| Anecherry a întrebat:

De ce au nevoie oamenii sa creada in Dumnezeu? De ce e mai usor sa crezi in divin decat in tine?

51 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Sunt de acord cu tine. Nu e bine să crezi orbeşte sau mai rău să crezi că părinţii tăi cred şi aşa trebuie să faci şi tu. Asta nu e credinţă!
Eu cred în Dumnezeu pentru că l-am căutat şi l-am găsit. M-a ajutat de foarte multe ori, cred în El pentru că simt Prezenţa Lui în viaţa mea, mi-a răspuns la cererile şi rugăciunile mele, am văzut cum a vindecat oameni bolnavi de diferite boli, dar până când nu ai tu o întâlnire PERSONALĂ cu El, nici nu ai cum să îL vezi şi să crezi!
Şi abia atunci vei înţelege de ce omul are nevoie de Dumnezeu în viaţa lui.
Cercetează toate lucrurile şi păstrează ce este bun!

| AnghelB a răspuns:

Ca sa nu ajunga atei fara nici un Dumnezeu.

| OOOLEOOO a răspuns:

Intr-o societate, oameni beta au nevoie de un lider Alfa.

| doctorandus a răspuns:

La mine credinta in Dumnezeu nu indeplineste o "nevoie" si in niciun caz vreo nevoie religioasa (eu nu am religie, nu cred in religie).

| Alphawolf a răspuns:

Eu cred ca dorintele, slabiciunile si incapacitatea de a intelege realitatea ii indemna pe oameni sa fie superstitiosi si sa creada in zei.

| Exilee a răspuns:

''Exista un singur Mijlocitor intre oameni si Dumnezeu, iar Acela este Domnul Iisus Hristos''.
''Iisus Hristos este Calea, Adevarul si Viata''.

''De ce au nevoie oamenii sa creada-n Dumnezeu?''
El este omniprezent. El este Totul.
Credinta in Dumnezeu este primul pas sprea a-L cunoaste, iar frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii.
''De ce e mai usor sa crezi in divin decat in tine'?''
Pentru ca fortele noastre provin de la Dumnezeu. ''In El avem viata, miscarea si fiinta''.

| M25M a răspuns (pentru Exilee):

Nu ai dat nici un raspuns!

| WholeWorldTeam a răspuns:

Iti spun eu de ce. Deschide Biblia la psalmul 59 versetul 12 : "Dă-ne nouă ajutor, ca să ne scoţi din necaz, că deşartă este izbăvirea de la om. ".

| Stelutza1990 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Meri ma de aici!
Tu esti ceva planta care habar nu ai ce sa faci in lumea asta cu tine si cu cei din jurul tau?
Stai asa, atunci. Nu invata, nu te educa, nu intelege lumea si nu contribui cu NIMIC in comunitatea in care esti.
Lasa, ca vin toate beneficiile prin rugaciuni.
Tu nu trebuie sa lupti si sa muncesti prea mult.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Stelutza1990):

Nu a zis nimeni sa nu te educi sau altceva. Daca citesti biblia cu atentie vezi ca si Iisus s-a supus legilor de pe pamant desi El nu ar fi avut nevoie sa o faca pentru ca este Creatorul a toate.Dar a dat dovada de smerenie si de supunere ca si noi sa il urmam.Sentimente care pe voi nu va caracterizeaza pentru ca sunteti infumurati si plini de slava desarta.Nu a zis nimeni sa nu te zbati in viata aceasta dar nici asa exagerat cum fac unii.Toate conceptiile acestea ca "eu pot" sau "nu am nevoie de Dumnezeu" sunt niste conceptii pline de mandrie si infumurare.Asa si Lucifer a crezut prea mult in sine (specific multora din ziua de azi) ca poate mai mult decat Dumnezeu Creatorul si a cazut.La fel si oamenii au ratacit de la dreapta credinta si si-au facut fiecare de capul lui cate un cult si s-a ajuns azi la sute de secte.Pentru ca multi din multa infumurare si madrie luciferica se cred mari luminati si trambiteaza in toate partile ca ei au pe Duhul Sfant in ei.Din nou dovada clara de infumurarewinking Si ar mai fi de spus multe, insa ma opresc aici.Nu se merita sa imi bat capul.

