| Anecherry a întrebat:

De ce au nevoie oamenii sa creada in Dumnezeu? De ce e mai usor sa crezi in divin decat in tine?

51 răspunsuri:
| nextlevel999 a răspuns:

Pentru este la libera alegere, este bine sa crezi in ceva anume, daca nu am crede ar fi haos total

| Anecherry explică (pentru nextlevel999):

De ce haos total?

| nextlevel999 a răspuns (pentru Anecherry):

Pai sa zicem ca nu credem in nimic doar in noi
nu ai tine cont de cele 10 porunci de ex.ai face mult rau, pentru ca tu crezi ca esti ceea mai tare

| Anecherry explică (pentru nextlevel999):

De ce crezi ca un ateu, nu tine cont de conduita morala? Sunt de acord ca cele 10 porunci, in mare, sunt bine intentionate, dar nu poti spune ca o persoana care prefera sa nu accepte o anumita credinta sau un dumnezeu, taie si spanzura in jur.

| Exilee a răspuns:

''Exista un singur Mijlocitor intre oameni si Dumnezeu, iar Acela este Domnul Iisus Hristos''.
''Iisus Hristos este Calea, Adevarul si Viata''.

''De ce au nevoie oamenii sa creada-n Dumnezeu?''
El este omniprezent. El este Totul.
Credinta in Dumnezeu este primul pas sprea a-L cunoaste, iar frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii.
''De ce e mai usor sa crezi in divin decat in tine'?''
Pentru ca fortele noastre provin de la Dumnezeu. ''In El avem viata, miscarea si fiinta''.

| nextlevel999 a răspuns (pentru Anecherry):

Eu nu cred in D-zeu, eu tind spre agnostic si da ai dreptate dar nu toti oamenii gandesc ca tine asta depinde de temperament si.......mai multe

| M25M a răspuns (pentru Exilee):

Nu ai dat nici un raspuns!

| M25M a răspuns (pentru nextlevel999):

Sa nu tii cont de porunci inseamna haos?
Cum?
Poruncile care se refera la conduita oamenilor sunt vreo 5 printre care enumeram sa nu ucizi, sa nu minti, sa iti iubesti parintii, sa nu furi (celelalte se refera la raportul omului cu Dumnezeu) iar daca aceste "porunci " nu ar fi scrise pe hartie "s-ar face mult rau"? Avem nevoie ca niste lucruri evidente, care tin de logica si bunul simt elementare, sa fie scrise pe hartie?
Trist...

| nelu88 a răspuns (pentru M25M):

Mai mult decat atat, trebuie sa ne temem ca daca nu le respectam pe toate nu doar una sau doua, o sa ardem vesnic laughing

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Anecherry):

Ateii nu au cum sa fie impecabili morali,sa fie buni fara sa urmareasca un scop.Un ateu nu va face o fapta de milostenie decat daca are un scop (motiv pentru care filmele de craciun,cu acei bussinesmani rai si nemilostivi care nu cred in Dumnezeu,insa care se schimba printr-o drama personala,sunt foarte bune). "Daca nu exista Dumnezeu,atunci orice este posibil" -Dostoievski. Un dicton adevarat, fara Dumnezeu i inima ta, foarte greu este sa fi bun, drept, milostiv.La un moment dat o sa clachezi si atunci cand toti te vor dispretui,vei vedea ca din stapanul tau ai ajuns un nimic.

Intr-o secunda poate veni moartea, iar cei din jurul tau vor zice: "ce neprevazuta este moartea". Vorba unui cantec:"Cat crezi ca valoreaza o viata de om? ". Insa atunci, in fata Domnului, nu vei gasi scuze, iar Iisus iti va zice: "Imi pare rau.Ai avut tot ce-ti trebuie ca sa te mantui. Familie, prieteni.Insa tu M-ai nesocotit si te-ai razvratit,iar "tatal minciunii" (diavolul),stapanitorul acelei lumi,te-a intunecat.".Iar diavolul de pe tusa,ranjind,va cere dreptul la sufletul tau.

Ce motive ai sa nu crezi? Pascal are dreptate: "Daca cred(aici desigur intra si faptele) si nu exista Dumnezeu,nu am pierdut nimica,insa daca nu cred, am pierdut toatul". Inca un motiv de gandire. De ce nu crezi? Evolutie? Bing bang? Oricand, oriunde pot purta o discutie si sa recomand carti care dezbat acest subiect, si nu iese bine pentru evolutionisti.

Bunici, strabunicii si stramosii nostri traiau in legea crestina-ortodoxa si au fost foarte fericiti si sanatosi.Acum, in noua era oamenii sunt bolnavi, depresivi si mintiti de societate, parinti, colegi, ajung sa nege toata lumea si pe Dumnezeu.

