| Jardelin a întrebat:

De ce ar trebui totusi respectati cei care cred in Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Ideea, pe care încercam să o evidenţiez, e că sunt mai multe lucruri care ne unesc, decât cele care ne separă. În fond, toţi suntem oameni.

Pot să nu respect ideile unei doctrine adoptate de un anumit grup de oameni, dar e un drum lung până la a-i desconsidera ca oameni, pe toţi.

De exemplu, creştinismul are idei discriminatorii, dar nu toţi creştini discriminează, creştinismul îndeamnă la homofobie, dar nu toţi creştini sunt homofobi, creştinismul (şi biserica) tinde să manipuleze şi să profite de oameni, dar nu este vina tuturor creştinilor, nu în mod direct în orice caz, etcetera.

Nu pot să desconsider un om doar pentru simplul fapt că îşi spune "creştin" (în fond, majoritatea rudelor şi amicilor mei sunt creştini, dar pe lângă credinţe iraţionale, ale carora nu sunt fan, au şi multe calităţi individuale, pentru care merită respectul meu).
Nu e totul doar alb sau negru. Suntem complecşi, şi cu bune, şi cu rele. Pot să respect anumite idei şi calităţi şi să nu respect altele sau chiar să simt o repulsie faţă de ele. Dar o singură faptă sau idee (pozitivă sau negativă) nu-l va caracteriza în totalitate pe acel om. E mult mai mult de atât.

...nici vânzătoarea de la colţul străzii sau un trecător oarecare (care poate fi creştin, musulman, budist, ateu, agnostic, deist, panteist...) poate nu mi-a oferit niciun motiv real ca să-l respect, în adevăratul sens al cuvântului, dar până nu-mi oferă un motiv întemeiat şi individual ca să nu-l respect, nu am de ce să-l tratez cu dispreţ.
Suntem oameni educaţi, civilizaţi, avem raţiune, empatie, discernământ, iar generalizările (cam de orice fel) nu prea îşi au rostul.

37 răspunsuri:
| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

Da, asa e, cei care cred sint dispretuiti si jigniti de atei permanent. Inferno este unul dintre atei care jigneste constant crestinii. Din pacate acest trend injositor la adresa crestinilor se manifesta cam la toti ateii de pe aici sub diferite grade si forme de manifestare. Recent, mi s-a mai spus ca cei care cred sint schizofrenici! Cica mi s-a zis in gluma, dar desconsiderarea exista chiar si sub forma unei glume.

Oricum, asa cum spunea si NOname nu ne ramine decit sa respectam pe fiecare om in parte, potrivit felului cum se comporta si meritelor sale.

| danay72 a răspuns:

Un om care se respecta pe el, isi respecta si semenii.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Am crezut ca mi s-a obnubilat vederea,cand am citit raspunsul meu citat de tine si in mod neasteptat,analizat dintr-o perspectiva reprehensibila.
Contestarea veracitatii afirmatiilor mele este echivalent cu spunerea unei prostii, metania. Rationamentele mele sunt infailibile, fiecare asertiune fiind in conformitate cu adevaruri filosofice, stiintifice sau artistice, nexul dintre ele facandu-se pe baza unor tipare logice complexe.
Practic sunt prin excelenta intruchiparea desavarsirii si a perfectiunii. Ceea ce am spus mai si a fost sters, raportat de cei ca tine ( a caror creier primitiv nu le permite sa intelegea o afirmatia in totalitate) reprezinta un fapt, un adevar.

| Inferno a răspuns (pentru Jardelin):

Cred ca ai fost orbit de mandrie, crezand ca poti intelege ceea ce scriu.

| DracusorImpielitat a răspuns:

Pentru ca fiecare are dreptul sa creada in ce vrea. Cum eu am dreptul sa nu cred in nimic, si tu ai dreptul sa crezi in ce vrei. Despre crestinii care se iau de atei, asta e partea a 2-a, dar nu vad de ce nu ar trebui sa nu ne acceptam unul pe celalalt, indiferent de credinta, etc. De exemplu, toti prietenii mei sunt crestini si nu vad baiu'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Jardelin,ai vazut cum s-a deslantuit unul din cei vizati de mine.Ca sa fiu sigur,in primul rand fata de mine,ca nu judec sub imperiul unei frustrari, am trimis unui amic, medic psihiatru, postarile care au stat la baza ultimei sale postari. Dupa citirea lor, intr-un timp foarte scurt m-a sunat si fara nici un fel de dubiu mi-a expus parerea sa.Si-a sustinut afirmatiile si citandu-mi folosirea unor cuvinte ca "reprehensibil","veracitate", etc., cu intentie si nu din necesitate. Mi-a mai dat si alte exemple de comportament din istoricul suferintei la care a facut apel, despre care eu nu vreau sa ma exprim nefiind convins ca are dreptate. Oricum, a spus ca-i fac bine si lui daca voi evita sa-l provoc.Te sfatuiesc sa-l eviti pentru a nu inflama exprimarile pe acest site.
O noapte placuta.

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! Numai bine!