| Stelutza1990 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Ceau
IIsus nu este creator.
Sau am inteles gresit asta? :
,, Daca citesti biblia cu atentie vezi ca si Iisus s-a supus legilor de pe pamant desi El nu ar fi avut nevoie sa o faca pentru ca este Creatorul a toate,,

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Stelutza1990):

Dumnezeu Tatal este intreit in cele 3 persoane trimice.winking DEci Dumnezeu Tatal este si in Fiul.Cand a fost creat omul a zis "Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră" (Geneza 1:26).Deci toate cele 3 persoane Dumnezeiesti : Tatal, Fiul si Duhul Sfant au contribuit la crearea omului.

| Stelutza1990 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Ceau.
Si in afara de niste citate scrise incorect, ai putea sa ai si o opinie proprie, asa fel incat sa te inteleg?

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Stelutza1990):

Nu sunt scrise incorectwinking Ce dovezi ai tu cand faci asemenea afirmatii?

| Stelutza1990 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Ai editat raspunsul. Ok.
ai si o opinie personala in afara de citate?

Vai, am gasit ce nu am inteles din scrisul tau :,, Dumnezeu Tatal este intreit in cele 3 persoane trimice,,

Ce inseamna,, trimice,,? este totul lipsit de sens ce scrii.

| Stelutza1990 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Ceau.
Is satula de astia ca tine, care spun ca omul este un nimic.
Eu nu doresc sa ma ridic deasupra nimanui. Stiu doar ca stau dreapta in fata vietii, si asta vreau si pentru cei apropiati mie.
Nu pot sa sufar oameni umili. Nici macar in fata divinitatii.
Si cred ca Dumnezeu /IIsus ne-au innobilat cu invataturi, nu ne-or facut rame care sa ne taram pe jos.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Stelutza1990):

"Nu pot sa sufar oameni umili.". Daca nu ai smerenie nu te mantuiesti.Hristos ne da in multe parti in biblie dovezi de smerenie pe care si noi ar trebui sa avem. Ne spune undeva in Biblie ca si de am implinii toate poruncile : „Slugi netrebnice suntem, ceea ce eram datori sa face am facut" (Lc 17, 10) Problema este ca noi nu implinim nimic.Pacat ac intelegi gresit smerenia -virtute fara de care nu exista mantuire. "Cine se va înălţa pe sine se va smeri, şi cine se va smeri pe sine se va înălţa. " (Mt23.12)

| Stelutza1990 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Ma! tu esti normal la cap sau esti un pui de xerox?
Baga si tu o parere personala. nu mai tot da citate

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Stelutza1990):

As aprecia la voi ateii daca nu ati mai jignii persoanele care cred in Dumnezeu.In fine trecand peste faptul lipsei bunului simt daca tu nu accepti cuvantul lui Dumnezeu si vi tu cu argumenetele tale pline de madrie luciferica gen "cine mi-s eu" este strict problema ta.Mai tarziu o sa vezi tu ce inseamna sa crezi doar in tine, adica unde te va duce toata treaba asta.

| Stelutza1990 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Dar nu sunt atee.
Chiar cred in divinitate si in Dumnezeu.
Daca nu trec legata la ochi prin lume, cocosata de umilinte si nu stau rama sa ma tarasc pe jos, is ceva probleme?

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Stelutza1990):

Conteaza si cum crezi.Iti spun eu ca multi care se bat in piept acum ca ei sunt mari credinciosi nu se vor mantuii. Daca nu crezi in cuvintele Domnului care sunt scrise in biblie ce credinta e aia.In fine.Nu eu sunt judecatorul.Este cine sa te judece.

| Stelutza1990 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Pai nu vreau sa ma mantuiesc. Imi asum tot ce gresesc.
Vreau sa traiesc viata care imi este data facand bine pentru mine si ceilalti.
Si sa nu-mi fie frica de nici un fel de judecata, cand o sa sa-mi vina ceasul sa mor.

