| SaveTheNature a întrebat:

De boboteaza se obisnuieste aruncarea crucii in apa de catre un preot si cativa tineri se iau la intrecere care ajunge primul la cruce.

Acest obicei vi se pare unul:
-crestinesc si frumos -placut lui Dumnezeu.
-un obicei riscant neplacut lui Dumnezeu.
As vrea sa tiu cum a aparut acest obicei.

22 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Pe frigul respectiv este aiurea!

| imale a răspuns:

Este doar o traditie fara sens ...nu stiu de unde a aparut.

| SaveTheNature explică (pentru imale):

Din cate stiu, niste preoti ortodocsi arunca de pe margina crucea in apa, si se uita cu placere cum niste tineri sar in apa inghetata sa prinda crucea aruncata de ei.
Pai eu cred ca a aparut de la biserica ortodoxa, odata ce este aruncata de preoti ortodocsi, si nimeni nu ii opreste sa faca asta.

| imale a răspuns (pentru SaveTheNature):

Daaa, ceva se genul happy da nu inteleg sensul, care este scopul? ...aiurea rau happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca era unul neplacut nu era traditie

| M25M a răspuns:

Este o absurditate.

| M25M a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

De asemnea este o traditie a automutilarii in Thailanda daca nu ma insel la nu stiu ce festival(nu mai tin minte dar stiu sigur ca este). Se pliaza oare acelasi rationament si in cazul asta?

| Zenit313 a răspuns:

A fost odata ca niciodata,un preot beat,care mergea clatinandu-se pe marginea unei ape.
Acesta,a scapat crucea in apa,sau a aruncat cu ea dupa caini pasari,oameni, Bau-Bau.(nu stim sigur). Pentru ca nu era asa de idiot sa sara in apa iarna, s-a dus la niste tineri si le-a spus:
- Primul care sare in apa si imi aduce crucea, ajunge in Rai!
Si asa a aparut acest obicei...

Este un obicei amuzant si placut lui Dumnezeu, pentru ca are simntul umorului.

| SaveTheNature explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu am inteles absolut deloc acest raspunshappy

| danay72 a răspuns:

Ai spus bine, este un obicei, care nu are nici un temei biblic.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru SaveTheNature):

Daca era un obicei (gest) neplacut nu se constituia in traditie

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru M25M):

Aici nu-i pune nimeni, daca nu sunt doritori nu baga pe cineva cu forta in apa. La noi e binisor dar in Rusia e mult mai frig.

| Fatamuntilor a răspuns:

Prin sfintirea apei de catre preot si aruncarea crucii aduce sanatate si bunastare celor care o prind.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Si cate o pneumonie, poate chiar un infarct mic daca sunt infierbantati si sar in apa aia de 1 grad C.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru HueyFreeman):

Din cate stiu, sunt testati inainte!

| HueyFreeman a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, ii testeaza popa. laughing Tu stii ce-i aia pneumonia sau cum poti sa faci infarct de la schimbarea brusca de temperatura?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru HueyFreeman):

Sunt veriicati de medici!
ai auzit cazuri?

| HueyFreeman a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Te intreb din nou, stii macar ce-i aia pneumonie?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru HueyFreeman):

Da; nu m-am nascut ieri.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Atunci e bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A aparut di nevoia omului de a impleti utilul cu placutul, spiritualul cu marerialul, si de a explica trenscenderea sufletului de la cele pamantesti, la cele ceresti.cu mintea pamanteasca.

| milan9 a răspuns:

Un obicei care nu e nicidecum "obligatoriu" şi nu reprezintă vreo datorie pentru un creştin ortodox, ci este făcut doar de dragul simbolisticii şi a sportului extrem! Din fericire, un obicei izolat... Nu pentru că nu-mi plac sporturile extreme, dar nu e prea bine când cineva îşi forţează limitele pe seama credinţei sale, ca şi când Dumnezeu ar fi fost dator să-l salveze automat pe cel care putea face din senin un cârcel sau mai ştiu eu ce. Nu s-a întâmplat niciodată, dar nu trebuie să se întâmple pentru a exista apoi discuţii...