| marinelpop a întrebat:

De ce a permis Dumnezeu suferinţa atâta vreme? De ce nu pune el capăt răutăţilor?

59 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Ar fi prea simplu.
Totul se plateste mai devreme sau mai tarziu.Este o lege universala care functioneaza indiferent ca ne place sau nu.

| DeliaDaniela a răspuns:

Banuiesc ca sti deja raspunsul...(asta am observat din intrebarile tale pe acestn site) tongue

Răspuns utilizator avertizat
| Sarah15is a răspuns:

Stii de ce, pentru ca e un test, unii oameni au devenit mia credinciosi iar altii mia putin credinciosi, viata omeneasca e trecatoare adevarata viata este in Imparatia cerurilor alaturi de Dumnezeu. Uite sa iti spun o intamplare reala care s-a intamplat undeva in lume este adevarata: Un pastor de la o biserica s-a dus sa faca o evanghelizare, sa prezine Biblia si oamenilor care nu stiu de ea, prin zonele arabice sau ceva de genu, intr-un loc de acolo traia un barbat, avea 5 sotii, asa este la ei, dar pe una o iubea mai mult si acesta deveniste crestina, barbatul s-a dus la un vrajitor si i-a spus sa ii faca ceva femeii, dar sa nu o omoare. In acel loc mai erau familii de crestini, iar acesta statea la una, vrajitorul s-a dus la ea, a vorbit cu oamneii aceia si a spus ca este un unchi etc.etc. s-a dus la ea in camera si i-a spus: '' Renunti la credinta altfel te omor'' dar acesta i-a spus: ''omoarama mor pentru credinta mea'' sau ceva de genu. Dupa ce a plecat vrajitorul au gasit-o moarta, un pastor a auzit si s-a dus acolo femeia trebuia sa fie inmormantata a stat si s-a rugat lui dumnezeu si femeia a inviat, a venit vrajitorul auzind si el de aceestea sia inceput sa faca vraji pastorului si femeii dar le-a spus oamneilor'' nu am nici o putere asupra omului acesta si aspura femeii''. Dumnezeu permite unele lucruri, El ne apara tu spui ca acum e suferinta, dar daca nu ar avea grija de noi ar veni oamnei nebuni si ne-ar omori si altele si altele. Sper ca din acest raspuns sa intelegi cat despre ce ti-am povestit totul este adevarat.

| Nucreeed a răspuns:

Pentru ca nu exista asa ceva... duuuuuh ...trezirea! gata cu iluziile traiti'va viata ca una avetistraight face

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Simplu: Dumnezeu nu există. E doar în închipuirea credincioşilor. La fel ca şi Allah, Zeus, Jupiter etc etc

| RAY a răspuns:

Tu deja sti raspunsul, intrebare retorica

| Azµre a răspuns:

Pentru că nu există, dumnezeu este un concept al omului!

| zurick a răspuns:

Cred ca vrea sa ne incerce.

| M25M a răspuns:

Pui intrebarea si vii cu raspunsul din Biblie... no comment

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns:

Pentru ca de buna voie ne cream singuri -singurei probleme personale, nationale si mai departe cele globale.

Si tot singuri-singurei trebuie sa punem capat la ele. Nimeni, nici macar D-zeu nu intervine in treaba noastra pe care noi am pornit-o pentru ca avem libr arbitru, si ar insemna sa puna capat la el prin interventie si stoparea problemelor. Pentru ca DA, noi suntem cei care vor probleme iar si iar, multe si tot mai multe. El nu ne poate inlatura dorinta.

De asta si doar de asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru andreidu):

Nu stiu raspunsul la intrebarea ta, e mult prea complex pentru mintea mea, a noastra. Poate moartea si suferinta copiilor vin din alte cauze, nu stiu.
As vrea din suflet sa raspund, dar nu gasesc explicatie...

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru andreidu):

Dar nu inteleg ce ai cu lumea de pe aici. Lasa-ne pe fiecare sa explicam in felul nostru. De asta se pun intrebari diverse si te afli pe un site de acest gen.

Mai bine incerci sa gandesti si tu si sa vii cu explicatii, de asta suntem aici, nu sa stam pe margine si sa criticam pe cei care chiar vor sa raspunda si sa fie in mijlocul problemei.