Lasa-ma cu balariile tale de fariseu.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Stelutza1990):

Ma amuzihee hee Dar in acelasi timp esti vrednica de tot plansul happy

| Stelutza1990 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Ma bucur ca razi. insa de ce sunt eu vrednica sau nu, tu nu stii.
Cred ca tocmai ai comis pacatul de a judeca pe altii, fara sa ii cunosti. laughing
Si cred ca tocmai ai cazut in pacatul mandriei :,, stiu eu mai bine decat tine, si mama dreaqu o te ia daca nu crezi ca mine,,

| C0nstantin a răspuns:

E mai usor sa crezi ca o putere suprema te va asculta si iti va da tot ce doresti si te va ajuta tot timpul, decat sa te increzi in propriile tale forte.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau
Pentru ca evoluam spiritual ff greu singuri.
Religiile care ne-au ajutat (ca umanitate ) de jde mii ani sa fim mai morali si mai buni, au ramas inchistate in dogme. Si acum, nici un fel de religie nu ne invata sa fim verticali : sa ne infruntam si rezolvam problemele personale si comune in cel mai sanatos fel.
Ai nostri pastori spun ca mai bine facem 2-3 matanii ( sau altcevauri, nu discut doar de religiile crestine ) ca poate asa se rezolva.
Au,, uitat,, toti ca in fiecare din noi este binele si raul.

| reihiuke a răspuns (pentru Stelutza1990):

Dar totusi, religiile astea au avut un scop la baza. Cum ai spus si tu, singuri evoluam spiritual foarte greu. Ele aveau ca scop ca sa evoluam mai repede spiritual. Problema este, cum gasim o religie sau o cunoastere care sa nu fie alterata?

| Stelutza1990 a răspuns (pentru reihiuke):

Parerea mea este ca religiile au fost create de om, pentru a raspunde unor nevoi ( spirituale, etice, morale, sociale) si unor intrebari.
Daca si-ar fi pastrat scopurile initiale, ar fi evoluat normal si liber, ca orice stiinte care au ca scop strict cunoastere si progres pentru om.

Insa din pacate, tot noi oamenii, am preferat sa folosim toate tipurile de religii, ca instrumente de manipulare.
Si normal ca asta se face pastrand o religie in,, status quo,, adica : reprimand progresul si cunoasterea prin dogme stabilite de grupari de initiati ( acestia fiind reprezentantii diferitelor biserici/culte) Adica, isi neaga scopurile initiale.
Logica mea personala ma indeamna nu sa refuz divinitatea, ci sa refuz sa-mi spuna careva in ce si cum TREBUIE sa cred, ca daca nu, mama dreaqu ma ia.

Si tot logica imi spune ca mai bine sa o caut in mine si in fiecare om.

| reihiuke a răspuns (pentru Stelutza1990):

Am inteles acum. Eu vedeam altfel lucrurile big grin

| Stelutza1990 a răspuns (pentru reihiuke):

Nu sunt sigura ca ai inteles punctul meu de vedere.
Uite de ce : ai raspuns asa la o intrebare :
,, Noi nu putem alege nici macar acum ce sa fim in viata asta. Suntem in functie de cum suntem influentati sa fim. postat la 29 Martie 2013 4:57
Raspuns la intrebarea:
Deci, Dumnezeu ne-a creat si ne-a dat liber arbitru. L-am avut inainte de nastere, il avem in timpul vietii si il vom avea dupa ce vom muri. Credeti ca noi am ales sa fim ceea ce suntem in viata asta?
Eu cred in liberul arbitru al fiecaruia.

Oricum nu conteaza, pentru ca intrebarea era alta, si nu a noastra.

| reihiuke a răspuns (pentru Stelutza1990):

Am inteles faptul ca tu crezi ca pui toti oamenii pe acelasi nivel si ca religiile au fost create de oameni obisnuiti.

Dar eu spun ca religiile create in modul acesta nici nu pot incepe. E ca si cum ai spune ca eu am niste framantari interioare si imi creez o religie. Putin probabil sa devin asa popular ca Isus sau ca Buddha.

