| Fawkes1570 a întrebat:

Daca chiar biblia indica CLAR ca Dumnezeu nu locuieste in temple facute de maini omenesti,atunci popii,pastorii,predicatorii, de ce prostesc turma ca biserica ca si cladire este casa Domnului? https://www.youtube.com/watch?v=9L_2y8DCUXI

5 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Acesti oameni fac ceea ce spunea Isus ca fac si anume inconjoara lumea ca sa faca din om un tovaras de credinta cu ei si dupa ce l-au facut, fac din el un fiu al gheenei mai rau decat sunt ei.

Răspuns utilizator avertizat
| WhiteLife a răspuns:

Si cine a zis ca Dumnezeu locuieste in biserica? Biserica (cladirea) reprezinta un spatiu in care crestinii se aduna in prezenta lui Dumnezeu. Dumnezeu vine, prin Duhul Sfant in mijlocul lor atata timp cat ei Il cheama. Dumnezeu a poruncit construirea Cortului Intalnirii si a Templului, El a avut aceasta initiativa.

Răspuns utilizator avertizat
| WhiteLife a răspuns (pentru Fawkes1570):

Biserica se numeste Casa lui Dumnezeu, insa Dumnezeu doar isi coboara prezenta in ea. Nu locuieste permanent, asa cum locuim noi in casa noastra. De exemplu, daca eu sunt plecata in oras, casa e tot a mea, chiar daca eu nu sunt scolo. Pasajul cu Cortul intalnirii face parte din Biblie, deci nu e o aberatie. A fost ideea lui Dumnezeu ca oamenii sa Ii construiasca o cladire in care sa se poata aduna in prezenta Lui. Dumnezeu Se cobora acolo prin Duh. Era o casa trecuta pe numele Lui. Dumnezeu nu are o casa, pentru ca bineinteles ca nu Il poate cuprinde. Si unde scrie ca uiniversul e casa Lui? Universul este creatia Lui. Cerurile cerurilor nu Il pot cuprinde.