| Vernusio a întrebat:

De ce permite Dumnezeu suferinta? De ce exista boli? De ce mor multi oameni in accidente,de ce exista tot felul de dezastre naturale,furtuni,cutremure etc,De ce mor de foame copii din Africa sau din alte parti? De ce unul e putred de bogat si altul e sarac lipit? De ce permite si ingaduie Dumnezeu asa ceva? Nu poate sa intervina? Ne-a promis ca va fi cu noi in orice clipa, Iisus spunea in Biblie asta.

5 răspunsuri:
| Mclaren12 a răspuns:

Yehova/Elohim/El Ribbon/El Elyon/Shaddai a fost creat de evreii de top pentru a le putea distorsiona și manipula mentalitatea oamenilor pentru a-i întoarce împotriva Zeilor păgâni care au fost calomniați în biblie și transformați în ființe malefice și deci, conform credințelor iudeo-creștine, opuse zeului ebraic. În realitate lucrurile stau altfel. Zeii păgâni au fost cei care i-au învățat pe oameni spiritualitatea, nemurirea sufletului etc. iar evreii s-au folosit de cunoștințele spirituale pe care le-au furat de la păgâni pentru a le folosi împotriva lor. Cartea de vrăjitorie numită biblie descrie perfect cum ar trebui să arate viața unui om lipsit de spiritualitate și libertate mentală.

Suferința și bolile există pentru că ele au fost create de oameni împotriva altor oameni, asta dacă-i putem numi pe evrei drept "oameni" iar programul iudeo-creștin și biblia nu reprezintă nici pe departe soluția la eliminarea suferinței din lume pentru că, evident, religia creștină și biblia au contribuit la contaminarea lumii cu suferință, ură, sărăcie, foame, crime etc.

| DariaHhaa a răspuns:

Cateodata dumnezeu permite sa existe ce uraste pentru a indeplini ce iubeste.

| MortalProxy96 a răspuns:

Aceste lucruri el chiar le vrea. Chiar își dorește să ne îmbolnăvim. Nu zic că e numai vina lui, ci e și a oamenilor. Din cauza "credinţei" creștinilor atât de mare, pisicile negre sau alte animale ce ajutau la natură au fost sacrificate pentru Iehova și așa au rămas animalele periculoase și dăunătoare vii, fără vânători (alte animale) care să ne scape. Mulțumim creștinilor și lui Iehova pentru prostia lor, dar nu era nevoie.

| Frumosul345 a răspuns:

Aceste lucruri se intampla din cauza necredintei si Isus este mai aproape de noi ca sufletul de trup

| Alexander_Stefan_1974 a răspuns:

Poate El permite astea fiindca doreste, in multe din aceste cazuri ca El sa ne testeze sufletul si credinta. Altele se intampla fiindca El se manie pe raul facut de unii oameni.