Liberul nostru arbitru este determinat de influente si circumstante interioare, care se intampla. Iar noi nu putem schimba modul in care reactionam intr-o anumita situatie, decat printr-o infranare si suferinta. Daca stai si observi, noi avem acelasi slabon de a reactiona intr-o situatie anume.

Sa presupunem ca te apuca cheful sa iesi sa te plimbi. Dar in acelasi timp, ploaia iti creaza un disconfort. Vrei sa iesi sa te plimbi si apoi vezi ca afara ploua. O sa iei decizia sa ramai in casa. De fapt nu o sa iei decizia, ci atunci cand apare ploaia, apar si in tine insati aceleasi senzatii care apar intotdeauna cand ploua. Si astea te vor face sa ramai acasa. Dar tu crezi ca ai luat decizia, cand de fapt decizia s-a intamplat. Daca o sa iei decizia sa iesi afara cand ploua, nu o sa te simti prea bine. Asa ca o sa stai acasa. Dar primesti un telefon ca o ruda a patit ceva grav. Atunci, alte reactii se intampla in tine, care sunt mai puternice decat cele care apar cand ploua si vei iesi afara pe usa si nici nu te va mai interesa ca afara ploua sau nu. In realitate noi zicem ca am ales sa iesim la plimbare, apoi sa stam acasa pentru ca ploua, apoi sa mergem sa ne vizitam ruda chiar daca ploua, dar in realitate toate astea s-au intamplat. Aceste evenimente care au aparut din exterior au determinat comportamentul nostru care e mecanic in astfel de situatii.

Nu poti sa-ti dai seama de asta decat daca incerci sa inlocuiesti modul de a actiona intr-o situatie cu unul nou. Dar noi nu facem asta, pentru ca atunci ne vor veni 1000 de ganduri si argumente ca ar fi cea mai mare tampenie daca vom actiona asa. Dar nu ne gandim ca si gandurile astea apar mecanic. Ele intotdeauna apar intr-o astfel de circumstanta.

O sa-ti dau un exemplu de-al meu. Inainte cand ma trezeam, intai aprindeam pc-ul apoi ma duceam la baie. Am realizat eu ca asta e o tampenie, pentru ca eu aprindeam pc-ul pur si simplu din obisnuinta. Daca ma intrebai "de ce l-ai aprins", nu eram in stare sa-ti raspund, pentru ca nu aveam nicio treaba la el. E ca cei care spun ca fumeaza pentru ca vor, iar cand ii intrebi de ce vor sa fumeze, iti raspund pentru ca vorrolling on the floor
A 2-a zi cand nu am vrut sa mai aprind pc-ul pur si simplu ceva ma impingea sa-l aprind. Stateam si ma observam si apareau ganduri tampite ca "daca e cineva important pe mess si ratezi o discutie? Daca ti-a raspuns cineva pe TPU? Dar daca ti-a raspuns si tu trebuie sa-i raspunzi inapoi si acel raspuns i-ar prinde bine acum, nu dupa amiaza, caci dupa amiaza nu o sa mai aiba efect straight face " Intr-un final m-a bufnit rasul. Dar noi nu observam astfel de ganduri. La cea mai mica senzatie care te impinge sa facem ceva noi ii dam curs, pentru ca zicem ca asa am ales. Dar noi nu am vrut ca acea senzatie sa apara. Daca am putea lua decizii, am putea schimba la noi insine tot ceea ce dorim (mai ales cand logic vedem ca e benefic) fara sa ne mai razgandim. Noi suntem asa de patrunsi de iluzia ca putem "face", incat chiar si cand ne enervam pe cineva sau avem emotii negative, desi vedem ca nu ne ajuta cu nimic, spunem ca celalalt ne-a enervat si ca emotiile nu se pot schimba si ca altceva le produce in noi. Dar nu ne dam seama ca la fel e si cu gandirea si cu miscarile si actiunile noastre.

| Stelutza1990 a răspuns (pentru reihiuke):