Gandeste-te la ce ti-am zis.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru nelu88):

Da,vei arde vesnic.Nu Dumnezeu te va trimite...ci tu.Sufletul tau a murit pe pamant, iar sufletel moarte nu au acces in Rai. Locul lor este la "Tatal Vostru", diavolul.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru M25M):

Fara Dumenzeu, orice este posibil.In mare parte, oameni de valoare romani din zilele noastre, sunt crestini si se pronunta destul de clar in favoarea acestuia.Ateu oricata conduita morala va avea, tot va gresi incalcandu-si "valorile".Un ateu diminueaza rolul casatoriei si nasterii de copii pentru ca o tara sa rezista, un ateu va fi in favoare relatiilor extraconjugale, ceea pe vremuri era inadmisibil(nu numai religios, ci si etic). Probabil ca tatal vostru este Iliescu si toti securistii... comunismul a lasat rani adanci.Sunteti fii ai comunismului!

| Anecherry explică (pentru LegionarulRoman):

Nimeni nu are cum sa fie impecabil moral, indiferent de religie.
Am motivele mele pentru care nu cred, prefer sa fiu rationala, decat sa cred orbeste in niste concepte si intr-un Dumnezeu care nu mi-a dat un semn sau o davada ca ar fi acolo pentru mine. De ce e atat de gresita teoria evolutiei pentru tine?
Si inca ceva: oricand, oriunde, imi vei demonstra ca ma insel si ca gresesc in ceea ce fac si ceea ce sunt, sunt dispusa sa accept o chimbare.

| Anecherry explică (pentru LegionarulRoman):

''Probabil ca tatal vostru este Iliescu si toti securistii... comunismul a lasat rani adanci.Sunteti fii ai comunismului!''
''Locul lor este la "Tatal Vostru", diavolul.''
Te rog, nu am pus aceasta intrebare ca sa las loc jignirilor intre credinciosi si atei. Iti respect pozitia, iti respect credinta, dar nu incerca sa arunci cu noroi doar pentru a parea tu mai curat.

| OOOLEOOO a răspuns:

Intr-o societate, oameni beta au nevoie de un lider Alfa.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Anecherry):

E doar o constatare pertinenta cea cu iliescu si comunistii.

Ce zici? Toti pustii astia atei, de ce crezi ca nu cred in Dumenzeu? Raspuns:"Dumenzeu nu ma lasa sa mi-o trag, deci nu exista! "

Sunt un om extrem de rational! Recomand ca, carti de inceput(nu am timp sa port discutii extrordinare si inutile, care imi mananca timpul):

http://www.librarie.net/......-lumea-azi

http://www.librarie.net/......un-pericol

"Revrajirea lumii" -tot de V.Georghe

http://www.librarie.net/......u-Gheorghe

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......-boala.pdf

Si cateva videoclipuri
http://www.youtube.com/watch?v=O6Bi_7om_Rw&feature=player_embedded#!

http://www.youtube.com/watch?v=A37ehFbcoNg&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=k1JStIhMw_g

http://www.youtube.com/watch?v=Z8nxGDaBxWw&feature=related

Toate de bioeticianul Virgiliu Gheorghe,care e clar ca nu se compara cu noi la realizari in viata+cartea 'Vaccinurile:preventie sau boala" de dr. Christa Todea-Gross

Vei afla adevarul despre vaccinuri, despre nihilism, ateism, efectele televizorului si internetului, pornografia si multe altele.

Daca vrei despre evolutionism:http://ebookbrowse.com/......d368105244

Citeste legat despre evolutie de la pagina 177 pana la 243(vei afla si despre asa zisi "evolutionisti crestini" ), si de la 441 la 448(vei afla despre datarea radiometrica).De asemena de la 450 poti afla carti(indici de lectura ), majoritatea scrise de savanti (spre exemplu "daramarea miturilor darwiniste" de Richard Milton).

In acest caz formatul fiind Pdf, poate sa apara o eroare de 10 pagini, intre pagina din carte si pagina PDF. Insa oricum, o gasesti in zona, daca cauti.

Alta carticica utila:http://victor-roncea.blogspot.ro/......l.html,iar de comandat: http://www.librariasophia.ro/......-4441.html

Eu am facut sacrificii si am comandat multe din aceste carti.Esti dispusa sa afli si o alta varianta decat cea a savantilor de la Tv? Daca da, inseamna ca ai un spectru larg al gandirii! Daca nu, si ai ca argument: "Cine mai sunt si astia? Nu studiaza in America.De ce as crede niste anonimi, cand savantii imi spun 100% sigur adevarul. " inseamna ca te multumesti cu, cunostinte reduse, pseudo-cunostine.

| M25M a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Omule si cu Dumnezeu multe au fost posibile, cu tot cu religie au fost multe posibile aceasta fiind chiar un imbold in cele mai multe cazuri. Voi credeti ca sunteti urmasii lui Iisus si a invataturilor acestuia insa sunteti in cel mai bun caz doar fani. Cum ramane cu dragostea fata de aproapele tau indiferent de convingerile religioase/politice/sexuale, ah? Oare nu orice om este predispus greselilor indiferent de principiile pe care si le impune fie ele religioase sau nu? Au sustinut ateii ca ei sunt impecabili din punct de vedere moral? Tu (fara vreo intentie de a te jigni) ai observat ce ineptie ai trantit cand ai prejudecat "ateul" in raport cu casatoria?
Folosesti termenul ateu de parca ar insemna ultimul jeg de pe pamant acea persoana, de parca tot raul din ateism se rasfrange...
Chestia cu comunismul ...no comment...

