 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nici fratele de credinta si nici cel din mass-media nu au raspuns corect. NU EXISTA nici un verset in Evanghelie din care sa se inteleaga ca cei care curvesc vor avea copii cu probleme de sanatate. De altfel nici nu este adevarat, deoarece majoritatea copiilor au parinti care au avut si relatii extraconjugale sau se afla la a doua casatorie, sau pur si simplu sunt necasatoriti. Cati dintre ei au probleme?
Motivul pentru care copiii se nasc cu probleme este faptul ca parintii nu se alimenteaza natural, nu respira un aer curat, beau apa mai putin potabila, nu se odihnesc suficient, sunt stresati, exagereaza cu medicamentele etc. Acum 100 de ani toate aceste lucruri nu existau, oamenii traiau corect iar copiii se nasteau sanatosi. Nici eu nu cunosc adevarul - ceea ce am spus este parerea mea

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru Mircea08):

Bine punctat cand ai spus "filosofie": eu vreau sa vad si partea stiintifica din biblie (ceea ce ateii considera ca este aproape imposibil). de ce? ca ma distreaza.
Oamenii credinciosi folosesc si ei multe denumiri pentru Dumnezeu: Lumina, Viata, Adevarul, Domnul Savaot etc.

| Mircea08 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Pai cam ce crezi ca descopera oamenii de stiinta, altceva decat ceea ce Dumnezeu a creat. De aceea se si numeste "descoperire" altfel s-ar numi "creatie". Prin urmare, partea stiintifica se ocupa de ceea ce Dumnezeu a creat. Exista cei drept si lucruri pe care se spune ca le-a creat omul, cum ar fi ciorba, dar componentele tot de la Dumnezeu le are. Aaaa... daca ar fi creat si componentele atunci acel om s-ar fi nimit pe drept creator.

| Helper07 a răspuns (pentru Holiday):

Poti contesta faptul ca se departeaza de Soare? Nu poti. Nu e niciun rationament nelalocul lui, spun adevearul.

| GicaGigekGica a răspuns:

Daca chiar exista frizeri, de ce sunt atati oameni cu parul lung? Pentru ca nu vin la frizer.
Daca Dumnezeu chiar exista de ce sunt atatia oameni bolnavi? Ca nu vin la Dumnezeu.
Cum sa vii la Dumnezeu? Citesti Biblia, dar nu orice biblie imbacsita cu minciuni de preoti. De exemplul Biblia Traducerea Cornilescu.
Daca vii la Dumnezeu nu iti garanteaza ca vei trai o viata fara griji si suferinte, in rai ajung doar cei chinuiti si care au ascultat de Dumnezeu fara sa carteasca ca de ce ei n-au, de ce ei sunt bolnavi, de ce ei etc.
"Calea ingusta duce catre cer" Daca in viata treci prin suferinte vei ajunge in rai. De unde stii tu ca copii din Africa nu ajung in rai?
Noi nu putem sa fim fara pacat in lumea aceasta dar prin harul Domnului nostru Isus Hristos, fiul lui Dumnezeu putem fi fara pata, el s-a jertfit pentru noi, pacatosii. Psalmul de aur: "Dumnezeu a iubit atat de mult lumea incat a dat pe singurul sau fiu pentru ca oricine crede in el sa nu moara ci sa aiba viata vesnica"
Vreau sa zic ca viata asta nu are nici o valoare, ci viata de dincolo conteaza, e mai bine sa suferi acum putin decat sa suferi dupa o vesnicie in iad.

| mudokins78 a răspuns:

Leacul pentru cancer exsista dar nu pentru sarantoci!
Si treaba cu Dumnezeu ca de ce nu se baga, ..Ai vazut cumva star trec in intuneric? uita-te la film, absoarbei mesajul si o sa intelegi.