Ceau
Pana la urma, cumva suntem de acord.
Asta daca tinem seama ca totusi nu functionam haotic, si nu alegem chiar,, la plesneala,,
Ne integram intr-un complex de legi naturale, in care si bacteriile si galaxiile ne sunt parteneri de drum. Ne deosebeste de acestea doar constiinta de sine.
Alegerile noastre sunt libere, dar de gen : merg pe o carare si pot face DOAR : stanga, dreapta, inainte, inapoi. As putea si sari, daca doresc, si daca cred ca este bine. happy
Sa nu-mi zici ca am cazut in capcana existentei unui demiurg care ne-a construit acest univers in 6 zile - sau mai multe.
Universul in care existam, cu toate regulile lui cunoscute sau nu de noi, este rezultat al evolutiei, in cautarea unui echilibru in progres. nu cred ca este rezultat al unui creator.
Asta este parerea mea.
Nu neg divinul astfel, dar imi pare ca are legatura mai mult cu constiinta noastra de sine, si cu evolutia noastra spirituala.

| Calininio a răspuns:

E mult mai usor sa crezi in divin in loc sa crezi in tine. De aia lumea e cum e...

| nextlevel999 a răspuns:

Pentru este la libera alegere, este bine sa crezi in ceva anume, daca nu am crede ar fi haos total

| Anecherry explică (pentru nextlevel999):

De ce haos total?

| nextlevel999 a răspuns (pentru Anecherry):

Pai sa zicem ca nu credem in nimic doar in noi
nu ai tine cont de cele 10 porunci de ex.ai face mult rau, pentru ca tu crezi ca esti ceea mai tare

| Anecherry explică (pentru nextlevel999):

De ce crezi ca un ateu, nu tine cont de conduita morala? Sunt de acord ca cele 10 porunci, in mare, sunt bine intentionate, dar nu poti spune ca o persoana care prefera sa nu accepte o anumita credinta sau un dumnezeu, taie si spanzura in jur.

| nextlevel999 a răspuns (pentru Anecherry):

Eu nu cred in D-zeu, eu tind spre agnostic si da ai dreptate dar nu toti oamenii gandesc ca tine asta depinde de temperament si.......mai multe

| M25M a răspuns (pentru nextlevel999):

Sa nu tii cont de porunci inseamna haos?
Cum?
Poruncile care se refera la conduita oamenilor sunt vreo 5 printre care enumeram sa nu ucizi, sa nu minti, sa iti iubesti parintii, sa nu furi (celelalte se refera la raportul omului cu Dumnezeu) iar daca aceste "porunci " nu ar fi scrise pe hartie "s-ar face mult rau"? Avem nevoie ca niste lucruri evidente, care tin de logica si bunul simt elementare, sa fie scrise pe hartie?
Trist...

| nelu88 a răspuns (pentru M25M):

Mai mult decat atat, trebuie sa ne temem ca daca nu le respectam pe toate nu doar una sau doua, o sa ardem vesnic laughing

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Anecherry):

Ateii nu au cum sa fie impecabili morali,sa fie buni fara sa urmareasca un scop.Un ateu nu va face o fapta de milostenie decat daca are un scop (motiv pentru care filmele de craciun,cu acei bussinesmani rai si nemilostivi care nu cred in Dumnezeu,insa care se schimba printr-o drama personala,sunt foarte bune). "Daca nu exista Dumnezeu,atunci orice este posibil" -Dostoievski. Un dicton adevarat, fara Dumnezeu i inima ta, foarte greu este sa fi bun, drept, milostiv.La un moment dat o sa clachezi si atunci cand toti te vor dispretui,vei vedea ca din stapanul tau ai ajuns un nimic.

Intr-o secunda poate veni moartea, iar cei din jurul tau vor zice: "ce neprevazuta este moartea". Vorba unui cantec:"Cat crezi ca valoreaza o viata de om? ". Insa atunci, in fata Domnului, nu vei gasi scuze, iar Iisus iti va zice: "Imi pare rau.Ai avut tot ce-ti trebuie ca sa te mantui. Familie, prieteni.Insa tu M-ai nesocotit si te-ai razvratit,iar "tatal minciunii" (diavolul),stapanitorul acelei lumi,te-a intunecat.".Iar diavolul de pe tusa,ranjind,va cere dreptul la sufletul tau.

