| DarkOrbitMoon a întrebat:

De ce crestinii cred ca detin adevarul?

31 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ca sa fie invidiati!

| RAY a răspuns:

Adevarul absolut, definitiv, si oricine care le contrazice =iad vesnic

| Exilee a răspuns:

Pentru ca ''cuvantul Domnului este o candela pentru picioarele mele si o lumina pe cararea mea''.

| HoneyPot a răspuns:

Asa cred toti cei care se tem de adevar si nici nu-l vor afla vreodata. Crezand ca detii adevarul nu te vei mai obosi sa-l cauti, ceea ce inseamna ca te-ai autolimitat.

Răspuns utilizator avertizat
| Exilee a răspuns (pentru TheMechanix):

''Pentru ca sunt prosti''. Tu ala inteligent-ul rolling on the floor.

| Lizzu a răspuns:

Poate ca nici o religie nu e adevarata 100% sau toate sunt adevarate 100%. Nu avem de unde stii decat sa credem si sa incercam ca le punem cap la cap singuri. Un musulman crede si crede cu tarie ca Allah e conducatorul lor absolut, noi credem ca Dumnezeu ..si asa mai departe, buddhistii, catolicii etc. In treaba cu religia si cu disputarea adevarului de o parte si de alta a baricadei e pura naivitate ...pentru ca niciodata nu vei convinge pe un musulman ca dumnezeul tau e mai bun ca al lui si nici el nu te va convinge ca al lui e mai tare. Niciodata. Iar cei sau cele care se convertesc la o anume religie care nu e a lor, nu stiu daca accepta ideea de a avea alt conducator sau o fac doar la suprafata...
Fiecare face si crede ceea ce considera ca e adevarat pentru el ca persoana individuala si atat. Pe Dumnezeu il poti simti in suflet fara sa mergi la biserica sau fara sa-ti faci cruce cand treci pe langa biserica, fara sa tii post etc. Il simti si atat, e o traire personala si intima a fiecaruia. Unii o au, altii poate nu, unii nu o au acum dar la un moment dat in viata o vor simti, iar altii nu o vor avea pana in clipa mortii.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Exilee):

Ah, ironia asta...

| Zenit313 a răspuns:

Au probleme de personalitate...

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Pentru că ei consideră divinitatea în care cred ca fiind perfectă.De aici surprindem orgoliul suprem, perfect, al creștinului.

| MMihai a răspuns:

De fraieri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca sant credinciosi.

| Inferno a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

"Orice convingere este o inchisoare."Nietzsche
Invidia este ultimul lucru pe care-l poti starni cu acest defect,inutil si nefolositor, defectul de a fi ferm convins de ceva.
Am sa inchiei cu un citat in latina:
"De omnibus dubitandum est."
Sper macar sa aveti curiozitatea, daca nu chiar cunostintele necesare, pentru a afla ce inseamna. Dar cum raspunsurile simple si triviale oferite de crestinism inlatura, dupa umila mea parere, orice manifestare a curiozitatii, ma indoiesc.

| Inferno a răspuns:

Pardon Inchei si curiozitatii, sunt cam obosit.

| Terente20 a răspuns:

Cine il detine? fiecare crede ce vrea, iar atata timp cat nici tu nu il detii, nu poti contesta cine si ce crede.

| Lluucciiaann a răspuns:

Eu cred ca problema isi are originea in exclusivitatea : ce nu este de la Dumnezeu este de la Satana. Asta deja pune niste bariere solide.

| Weider a răspuns (pentru Exilee):

"Tu ala inteligent-ul" rolling on the floor eu rad de tine aici. SE SCRIE "INTELIGENTUL" fara LINIUTA! rolling on the floor (pricepi ba?) laughing

| danay72 a răspuns:

Biblia contine adevarul, doar crestinii adevarati inteleg adevarul biblic.Ioan8:32

| zurick a răspuns:

Crestinii cred ca spun adevarul deoarece ei se bazeaza pe biblie.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Exilee):

Greu cu limb-ul roman. Nu se scrie articolul precedat de liniuta.

| marinelpop a răspuns:

(Ioan 8:31, 32) 31 Isus le-a mai zis iudeilor care îl crezuseră: „Dacă rămâneţi în cuvântul meu, sunteţi într-adevăr discipolii mei. 32 Veţi cunoaşte adevărul şi adevărul vă va elibera".

| firefox6 a răspuns:

Pentru ca este cea mai veche religie si nu o ramura. majoritatea celor care au lasat comentarii de genul "ca s prosti", cel mai peobabil sunt catolici, babtisti, iehovisti, evanghelici, anglicani sau cate si mai cate secte din astea inventate acum 500 de ani

| DarkOrbitMoon explică (pentru firefox6):

Hinduismul e cea mai veche religie.

| ººShakeªª a răspuns (pentru Weider):

Foarte corect! laughing

| ººShakeªª a răspuns (pentru Weider):

Nu detin niciun adevar! dumnezeu nu exista! in trecut, preotul era singura persoana intr-un regat caruia i se "inchina" regele. religia era o forma de manipulare a puterii in stat! acum exista pentru ca am pastrat "traditia"winking

| Weider a răspuns (pentru ººShakeªª):

Fiecare cu parerea lui.

| ººShakeªª a răspuns (pentru zurick):

E o mare inselatorie biblia! sunt absolut convinsi ca ce scrie in biblie este adevarul suprem? este o mare prostie! ar trebui sa credem in si doar in noi, nu in zei! eu unul cred doar in mine! am o viata si nu vreau s-o traiesc crezand in altcineva!

| vladutzu96 a răspuns (pentru Exilee):

Si daca se stinge lumina ce faci?

| zurick a răspuns (pentru ººShakeªª):

Eu am scris ce stiu n-am spus ca cred sau nu in ce scrie in biblie.Imi place ca stii sa-ti spui parerea.

| Exilee a răspuns (pentru vladutzu96):

Niciodatabig grin