| marinelpop a întrebat:

De ce a permis Dumnezeu suferinţa atâta vreme? De ce nu pune el capăt răutăţilor?

59 răspunsuri:
| Andeuta a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu testeaza credinta oamenilor prin suferinte sa vada daca raman statornici in credinta

| HueyFreeman a răspuns:

Pentru ca el le-a creat, si nu le poate distruge.

| Lizzu a răspuns:

Pentru ca de buna voie ne cream singuri -singurei probleme personale, nationale si mai departe cele globale.

Si tot singuri-singurei trebuie sa punem capat la ele. Nimeni, nici macar D-zeu nu intervine in treaba noastra pe care noi am pornit-o pentru ca avem libr arbitru, si ar insemna sa puna capat la el prin interventie si stoparea problemelor. Pentru ca DA, noi suntem cei care vor probleme iar si iar, multe si tot mai multe. El nu ne poate inlatura dorinta.

De asta si doar de asta.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Citeste vietile Sfintilor : Mina si altii care desii au avut putere pe pamant sa faca minuni mari Dumnezeu ia lasat in mainile vrasmasilor vazuti si au indurate chinuri groaznice pentru credinta in Hristos.Si atunci te intreb eu de ce Dumnezeu nu I-a scapat? Moastele care varsa mir si fac minuni de care multi "nebuni" rad, vorbesc de la sine. happy

| RAY a răspuns:

Tu deja sti raspunsul, intrebare retorica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deși nu sunt religioasă, pot să spun că totul are o logică destul de profundă. Dumnezeu are un plan. Binele și răul sunt brațele balanțelei echilibrului în lume. Una fără alta pică oamenii, adică devin ori prea fericiți, ori prea triști și ajung în depresie oricum, neștiind să își ghideze viața. Omul trebuie să treacă peste toate acestea.

E drept că parcă se putea mai bine, dar așa am zice și dacă ar fi fost mai bine. Când va mulțumi omul pentru ceea ce a primit? Niciodată, va dori să țintească tot mai sus.

| Angel0 a răspuns:

Ar fi prea simplu.
Totul se plateste mai devreme sau mai tarziu.Este o lege universala care functioneaza indiferent ca ne place sau nu.

Răspuns utilizator avertizat
| andri22 a răspuns:

Andeuta ai dreptate ei trebuie sa ramana statornici in credinta, sa treaca peste suferinte si sa fie puternici asa daca esti puternic si nu suferi nimic nu ti se va opune vei trece peste tot.

| marinelpop explică (pentru Andeuta):

În Iacov 1:13 găsim răspunsul: "Nimeni, când este în încercare, să nu zică: «Sunt încercat de Dumnezeu». Căci Dumnezeu nu poate fi încercat cu lucruri rele şi el însuşi nu încearcă pe nimeni în felul acesta". Aşadar, Dumnezeu nu este niciodată cauza răutăţii din lume (Iov 34:10-12). E adevărat, el permite unele lucruri rele. Însă există o mare diferenţă între a permite un lucru şi a-l cauza.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Dumnezeu nu a inventat raul. De cand a fost decaderea ingerilor, Lucifer fiind gelos pe pozitia lui Dumnezeu in rai, a hotarat sa Il detroneze, si acesta a caztu pe pamant. La creearea lumii, Eva si Adam au fost ispititi sa muste din Pomul Cunoasterii si asa i-a izgnoit din Rai. De acolo pleaca toata povestea cu raul. De atunci, raul s-a tot extins. Putea sa il omoare pe Lucifer cu un singur fulger, dar a hrotarat sa fie mai bine asa, pentru ca raul tot avea sa existe in lume. Ca nu ne-a putut face perfecti din cristal si fara rupturi.

| Andeuta a răspuns (pentru marinelpop):

Da normal ca ispitele nu vin niciodata de la Dumnezeu.Ai dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca suferinta nu ar exista ar mai exista omenie? acele momente de suferinta cand inveti cate ceva inveti cei aia omenie, sau momentele cand suferi din dragoste, inveti ce inseamna iubirea si cum sa te dedici cuiva cum sa iubesti aproapele ca pe tine insuti.Chiar si in intunericul noptii lumina luni si a stelelor iti arata calea.Asta e suferinta un abis intunecat al sufeletului care te va marca pe veci dar care iti va arata invataturi ce la scoala nu le poti invata!

| M25M a răspuns:

Pui intrebarea si vii cu raspunsul din Biblie... no comment

| Nucreeed a răspuns:

Pentru ca nu exista asa ceva... duuuuuh ...trezirea! gata cu iluziile traiti'va viata ca una avetistraight face

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Simplu: Dumnezeu nu există. E doar în închipuirea credincioşilor. La fel ca şi Allah, Zeus, Jupiter etc etc

Răspuns utilizator avertizat
| Calininio a răspuns:

Pentru ca nu exista, pentru ca e doar o iluzie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de nce nu le punem noi capat? Vrem si liber arbitru dar vrem sa ne faca altii treaba. nu prea iese socoteala.

| Grimberg_Noah_1990 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Parca putea face orice

| Grimberg_Noah_1990 a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Nu era vorba ca poate orice?

| reihiuke a răspuns:

Poate pentru ca ea e necesara. Unele lucruri nu se pot forma decat intr-un anumit mod. Daca schimbi modul, nu iti mai da acelasi rezultat.

Răspuns utilizator avertizat
| Andeuta a răspuns (pentru andreidu):

Nup ispitele vin de la diavol

Răspuns utilizator avertizat
| Andeuta a răspuns (pentru andreidu):

Asta intreaba-l pe el sorry nu te pot ajuta cere-i ajutorul unui preot poate el sie sa raspunda