| Inferno a întrebat:

De ce sunt crestinii atat de siguri ca au aflat adevarul?

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca traiesti experiente reale cu Dumnezeu si nimeni nu te poate convinge ca nu este adevarat pentru ca tu stii!

| Azµre a răspuns (pentru EmaS):

Oricum dacă vin cu întrebarea : L-ați văzut pe dumnezeu? Niciunul dintre voi, credincioșii nu l-ați văzut, și o să veniți cu un răspuns de felul: "Noi nu l-am văzut dar l-am simțit, în sufletul și inimile noastre" Pe asta vă bazați existența lui și pe biblie. În rest este egal cu zero.

| EmaS a răspuns (pentru Azµre):

Pe minunile pe care El le face in viata noastra.Nici nu iti poti imagina cat de bine este sa traiesti sub protectia divina! Viata ta este plina de pace si bucurie, indiferent de evenimente si imprejurari!

| Inferno explică (pentru EmaS):

"Noi nu vedem adevarul pentru ca suntem orbi. Ceea ce ne orbeste sunt acele false credinte pe care le avem in mintea noastra"

| EmaS a răspuns (pentru Inferno):

De ce le numesti false?

| Azµre a răspuns (pentru EmaS):

Ok exemple de minuni!? Ce minuni a făcut dumnezeu pentru noi în ultimul timp? Dumnezeu stă și freacă menta, numai de minuni nu este în stare. Viața e plină de pace și bucurie? Dau exemplu intră hoțu peste tine în casă, viața mai este plină de pace și bucurie? Până nu-i dai cu ceva în cap tot degeabă, ala tot te fură și te mai și violează, uite fericire a dracu ce-ți mai dă viața... Cîtor credinciși nu li s-a întamplat așa ceva. Să fim serioși, numai minciuni.

| Inferno explică (pentru EmaS):

Nu, eu nu numesc nimic am dat un citat din Don Miguel Ruiz, atat. Fiecare intelege ce vrea din el.

| EmaS a răspuns (pentru Azµre):

Eu am vazut minuni prin credinta.

| raymusic5432 a răspuns (pentru Inferno):

Viitorul dawinks

| Azµre a răspuns (pentru EmaS):

Doamna Ema, vă rog frumos să încheiem discuția ca nu își are rostul, ne certam ca chiorii degeaba, suntem o comunitate, avem pareri împărțite fiecare, hai sa o lăsăm așa. Să rămânem prieteni și să nu ne certăm.

| EmaS a răspuns (pentru Azµre):

Eu nu ma cert, doar imi spun punctul meu de vedere.Sa ai o noapte linistita!

| Flp a răspuns (pentru EmaS):

Este total gresit.Nu traiesti nicio experienta! Acea esperienta ti-ai atras-o singur in propria ta viata.

| EmaS a răspuns (pentru Flp):

Las-o balta!

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandrelu a răspuns:

Daca gasesti o portocala nu-ti trebuie mii de ipoteze ca sa stii ca ce-ai gasit e chiar portocala. Ateii au gasit portocala, dar pana s-au gandit ei, fructul s-a stricat.Acum,dupa ce au stricat adevarul, cum sa-l mai creada?

| dannyella15 a răspuns:

Un sfat biblic si prietenesc: "Crede si nu cerceta!" A zis un istet ca Biblia e cartea cartilor, insuflata de Duhul Sfant( acum se poate pune intrebarea care din cele nenumarate variante ale Bibliei?), iar norodul, turma atat de facil de pastorit, a crezut, extaziata de adevarul absolut si infailibil pe care i l-a servit, persiflator, smecherul de pastor

| Cristianne a răspuns:

Pentru că sunt încăpățânați și chiar dacă s-ar dovedi clar că Gizăs nu există, ei tot pe a lor ar ține-o.
Știi, ca majoritatea oamenilor.

| Azµre a răspuns (pentru Cristianne):

Exact ca turma de oi, credinciosul este oaia albă iar necredinciosul oaia neagră, nu-ți dai seama ce ar sări în ochi o oaie neagră printre mii de oi albe? Așa că, oile albe încearcă să șe "vopsească" în alb pe cele negre, le vopsește dar undeva acolo la origine ele tot negre sunt! (Aici fac referire la aceea mulți care pretind să creadă numai să scape de gura "oilor" albe )

| Cristianne a răspuns (pentru Azµre):

Cam așa.Sunt(em) ateu(i), so, n-avem nici un scop în viață și nimeni nu știe de ce ne aflăm aici, acum.Cam asta spune orice creștin care rămâne fără argumente într-una din bătăile alea "creștini-atei". Știi tu, așa-zișii creștini care înafară de faptul că știu că Gizăs s-a născut prin anul 40, și-a murit pe-o cruce habar n-au de ce se leagă creștinismul, etc.

| EmaS a răspuns (pentru Cristianne):

Eu cred ca stiu ceva mai mult.Ce te-ar interesa?

| Azµre a răspuns (pentru Cristianne):

Stai liniștită că mai era una acu cateva saptămâni că ea nu a înteles cum s-a născut Iisus pe 25 decembrie și a murit de Paște... și punea întrebarea : Iisus s-a născut de Crăciun și a murit de Paște? deci el a trăit 5 luni... așa ca nimic nu mă mai miră, și respectiva utilizatoare sa contrazis cu mine într-un topic ziceai ca e prima credincioasă după Pământ.

| Cristianne a răspuns (pentru EmaS):

Nu mă interesează ceva anume,spun doar că majoritatea "creștinilor" se dau creștini,dar habar n-au în ce constă. Atâta timp cât cred în dumnezeo`, totul e ok pentru ei, și e stupid.Ori te interesezi la cine/ce crezi, ori nu o mai faci, dacă e degeaba.happy

| EmaS a răspuns (pentru Azµre):

Despre cine este vorba?

| Cristianne a răspuns (pentru Azµre):

Câți ani avea? 8-9?
Adică ok,înțeleg că ești prea inapt ca să înțelegi cum și de ce a murit Dumnezeo`,dar și chestia asta are o limită...
Mno, știi tu, credincioșii de pe TPU îs cei mai credincioși oameni de pe toată planeta și dacă îi contrazici, o să arzi în Iad.
Cam așa merge treaba pe aici, din câte am văzut în ultimii 3 ani...

| Azµre a răspuns (pentru EmaS):

Am zis să încheiem discuția să nu ne mai contrazicem unul cu celălalt.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca adevarul biblic exista si poate fi aflat de oricine analizeaza in mod sincer Biblia.Dar conform Bibliei, nu toti afla adevarul, ci doar un numar mic de oameni.Matei7:13,14

Răspuns utilizator avertizat
| Azµre a răspuns:

Au aflat un drac, tot în minciuni cred...