Si inca ceva: La intrebarile care nu au un raspuns concret si sunt puse la categoria filozofie sau religie, nu poti veni cu un raspuns din carti. Te poti da doar cu parerea si atat. Parerea ta pe care mintea ta o produce. Daca nu produce, atunci nu critica pe altii.

Nu e o crima.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru andreidu):

Nu poti spune "nu stiu" in toate cazurile si situatiile de viata.
Daca te uitai pe raspunsurile mele, sunt impartiala, sunt pe undeva la mijloc, nu tin partea nici lui D-zeu si nici a Diavolului. Pur si simplu imi exprim parerea neutra, iar in unele cazuri raspund din perspectiva intrebarii pentru ca ma pun in situatia din intrebarea aceea.

Nu cred ca eu trebuie sa intervin in comentariile tale sau ale cuiva pentru a-l determina sa nu mai comenteze si sa spuna un simplu "nu stiu" sa-si refuleze gandurile, pentru ca ii fac un rau.

De asta traim in lume sa avem pareri si sa le dezvoltam, nu sa trecem prin viata ca gasca prin apa. Nu e nimic gresit, asta vreau sa intelegi. Eu imi spun parerile iar altii nu sunt obligati sa le ia de bune.

Daca spun ca trebuie sa ne aruncam cu capu-n apa azi la ora 15:00, asta nu inseamna sa ne aruncam. Ramane la latitudinea fiecaruia.

E frumos sa interactionam toti, nu crezi?
Te rog frumos, lasa-i pe altii si lasa-ma si pe mine sa ne expunem parerile.
Daca toti am zice "NU STIU" atunci nu s-ar mai pune nici o intrebare si am ramane o societate de nestiutori.Nu avem de ce sa ne dam in cap unul altuia pentru parerile expuse aici.

Poti comenta si frumos si politicos la adresa mea sau a celorlalti si totul va fi bine, fara ironii. Eu nu ironizez pe nimeni de pe acest site.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru andreidu):

"Atunci mai lasa-ne cu explicatiile tale."

Asta ma deranjeaza.
Pentru ca nu suntem nascuti sa ne legam la gura si la minte, suntem liberi, total liberi si asta nu va intelege omenirea vreodata. Liberi sa spunem ce gandim si simtim. Urasc cenzura.

Hai sa incheiem... te rog.

O zi buna iti doresc.

| HueyFreeman a răspuns:

Pentru ca el le-a creat, si nu le poate distruge.

| Grimberg_Noah_1990 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Parca putea face orice

| HueyFreeman a răspuns (pentru Grimberg_Noah_1990):

Ce sa poata sa faca? Nu exista, deci nu poate face nimic.

| reihiuke a răspuns:

Poate pentru ca ea e necesara. Unele lucruri nu se pot forma decat intr-un anumit mod. Daca schimbi modul, nu iti mai da acelasi rezultat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deși nu sunt religioasă, pot să spun că totul are o logică destul de profundă. Dumnezeu are un plan. Binele și răul sunt brațele balanțelei echilibrului în lume. Una fără alta pică oamenii, adică devin ori prea fericiți, ori prea triști și ajung în depresie oricum, neștiind să își ghideze viața. Omul trebuie să treacă peste toate acestea.

E drept că parcă se putea mai bine, dar așa am zice și dacă ar fi fost mai bine. Când va mulțumi omul pentru ceea ce a primit? Niciodată, va dori să țintească tot mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca suferinta nu ar exista ar mai exista omenie? acele momente de suferinta cand inveti cate ceva inveti cei aia omenie, sau momentele cand suferi din dragoste, inveti ce inseamna iubirea si cum sa te dedici cuiva cum sa iubesti aproapele ca pe tine insuti.Chiar si in intunericul noptii lumina luni si a stelelor iti arata calea.Asta e suferinta un abis intunecat al sufeletului care te va marca pe veci dar care iti va arata invataturi ce la scoala nu le poti invata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de nce nu le punem noi capat? Vrem si liber arbitru dar vrem sa ne faca altii treaba. nu prea iese socoteala.

| Andeuta a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu testeaza credinta oamenilor prin suferinte sa vada daca raman statornici in credinta

| marinelpop explică (pentru Andeuta):

În Iacov 1:13 găsim răspunsul: "Nimeni, când este în încercare, să nu zică: «Sunt încercat de Dumnezeu». Căci Dumnezeu nu poate fi încercat cu lucruri rele şi el însuşi nu încearcă pe nimeni în felul acesta". Aşadar, Dumnezeu nu este niciodată cauza răutăţii din lume (Iov 34:10-12). E adevărat, el permite unele lucruri rele. Însă există o mare diferenţă între a permite un lucru şi a-l cauza.

| Andeuta a răspuns (pentru marinelpop):

Da normal ca ispitele nu vin niciodata de la Dumnezeu.Ai dreptate.

