| marinelpop a întrebat:

De ce a permis Dumnezeu suferinţa atâta vreme? De ce nu pune el capăt răutăţilor?

59 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns (pentru andreidu):

Nu stiu raspunsul la intrebarea ta, e mult prea complex pentru mintea mea, a noastra. Poate moartea si suferinta copiilor vin din alte cauze, nu stiu.
As vrea din suflet sa raspund, dar nu gasesc explicatie...

Răspuns utilizator avertizat
| Andeuta a răspuns (pentru andreidu):

Uite eu ti-am spus parerea mea... Vrei sa stii ce cred despre copii? Pai si ei sufera din acelasi motiv din cauza diavolului care incearca sa convinda parintii sa nu ma creada in Dumnezeu. Dumnezeu nu ne doreste raul, Asta sa-ti fie clear. Multumit?

| Lizzu a răspuns (pentru andreidu):

Dar nu inteleg ce ai cu lumea de pe aici. Lasa-ne pe fiecare sa explicam in felul nostru. De asta se pun intrebari diverse si te afli pe un site de acest gen.

Mai bine incerci sa gandesti si tu si sa vii cu explicatii, de asta suntem aici, nu sa stam pe margine si sa criticam pe cei care chiar vor sa raspunda si sa fie in mijlocul problemei.

Si inca ceva: La intrebarile care nu au un raspuns concret si sunt puse la categoria filozofie sau religie, nu poti veni cu un raspuns din carti. Te poti da doar cu parerea si atat. Parerea ta pe care mintea ta o produce. Daca nu produce, atunci nu critica pe altii.

Nu e o crima.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru andreidu):

Nu poti spune "nu stiu" in toate cazurile si situatiile de viata.
Daca te uitai pe raspunsurile mele, sunt impartiala, sunt pe undeva la mijloc, nu tin partea nici lui D-zeu si nici a Diavolului. Pur si simplu imi exprim parerea neutra, iar in unele cazuri raspund din perspectiva intrebarii pentru ca ma pun in situatia din intrebarea aceea.

Nu cred ca eu trebuie sa intervin in comentariile tale sau ale cuiva pentru a-l determina sa nu mai comenteze si sa spuna un simplu "nu stiu" sa-si refuleze gandurile, pentru ca ii fac un rau.

De asta traim in lume sa avem pareri si sa le dezvoltam, nu sa trecem prin viata ca gasca prin apa. Nu e nimic gresit, asta vreau sa intelegi. Eu imi spun parerile iar altii nu sunt obligati sa le ia de bune.

Daca spun ca trebuie sa ne aruncam cu capu-n apa azi la ora 15:00, asta nu inseamna sa ne aruncam. Ramane la latitudinea fiecaruia.

E frumos sa interactionam toti, nu crezi?
Te rog frumos, lasa-i pe altii si lasa-ma si pe mine sa ne expunem parerile.
Daca toti am zice "NU STIU" atunci nu s-ar mai pune nici o intrebare si am ramane o societate de nestiutori.Nu avem de ce sa ne dam in cap unul altuia pentru parerile expuse aici.

Poti comenta si frumos si politicos la adresa mea sau a celorlalti si totul va fi bine, fara ironii. Eu nu ironizez pe nimeni de pe acest site.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru andreidu):

"Atunci mai lasa-ne cu explicatiile tale."

Asta ma deranjeaza.
Pentru ca nu suntem nascuti sa ne legam la gura si la minte, suntem liberi, total liberi si asta nu va intelege omenirea vreodata. Liberi sa spunem ce gandim si simtim. Urasc cenzura.

Hai sa incheiem... te rog.

O zi buna iti doresc.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru andreidu):

Cred in ceva,da,dar nu cred in religie, biserici si preoti. Sunt credincioasa, dar nu oarba in religie si tot ce tine de ea.
Crezi ca ii accept asa cum sunt, marlani si prefacuti? Nicidecum nu sunt de acord cu ei, si nici mesagerii lui D-zeu nu sunt cum vor ei sa se infatiseze.Sunt oameni normali ca si noi si isi vad interesele mai mult decat ar trebui. Profita de puterea lor.

