| Zazen a întrebat:

De ce credeti tagma popeasca,,indica"prostimii altceva, fata de ce scrie in biblie? https://www.youtube.com/watch?v=9L_2y8DCUXI

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bre, tu nu intelegi o chestie: daca populatia Romaniei nu ar fi atat de spalata pe creier, nu s-ar mai aloca nici macar 1 leu pentru ceva ce tine de religia crestina. Astfel, bani care trebuiau alocati bisericii raman sa se investeasca in alta parte. Nu mai vorbim de credinta aici, ci de indoctrinare.

Logic ca minunatii nostri parlamentari si guvernanti au grija sa pastreze religia vie in mintile romanilor, pentru ca ei intotdeauna au lucrat impotriva noastra si lucrul asta il stii si tu foarte bine. Daca parlamentarilor chiar le-ar fi pasat de romani, nu s-ar mai folosi de gigantica arma numita mass-medie sa ne bage religia pe gat. Oamenii care ne conduc tara stiu foarte bine ce reprezinta religia crestina si se folosesc de ea sa ne mentina tacuti si ignoranti. Si fie ca iti place, fie ca nu, trebuie sa recunosti ca biserica in ziua de azi este o afacere. Nu-l vezi pe patriarhul Daniel cum umpla in haine poleite cu aur in timp ce romanul abia are ce manca?

Cat despre spitale, logic ca nu vreau sa le vad pline, dar din nefericire ele SUNT pline si sunt prea putine sa faca fata. Si nu doar ca sunt putine, dar sunt si prost dotate si multe dintre ele au o igiena precara.
Ca ne place sau nu, zeci de mii de oameni au nevoie de spitalizare si sistemele medicale si sanitare nu fac fata pentru ca sunt prea sarace in resurse. Daca nu ar mai exista bani alocati bisericilor si s-ar duce toti spre spitale, cu siguranta ca sistemul medical ar fi mai pregatit sa faca fata valului de bolnavi. Dar logic ca romanasul credincios nu ar fi de acord pentru ca el are nevoie de tot mai multe locuri unde sa mozoleasca oase si sa cerseasca iertare de ls fantoma pentru tot ce face.
Aici nu este vorba de spitale, este vorba de mentalitatea noastra mediocra!

18 răspunsuri:
| CinevaAnonimă a răspuns:

Eu nu inteleg. Ce este rau in a construi o biserica? Dumnezeu este pretutindeni, nu doar in cer, nici doar pe Pamant. Mai tii minte despre istorioara cu Iisus in templu la 12 ani cum vorbea cu invatatii? Acolo nu era impotriva faptului ca exista acel templu. Dumnezeu nu este impotriva bisericilor (basilici, sinangogi), ci din contra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Da, hai să mai construim și alte biserici, parcă nu sunt suficiente cele existente. Stai liniștită că are românul destule biserici unde să fie spălat pe creier. Sunt clădiri MULT mai utile populației unde se pot băga bani decât o biserică.

| Nitroblast a răspuns:

Si Bisericile sunt pline Duminica, cred ca ar trebui sa se mai faca, e tare mare inghesuiala si mai greu cu concentrarea la Sf. Liturghie cand esti la stramtoare.

Apropo, unde ai vrea sa se faca Sf. Liturghie? Cu toate elementele acesteia? Si restul slujbelor? E cam greu afara, chiar daca unui ignorant ca tine i-ar conveni, dar hai sa iti dau o veste, nu sunt eu singurul crestin in tara asta.