Ce motive ai sa nu crezi? Pascal are dreptate: "Daca cred(aici desigur intra si faptele) si nu exista Dumnezeu,nu am pierdut nimica,insa daca nu cred, am pierdut toatul". Inca un motiv de gandire. De ce nu crezi? Evolutie? Bing bang? Oricand, oriunde pot purta o discutie si sa recomand carti care dezbat acest subiect, si nu iese bine pentru evolutionisti.

Bunici, strabunicii si stramosii nostri traiau in legea crestina-ortodoxa si au fost foarte fericiti si sanatosi.Acum, in noua era oamenii sunt bolnavi, depresivi si mintiti de societate, parinti, colegi, ajung sa nege toata lumea si pe Dumnezeu.

Gandeste-te la ce ti-am zis.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru nelu88):

Da,vei arde vesnic.Nu Dumnezeu te va trimite...ci tu.Sufletul tau a murit pe pamant, iar sufletel moarte nu au acces in Rai. Locul lor este la "Tatal Vostru", diavolul.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru M25M):

Fara Dumenzeu, orice este posibil.In mare parte, oameni de valoare romani din zilele noastre, sunt crestini si se pronunta destul de clar in favoarea acestuia.Ateu oricata conduita morala va avea, tot va gresi incalcandu-si "valorile".Un ateu diminueaza rolul casatoriei si nasterii de copii pentru ca o tara sa rezista, un ateu va fi in favoare relatiilor extraconjugale, ceea pe vremuri era inadmisibil(nu numai religios, ci si etic). Probabil ca tatal vostru este Iliescu si toti securistii... comunismul a lasat rani adanci.Sunteti fii ai comunismului!

| Anecherry explică (pentru LegionarulRoman):

Nimeni nu are cum sa fie impecabil moral, indiferent de religie.
Am motivele mele pentru care nu cred, prefer sa fiu rationala, decat sa cred orbeste in niste concepte si intr-un Dumnezeu care nu mi-a dat un semn sau o davada ca ar fi acolo pentru mine. De ce e atat de gresita teoria evolutiei pentru tine?
Si inca ceva: oricand, oriunde, imi vei demonstra ca ma insel si ca gresesc in ceea ce fac si ceea ce sunt, sunt dispusa sa accept o chimbare.

| Anecherry explică (pentru LegionarulRoman):

''Probabil ca tatal vostru este Iliescu si toti securistii... comunismul a lasat rani adanci.Sunteti fii ai comunismului!''
''Locul lor este la "Tatal Vostru", diavolul.''
Te rog, nu am pus aceasta intrebare ca sa las loc jignirilor intre credinciosi si atei. Iti respect pozitia, iti respect credinta, dar nu incerca sa arunci cu noroi doar pentru a parea tu mai curat.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Anecherry):

E doar o constatare pertinenta cea cu iliescu si comunistii.

Ce zici? Toti pustii astia atei, de ce crezi ca nu cred in Dumenzeu? Raspuns:"Dumenzeu nu ma lasa sa mi-o trag, deci nu exista! "

Sunt un om extrem de rational! Recomand ca, carti de inceput(nu am timp sa port discutii extrordinare si inutile, care imi mananca timpul):

http://www.librarie.net/......-lumea-azi

http://www.librarie.net/......un-pericol

"Revrajirea lumii" -tot de V.Georghe

http://www.librarie.net/......u-Gheorghe

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......-boala.pdf

Si cateva videoclipuri
http://www.youtube.com/watch?v=O6Bi_7om_Rw&feature=player_embedded#!

http://www.youtube.com/watch?v=A37ehFbcoNg&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=k1JStIhMw_g

http://www.youtube.com/watch?v=Z8nxGDaBxWw&feature=related

Toate de bioeticianul Virgiliu Gheorghe,care e clar ca nu se compara cu noi la realizari in viata+cartea 'Vaccinurile:preventie sau boala" de dr. Christa Todea-Gross

Vei afla adevarul despre vaccinuri, despre nihilism, ateism, efectele televizorului si internetului, pornografia si multe altele.