Nu refuz sa mai gandesc, doar ca unele intrebari nu-si au raspunsul, chiar daca as interpreta din perspectiva mea. Ai vrea sa -ti raspund ca acei copii care au parte de suferinta, de boli si nedreptati duc o karma in spate sau ca sunt ei pedepsiti de cineva din cer, oricine ar fi el? Nu pot sa dau un raspuns si nimeni nu poate da la asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Andeuta a răspuns (pentru andreidu):

Da este injust si nu mi se pare nici etic dar nu toti copiii sufera. Dramatizezi prea mult situatia. Dar ideea asta am conturat-o din informatii pe care le-am dobandit in timp si astfel am ajuns la o astfel de concluzie, fie ea eronata sau buna, eu nu vad un altfel de raspuns mai plauzibil.

| Lizzu a răspuns (pentru andreidu):

Sunt intr-o perioada confuza pentru mine,pentru credinta mea, si tot ce fac e sa incerc sa mi-o stabilizez,sa-mi stabilizez mintea prin cautare de raspunsuri, prin intrebari,prin pareri de ale mele si de -ale celorlalti. Sunt in cautare, intelegi?

Poate sufletele sunt toate copii, stii? Nu conteaza ca noi vedem fizic un corp de copil sau un corp de adult. Sufletele din ei au aceeasi varsta. Si poate toti avem vreo vina sau nu, dar nu stiu daca ar trebui ca cineva sau ceva sa ne pedepseasca.

Cand gresesti, inveti ceva din greseala aceea, nu? Nu vad de ce s-ar pune problema unei pedepse cum multi sustin.

Răspuns utilizator avertizat
| DeliaDaniela a răspuns:

Banuiesc ca sti deja raspunsul...(asta am observat din intrebarile tale pe acestn site) tongue

| HueyFreeman a răspuns (pentru Grimberg_Noah_1990):

Ce sa poata sa faca? Nu exista, deci nu poate face nimic.

| De4425 a răspuns:

Ma o sa vina vremea ace si numai este multi tu intoracete la dumnezeu si urmeazal pe el

| Azµre a răspuns:

Pentru că nu există, dumnezeu este un concept al omului!

| charleslouboutin a răspuns:

Pentru ca este un caracter fictiv, desigur. Problemele ti le creezi si ti le rezolvi tu!

| mihaelaaaaaaaea a răspuns:

Din cauza lui Adam si a Evei.

| Mihai_Alexandru_Anca_1957 a răspuns:

Deoarece "noi" (Adam si Eva ) au gresit si de aceea suntem muritori si dumnezeu ne vede cum suferim dar ne poate si ajuta citeste carti de studiu teologic si vei afla

| Polonic1 a răspuns:

Simplu,nu exista!

| KenVyQ a răspuns:

Deoarece el a facut tot ce putea el sa faca, acum lasa omenirea sa faca tot ce poate ea sa faca

| Sarah15is a răspuns:

Stii de ce, pentru ca e un test, unii oameni au devenit mia credinciosi iar altii mia putin credinciosi, viata omeneasca e trecatoare adevarata viata este in Imparatia cerurilor alaturi de Dumnezeu. Uite sa iti spun o intamplare reala care s-a intamplat undeva in lume este adevarata: Un pastor de la o biserica s-a dus sa faca o evanghelizare, sa prezine Biblia si oamenilor care nu stiu de ea, prin zonele arabice sau ceva de genu, intr-un loc de acolo traia un barbat, avea 5 sotii, asa este la ei, dar pe una o iubea mai mult si acesta deveniste crestina, barbatul s-a dus la un vrajitor si i-a spus sa ii faca ceva femeii, dar sa nu o omoare. In acel loc mai erau familii de crestini, iar acesta statea la una, vrajitorul s-a dus la ea, a vorbit cu oamneii aceia si a spus ca este un unchi etc.etc. s-a dus la ea in camera si i-a spus: '' Renunti la credinta altfel te omor'' dar acesta i-a spus: ''omoarama mor pentru credinta mea'' sau ceva de genu. Dupa ce a plecat vrajitorul au gasit-o moarta, un pastor a auzit si s-a dus acolo femeia trebuia sa fie inmormantata a stat si s-a rugat lui dumnezeu si femeia a inviat, a venit vrajitorul auzind si el de aceestea sia inceput sa faca vraji pastorului si femeii dar le-a spus oamneilor'' nu am nici o putere asupra omului acesta si aspura femeii''. Dumnezeu permite unele lucruri, El ne apara tu spui ca acum e suferinta, dar daca nu ar avea grija de noi ar veni oamnei nebuni si ne-ar omori si altele si altele. Sper ca din acest raspuns sa intelegi cat despre ce ti-am povestit totul este adevarat.

| Marys79Marys a răspuns:

Dumnezeu il lasa pe Satana sa umble pe pamant ca sa vada cat de mult iubim raul si sa faca o alegere corecta ori in iad sau rai.

| zurick a răspuns:

Cred ca vrea sa ne incerce.

| DiandraDya a răspuns:

Pentru ca el a fixat data sfarsitului si acea data nu a venit.inca mai sunt oaneni care trebuie sa auda despre El.