| Esperança a răspuns:

Sunt de acord cu tine. Nu e bine să crezi orbeşte sau mai rău să crezi că părinţii tăi cred şi aşa trebuie să faci şi tu. Asta nu e credinţă!
Eu cred în Dumnezeu pentru că l-am căutat şi l-am găsit. M-a ajutat de foarte multe ori, cred în El pentru că simt Prezenţa Lui în viaţa mea, mi-a răspuns la cererile şi rugăciunile mele, am văzut cum a vindecat oameni bolnavi de diferite boli, dar până când nu ai tu o întâlnire PERSONALĂ cu El, nici nu ai cum să îL vezi şi să crezi!
Şi abia atunci vei înţelege de ce omul are nevoie de Dumnezeu în viaţa lui.
Cercetează toate lucrurile şi păstrează ce este bun!

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau
Pentru ca evoluam spiritual ff greu singuri.
Religiile care ne-au ajutat (ca umanitate ) de jde mii ani sa fim mai morali si mai buni, au ramas inchistate in dogme. Si acum, nici un fel de religie nu ne invata sa fim verticali : sa ne infruntam si rezolvam problemele personale si comune in cel mai sanatos fel.
Ai nostri pastori spun ca mai bine facem 2-3 matanii ( sau altcevauri, nu discut doar de religiile crestine ) ca poate asa se rezolva.
Au,, uitat,, toti ca in fiecare din noi este binele si raul.

| Alphawolf a răspuns:

Eu cred ca dorintele, slabiciunile si incapacitatea de a intelege realitatea ii indemna pe oameni sa fie superstitiosi si sa creada in zei.

| 7Dany a răspuns:

La ce te ajuta sa crezi in tine cand ai cancer in faza finala, de exemplu?

| Stelutza1990 a răspuns (pentru 7Dany):

Tocmai despre asta era vorba :

daca credem in noi tot timpul vietii, si ne imbunatatim mintea si inima.
ne mobilizam toate resursele INTERIOARE ca sa facem fata evenimentelor firesti.

Saaaau, stam ca ciupercile : da doamne ploaie, ca sa-mi fie si mie bine.

| doctorandus a răspuns:

La mine credinta in Dumnezeu nu indeplineste o "nevoie" si in niciun caz vreo nevoie religioasa (eu nu am religie, nu cred in religie).

| AnghelB a răspuns:

Ca sa nu ajunga atei fara nici un Dumnezeu.

| M25M a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Vad ca i-ar vii cu carti, ceea ce este foarte ok sa citesti in zilele astea, insa asa de pot veni si eu cu niste materiale care "desfiinteaza mitul creatiei" si ce facem? Nu cred ca se vor schimba rolurile.

P.S. Efectele televiziunii asupra mintii umane este o carte care tine partea bisericii, a crestinismului, intr-adevar are partile ei de obiectivitate atunci cand abordeaza influneta neuro-psihologica a televiziunii insa este si extrem de propangadistica aseratand ca din toate religiile si curentele crestinismul stimulat si a promovat folosirea ambelor emisfere si cea a ratiunii si cea a imaginatieie( referitor la impactul tv asupra emisferelor cerebrale.) si apoi sa acuzi posturile animal planet si discovery de nihilism asta dupa ce ai afirmat ca in televiziune este prea mult senzational unde primeaza spectacolul, pornografica, violenta (si asa e). Pe bune?

| C0nstantin a răspuns:

E mai usor sa crezi ca o putere suprema te va asculta si iti va da tot ce doresti si te va ajuta tot timpul, decat sa te increzi in propriile tale forte.

| Calininio a răspuns:

E mult mai usor sa crezi in divin in loc sa crezi in tine. De aia lumea e cum e...

| reihiuke a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Dar nici crestinii nu pot fi asa. Crestinii sunt buni pentru o viata vesnica. Toate predicile sunt de genul "vreti sa ajungeti in cer, faceti asa, nu faceti asa. Daca nu respectati, o sa ardeti in iad". Si atunci, crestinul alege cum e mai bine pentru el. Nu exista sa nu urmaresti un scop. Intotdeauna se urmareste un scop. Si nu vad niciun rau in asta.

| reihiuke a răspuns (pentru Stelutza1990):

Dar totusi, religiile astea au avut un scop la baza. Cum ai spus si tu, singuri evoluam spiritual foarte greu. Ele aveau ca scop ca sa evoluam mai repede spiritual. Problema este, cum gasim o religie sau o cunoastere care sa nu fie alterata?

| WholeWorldTeam a răspuns:

Iti spun eu de ce. Deschide Biblia la psalmul 59 versetul 12 : "Dă-ne nouă ajutor, ca să ne scoţi din necaz, că deşartă este izbăvirea de la om. ".