Atunci cred ca ti-ar conveni sa iti faci videoclipurile alea la care lucrezi asa de mult pe Youtube cu fundul pe zapada alba sub frumosul cer al lunii februarie (sau sub frumosii nori de ninsoare ai lunii februarie, depinde), cu adieri reci (care nu sunt doar adieri) ce iti dau un feeling interesant pe sira spinarii.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni nu este obligat sa dea bani. Aceasta este doar o fapta buna pe care o facem din propria dorinta. Dar daca nu dorim sa o facem, nimeni nu ne obliga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Asta este prostie, nu fapta buna.
Si nu m-am referit neaparat ca s-ar lua bani de la oameni pentru o biserica noua, ci de la stat, bani cu care se pot face lucruri mai utile cum ar fi, imbunatatirea conditiilor unui spital? A unei scoli? Pare mai util decat o biserica, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nitroblast):

Tu trollezi cumva?
Daca se intampla sa ai vreodata nevoie de spitalizare, sa mergi la biserica sa te vindeci, fara suparare.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica nu sunteti impotriva sa se dea bani pentru petarde, arme, lucruri periculoase.
Nu sunteti impotriva sa se dea mita.
Nu sunteti impotriva sa se dea bani pentru sex.
Nu sunteti impotriva sa se dea bani pentru gradinile zoologice(acele animale ar trebui sa traiasca libere, nu sa fie inchise)...
Nu sunteti impotriva sa se dea bani pentru alcool, țigări, droguri...
Sunteti impotriva sa se dea bani ca milostenie. Rusine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Eu zic de spital si scoala, tu zici de petarde, sex si droguri.
Cand spun "banii statului", fireste ca nu spun tigari, sex si droguri, ci bani investiti in institutiile publice.
Cat despre banii oamenilor, mi se pare de infinit de ori mai milostiv sa se investeasca bani in alimente pentru nevoiasi decat intr-o biserica, nu crezi? Dar fireste, fiecare face ce vrea cu banii săi, dar nu fiecare stie in ce lume traieste.

| Nitroblast a răspuns (pentru anonim_4396):

Da de ce trebuie neaparat sa iei din banii pentru biserici (care apropo, nu da statul din taxele tale sa se faca, asa ca dormi linistit, alea sunt facute de mana omului care merge acolo)?
Nu e vina mea nici a ta ca banii merg unde merg. Dar banii de spitale si de scoli nu ajung nici la biserica, vezi ca nu e prima oara cand esti informat pe jumatate.

Ca tot veni vorba, ai vrea sa se faca spitalele din banii de pe Pur Magic Powder pe care statul il lasa intentionat legal pe la coffee shop-uri (ca doar no, iau impozit din ce se vinde)? Pai cam asa se face pe la noi in tarisoara, imbolnavesti si apoi faci locuri de cazare pentru bolnavi, probabil esti unl dintre aia care vor sa vada spitalele pline si bisericile goale. Genial, ce sa mai zic...

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Era o istorioara... Sper sa nu i te impotrivesti.

Un pastor era foarte credincios si milostiv. Odata, un preot l-a intrebat cum reuseste sa faca atatea fapte crestinesti. El a raspuns:
-Eu nu fac nimic deosebit. Pur si simplu imi impart banii in trei parti egale: una pentru familie, una pentru cei nevoiasi si una pentru biserica.

Cand vom ajunge la judecata, Dumnezeu ne va spune ca flamand fiind, nu L-am hranit; gol fiind, nu l-am imbracat. Atunci noi il vom intreba:
-Cand s-a intamplat asta, Doamne?

Dumnezeu vine la noi in chip de om sarac si nevoias. Daca noi facem milostenie, cu ea putem sa,, cumparam" raiul.

| Nitroblast a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici intervine partea subiectiva. Eu consider ca politicienii ne-au cam inserat in cap rusinea de a fi crestini. Tu pe de alta parte, zici ca sustin religia. Intervine punctul de vedere al fiecaruia, in functie de crezul personal. Prin urmare, raspunsul meu e urmatorul:

Daca nu s-ar da banii la biserici, iti zic eu ca nu s-ar da nici la spitale (Colectiv brainwash deja vu?). Consideram ca dispare ortodoxia din tara (la cum merg lucrurile, nu prea mai e mult pana la asta, in fine). Scapand de partea spirituala, oamenii or sa se indrepte catre partea materiala. In loc sa vedem spitale, cred ca o sa vedem mai multe mall-uri, boutique-uri, restaurante fiindca aici va creste cererea. Cat despre sanatate, o sa fie nevoie doar cand o sa fie nevoie. Presupunem o boala nasoala care vine in tara (o presupunem facuta in laborator). Abia atunci o sa isi dea seama lumea ca e nevoie si de locul ala in care stai cu perfuzia in pat.
Ne-am amintit de spitale la Colectiv (aka geniala piesa de teatru in care s-a mai aruncat cu bullshit in Biserica), apoi iar am uitat, trebuie ceva mai grav ca sa se faca asta. Si nu, din pacate pentru tine si restul ateilor, din fericire pentru mine si restul ortodocsilor, nu rezolvi problema prin scoaterea religiei.

N-am auzit la tine de acei (acei prea multi ca sa fie neglijati) doctori care in loc sa imbunatateasca locul unde lucreaza din banii primiti de la stat, fac sa dispara misterios marafetii atat din dosare cat si din vazul lumii. Nu generalizez, nu sunt multi dar fac o paguba serioasa.

Si in legatura cu mass-media si promovarea religiei... sa imi arati tu unde pisici se promoveaza religia la TV in afara de Trinitas TV si de TVR1 doar la ora 8 dimineata duminica? Unde? Tot ce vad eu e rahat aruncat in directia asta de niste oameni ca si tine si care nu stiu cum sa mai gaseasca motive pentru a face asta. Chiar sunt curios de faza cu promovarea ortodoxiei de catre mass-media.

Altu' care zice de vesmantul ceremonial al Patriarhului Daniel. Zici de parca ar merge prin oras la shopping in vesmant. O sa comentez de asta atunci cand o sa il vad pe dom' presedinte tinand un discurs in chiloti. Atunci da, o sa spun ca ar fi mai potrivit vesmantul negru preotesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nitroblast):

"Scapand de partea spirituala"? Hai ca m-ai facut sa rad laughing
Religia in ziua de azi (in special cea crestina) are rolul de a tine omul sub control. Ce nu pot zice este daca ar fi mai mult haos fara religie pentru ca oricum este destul, aratand astfel ca religia nu prea isi mai face treaba.

Creştinismul - unică şi nemuritoare veştejire a omenirii.
Friedrich Nietzsche

Daca ar disparea ortodoxia, probabil ca va exista o aderare in masa la catolicism sau la o alta secta a crestinismului. Daca ar disparea tot crestinismul, populatia ar intra intr-un ateism in masa si probabil ar fi mai mult haos pentru ca nimeni nu va mai avea o religie la care sa se raporteze (apropo, eu nu sunt ateu, in caz ca nu ai observat).

Cat despre mass-medie, ca sa stii si tu, mass-media reprezinta totalitatea mijloacelor de informare in masa. Asta cuprinde si radio, internet, institutii si spatiul public, scoala etc, nu doar televiziune.
Peste tot in mass-medie dai de crestinism. Pe internet exista zeci de mii de pagini despre bazaconii legate de credinta si despre ce trebuie sa stie omul de rand despre crestinism. La radio se dau slujbe crestine si alte stiri despre ce a mai facut nu stiu ce popa, pe strada vezi preoti care vand icoane si maicute care strang fonduri pentru biserica, in televiziune ai mentionat deja tu, in scoala se preda inca din clasa I, daca nu ma insel, religia, etc. Deci cum "pisici" sa spui ca religia crestina nu este promovata excesiv de mass-medie?

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Zazen):

Noua chiar preotul ne spune la liturghie sa nu ne lasam amăgiți de diavol. Sa nu cumva sa credem ca preotii umbla dupa bani. Daca ar fi asa, sa umble dupa bani, atunci de ce ar spune astfel preotul? Oare nu i-ar fi rusine? De aici tragem concluzia ca nu este chiar așa.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Zazen):

Http://www.sfaturiortodoxe.ro/......ologie.htm
Nu traiesc in ceata. Voi, ateii traiti in intuneric.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Zazen):

Se vede ca nu mergi la liturghii. Astfel ai intelege.

Răspuns utilizator avertizat