Răspuns utilizator avertizat
| Andeuta a răspuns (pentru andreidu):

Nup ispitele vin de la diavol

Răspuns utilizator avertizat
| Andeuta a răspuns (pentru andreidu):

Asta intreaba-l pe el sorry nu te pot ajuta cere-i ajutorul unui preot poate el sie sa raspunda

Răspuns utilizator avertizat
| Andeuta a răspuns (pentru andreidu):

Uite eu ti-am spus parerea mea... Vrei sa stii ce cred despre copii? Pai si ei sufera din acelasi motiv din cauza diavolului care incearca sa convinda parintii sa nu ma creada in Dumnezeu. Dumnezeu nu ne doreste raul, Asta sa-ti fie clear. Multumit?

Răspuns utilizator avertizat
| Andeuta a răspuns (pentru andreidu):

Da este injust si nu mi se pare nici etic dar nu toti copiii sufera. Dramatizezi prea mult situatia. Dar ideea asta am conturat-o din informatii pe care le-am dobandit in timp si astfel am ajuns la o astfel de concluzie, fie ea eronata sau buna, eu nu vad un altfel de raspuns mai plauzibil.

Răspuns utilizator avertizat
| WholeWorldTeam a răspuns:

Citeste vietile Sfintilor : Mina si altii care desii au avut putere pe pamant sa faca minuni mari Dumnezeu ia lasat in mainile vrasmasilor vazuti si au indurate chinuri groaznice pentru credinta in Hristos.Si atunci te intreb eu de ce Dumnezeu nu I-a scapat? Moastele care varsa mir si fac minuni de care multi "nebuni" rad, vorbesc de la sine. happy

| charleslouboutin a răspuns:

Pentru ca este un caracter fictiv, desigur. Problemele ti le creezi si ti le rezolvi tu!

| Calininio a răspuns:

Pentru ca nu exista, pentru ca e doar o iluzie...

| Polonic1 a răspuns:

Simplu,nu exista!

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Dumnezeu nu a inventat raul. De cand a fost decaderea ingerilor, Lucifer fiind gelos pe pozitia lui Dumnezeu in rai, a hotarat sa Il detroneze, si acesta a caztu pe pamant. La creearea lumii, Eva si Adam au fost ispititi sa muste din Pomul Cunoasterii si asa i-a izgnoit din Rai. De acolo pleaca toata povestea cu raul. De atunci, raul s-a tot extins. Putea sa il omoare pe Lucifer cu un singur fulger, dar a hrotarat sa fie mai bine asa, pentru ca raul tot avea sa existe in lume. Ca nu ne-a putut face perfecti din cristal si fara rupturi.

| Grimberg_Noah_1990 a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Nu era vorba ca poate orice?

| andri22 a răspuns:

Andeuta ai dreptate ei trebuie sa ramana statornici in credinta, sa treaca peste suferinte si sa fie puternici asa daca esti puternic si nu suferi nimic nu ti se va opune vei trece peste tot.

Răspuns utilizator avertizat
| KenVyQ a răspuns:

Deoarece el a facut tot ce putea el sa faca, acum lasa omenirea sa faca tot ce poate ea sa faca

| mihaelaaaaaaaea a răspuns:

Din cauza lui Adam si a Evei.

| DiandraDya a răspuns:

Pentru ca el a fixat data sfarsitului si acea data nu a venit.inca mai sunt oaneni care trebuie sa auda despre El.

| Mihai_Alexandru_Anca_1957 a răspuns:

Deoarece "noi" (Adam si Eva ) au gresit si de aceea suntem muritori si dumnezeu ne vede cum suferim dar ne poate si ajuta citeste carti de studiu teologic si vei afla

| Marys79Marys a răspuns:

Dumnezeu il lasa pe Satana sa umble pe pamant ca sa vada cat de mult iubim raul si sa faca o alegere corecta ori in iad sau rai.