| anonim_4396 a întrebat:

De ce anumiți creștini sunt cu concepția asta prăfuită ca va trebui să faci mulți copii pentru a fi mantuit si chiar daca ai fi sărac lipit cica, ca tot poarta Dumnezeu de grija?
Nu vreti sa va faca si siretul la adidași?
Sau mai bine va aruncati de pe streașină templului, că poarta si atunci Dumnezeu de grija si nu veti muri.

Răspuns Câştigător
| DonEduardo a răspuns:

Exista mulți nebuni pe lumea asta si nu e un lucru neapărat rau. Avem nevoie si de antiexemple.

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de religie si de evident, de judecata fiecaruia.

| stefiiii3 a răspuns:

Asa suntem invatati din vremuri. Avem o gandire inapoiata, ne ajuta Dumnezeu, dar nu chiar asa.
Nu prea ma bag la chestii cu religia, dar este destul de ciudat si asa multe vorbe. Exista, nu exista. Acum faci ce vrei si crezi ce vrei.
Faza cu copii nu am inteles-o si n-o voi intelege vreodata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Dap, asa e, nu voi baga pe toti in aceeasi oala, tot se mai găsesc printre ei niște oameni educați si cu bun simt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru stefiiii3):

Păi asa e cumetre, venim din sistemul comunist si, enoriasii nu prea aveau cuvant, ci doar cei care pastoreau turma, iar lipsa cuvântului era si este dovada ca nu prea se cerceta pe atunci cartea aia prăfuită de pe raft si se înghițea cam orice mizilic uman.
Asa ca si azi înca se mai simte efectul de turma.

| Mayhem666 a răspuns:

Sa nu uitam de toti oamenii saraci din Africa, care nu au ce manca.
Dupa crestini, probabil Africa e un loc fictiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Chiar ca, acolo tot Dumnezeu trebuie să intervina pentru crestinii cu burta mare.

| Mayhem666 a răspuns (pentru DonEduardo):

Dar atunci cand antiexemplele ii intrec numeric pe ceilalti, nu suna a veste prea buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Adevărat, însă un pic de negru nu strica, mai ales că, avem subiecte de discutat, si e lumea lor, o lume gri de altfel, în care se desfășoară niște copii, dar nevinovati săracii de ei.

| stefiiii3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Ce sa faci, nu ai ce sa faci, poate doar sa le pui doi trandafiri pe mormântul copiilor lor, daca au bani si de ala...

| Mosotti a răspuns:

Pentru ca de mult de tot s-a avut interesul sa se faca multi copii, smecherii care au facut religia aveau nevoie de soldati ca sa cucereasca alte tari, pe langa ca aveau nevoie de sclavi sa le munceasca pe nimic, si era nevoie de multi, mai mureau in razboaie, trebuia sa fie de inlocuit. Sclavi la fel, mai mureau, se inlocuiau.

Si de aia s-a zis asa, iar crestinii care nu s-au prins de vrajeala religiei, au zis ce a zis religia fara a gandi insa.

Aia ca dumnezeu poarta de grija era o prostie, ca tot in saracie o duceau toti de vai de mama lor, dar ti-a zis asa ca sa faci, sa te supui cica asa vrea dumnezeu.

| LupusDei1993 a răspuns:

Dumnezeu poarta de grija sa aiba o viata cat mai chinuitoare chiar daca el nu exista in realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Asa e ca copiii se făceau pe atunci mai mult pentru asi apara fiecare teritoriul, al mării sau/si a ataca teritoriul altuia, alt boss cu averi, sclavi și care își permitea sa aiba chiar si 300 de femei in patul lui.
Macar aceia de pe vremea aia aveau ce sa le dea sa mănânce copiilor, aveau bogății, erau păstori de camp, aveau adaposturi, încăpătoare zic, si nu făceau copilul in mila Domnului, erau pregătiți si nu nepregătiți la venirea unui nou copil pe lume.
Eu zic ca a facut bine poporul Chinez cand a interzis să se mai faca multi copii in tara lor, au conștientizat ei ce au con. că nu e bine, si asa decizia a fost luată în încercarea de a îmbunătăţi rata natalităţii, aflată în scădere, şi de a opri declinul forţei de muncă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LupusDei1993):

Dacă asteptam ca Dumnezeu sa ridice un deget pentru un copil din Somalia facut de nu stiu ce idiot crestinopat/ne, si avem pretenția că El sa ne rezolve toate prostiile noastre, atunci crede-mă, daca as fi Dumnezeu as proceda la fel, sau as extermina in masa rasa umană.
Lasa ca Preafericitul Daniel e fericit asa, se plimba cu masini luxoase si e tratat regeste de ăștia care așteaptă un deget de sus cand noi nu ridicam niciunul.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, era chestie politica asta cu facutul copii, de aia au bagat-o in religie, ca tot ce e in religie lumea nu contesta adica aia care nu se prind ca e vrajeala de manipulare. Se stie ca religia a fost facuta ca sa nu contesti imparatul, sa zici ca e pus de dumnezeu, de acolo a plecat totul.

| Eisenheim a răspuns:

Dumnezeu poarta de grijă,și totuși, daca verifici personal in orice cult / religie de cate ori se folosește cuvântul Dumnezeu, Domnul, Iehova, și de cate ori cuvântul diavol, Satan, draq, o să fi uimit de rezultat happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Eisenheim):

M-am uitat recent la rezultatele căutărilor de pe motorul Google si mi-a dat undeva la 2mild de rezultate numai pentru cuvantul "God".
Mi se pare extrem de mult avand in vedere ca nu am gasit un cuvânt sa conțină atatea rezultate, asta evitând partea cu motoarele de cautare.
A, stai, tot cuvantul "P0RN" bate recordul la rezultate,
având circa 4mld de căutări. 3happy

| ania a răspuns:

Cunosti tu pe cineva care are multi copii si nu munceste pentru eu? Noi avem 7 sotul meu munceste foarte mult pentru a le oferi ce au nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ania):

Cunosc destule familii numeroase
in care puradeii sunt trimiși la cerșit, părinții sunt alcoolici smd.
Rezolvarea nu e ca părinții să fie muncitori, problema e ca degeaba muncesc pentru o pâine daca ei au 7 guri de hrănit.
Tot asa mai sunt cazuri in care părinții ii exploateaza cu munca pe cei mici pentru a le construi acestora piramide, si cand cresc mari ii trimit in strada.
Lasă că stiu si eu cum decurg lucrurile la pocaiti, am facut si eu parte din secta voastră, într-o familie la fel de numeroasa ca a dta.
Să mai zic ca educatia scartaie mai mult acolo?
Sau ca se intampla deseori accidente-unele chiar mortale- într-o astfel de familie?
Și asta pentru că e greu sa ti in frau multe suflete, sau sa le ti evidenta lor.