Daca vrei despre evolutionism:http://ebookbrowse.com/......d368105244

Citeste legat despre evolutie de la pagina 177 pana la 243(vei afla si despre asa zisi "evolutionisti crestini" ), si de la 441 la 448(vei afla despre datarea radiometrica).De asemena de la 450 poti afla carti(indici de lectura ), majoritatea scrise de savanti (spre exemplu "daramarea miturilor darwiniste" de Richard Milton).

In acest caz formatul fiind Pdf, poate sa apara o eroare de 10 pagini, intre pagina din carte si pagina PDF. Insa oricum, o gasesti in zona, daca cauti.

Alta carticica utila:http://victor-roncea.blogspot.ro/......l.html,iar de comandat: http://www.librariasophia.ro/......-4441.html

Eu am facut sacrificii si am comandat multe din aceste carti.Esti dispusa sa afli si o alta varianta decat cea a savantilor de la Tv? Daca da, inseamna ca ai un spectru larg al gandirii! Daca nu, si ai ca argument: "Cine mai sunt si astia? Nu studiaza in America.De ce as crede niste anonimi, cand savantii imi spun 100% sigur adevarul. " inseamna ca te multumesti cu, cunostinte reduse, pseudo-cunostine.

| M25M a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Omule si cu Dumnezeu multe au fost posibile, cu tot cu religie au fost multe posibile aceasta fiind chiar un imbold in cele mai multe cazuri. Voi credeti ca sunteti urmasii lui Iisus si a invataturilor acestuia insa sunteti in cel mai bun caz doar fani. Cum ramane cu dragostea fata de aproapele tau indiferent de convingerile religioase/politice/sexuale, ah? Oare nu orice om este predispus greselilor indiferent de principiile pe care si le impune fie ele religioase sau nu? Au sustinut ateii ca ei sunt impecabili din punct de vedere moral? Tu (fara vreo intentie de a te jigni) ai observat ce ineptie ai trantit cand ai prejudecat "ateul" in raport cu casatoria?
Folosesti termenul ateu de parca ar insemna ultimul jeg de pe pamant acea persoana, de parca tot raul din ateism se rasfrange...
Chestia cu comunismul ...no comment...

| M25M a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Vad ca i-ar vii cu carti, ceea ce este foarte ok sa citesti in zilele astea, insa asa de pot veni si eu cu niste materiale care "desfiinteaza mitul creatiei" si ce facem? Nu cred ca se vor schimba rolurile.

P.S. Efectele televiziunii asupra mintii umane este o carte care tine partea bisericii, a crestinismului, intr-adevar are partile ei de obiectivitate atunci cand abordeaza influneta neuro-psihologica a televiziunii insa este si extrem de propangadistica aseratand ca din toate religiile si curentele crestinismul stimulat si a promovat folosirea ambelor emisfere si cea a ratiunii si cea a imaginatieie( referitor la impactul tv asupra emisferelor cerebrale.) si apoi sa acuzi posturile animal planet si discovery de nihilism asta dupa ce ai afirmat ca in televiziune este prea mult senzational unde primeaza spectacolul, pornografica, violenta (si asa e). Pe bune?

| reihiuke a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Dar nici crestinii nu pot fi asa. Crestinii sunt buni pentru o viata vesnica. Toate predicile sunt de genul "vreti sa ajungeti in cer, faceti asa, nu faceti asa. Daca nu respectati, o sa ardeti in iad". Si atunci, crestinul alege cum e mai bine pentru el. Nu exista sa nu urmaresti un scop. Intotdeauna se urmareste un scop. Si nu vad niciun rau in asta.

| 7Dany a răspuns:

La ce te ajuta sa crezi in tine cand ai cancer in faza finala, de exemplu?

| Stelutza1990 a răspuns (pentru 7Dany):

Tocmai despre asta era vorba :

daca credem in noi tot timpul vietii, si ne imbunatatim mintea si inima.
ne mobilizam toate resursele INTERIOARE ca sa facem fata evenimentelor firesti.

Saaaau, stam ca ciupercile : da doamne ploaie, ca sa-mi fie si mie bine.