| LupusDei1993 a întrebat:

De ce creștinii fundamentaliști nu recunosc absolut deloc că toate profețiile din vechiul și noul testament nu s-au împlinit și nu se vor împlini niciodată?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

"What is the rationale for distorting the scriptures so flagrantly? Well, the answer, of course, is obvious: the gospel writers were desperate to prove that their man Jesus was the Messiah who had been promised in the Old Testament. Since there really were no prophecies of a virgin-born, crucified, resurrected Messiah in the Old Testament, they had to twist and distort to give the appearance that Jesus was the long-awaited one." Till Farrell, Prophecy Fulfillment: An Unprovable Claim

38 răspunsuri:
| Jay1 a răspuns:

Poti vedea cat de frumos profetiile Biblice referitor la Israel se implinesc! https://www.adevarprezent.org/israel-implinind-profetia-biblica/

| LupusDei1993 explică (pentru Jay1):

Singura predicție "reală" e doar formarea Israel, după aproape 2000 de ani de la desființare, iar înainte cu ceva ani era Holocaustul.
Pacea mondială vine doar dacă vom renunța definitiv la religie, și nu o să întâmple asta cât trăiesc eu.
Voi nu sunteți decât Doomsday-eri, cu predicții absolut absurde de fiecare dată.

| Octavian199 a răspuns (pentru Jay1):

Era evident ca o sa se intample?

| Octavian199 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Era aproape evident ca o sa se intample.0 Profetii implinite.

| AC4S4 a răspuns:

Pentru ca s-au implinit.

| Jay1 a răspuns (pentru doctorandus):

Biblical prophecy was not primarily foretelling the future, but primarily about revealing the will of God.

| LupusDei1993 explică (pentru AC4S4):

Eu ce am spus? Nu s-a înplinit nimic, 0.

| AC4S4 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Ba da.

| LupusDei1993 explică (pentru AC4S4):

Exemple.
Sau nu, stai, ia să dau eu:

https://en.wikipedia.org/......tic_events

| AC4S4 a răspuns (pentru LupusDei1993):

S-au împlinit profețiile vechiului testament, nu profețiile simplilor oameni.

| LupusDei1993 explică (pentru AC4S4):

Toți profeții au eșuat în predicțiile, încă de pe vremea lor, și la cât de interpretabilă e biblia nici nu mă mir că voi citiți mereu printre rânduri și adăugați cuvinte din bucă.

| mentholinks a răspuns:

Din cate stiu eu, evreii stiu despre profetiile din Vechiul Testament si cred ca le recunosc ca fiind implinite fiindca toate au fost cu privire la ei, deci ei ar fi mai in masura sa spuna daca s-au implinit sau nu, cat despre Noul Testament, acolo nu prea exista nicio profetie in afara de Apocalipsa care da, cam ai dreptate, departe de a se implini, e ciudata rau.

| danut a răspuns:

DACA te uiti la caracterul TAU vezi o PROFETIE implinita:
Matei 5, 11. Ferice va fi de voi când, din pricina Mea, oamenii vã vor ocãrî, va vor prigoni, si vor spune tot felul de lucruri rele si neadevãrate împotriva voastrã.
UITE cum TU esti implinitor de profetii.

| LupusDei1993 explică (pentru danut):

Să-ți spun și de ce au pus autorii bibliei așa ceva, și nu miticul Isus, deoarece știau încă de atunci că biblia e o prostie și numai creduli dezonești ca tine ar crede așa ceva.
Tu ai reușit să-mi demonstrezi ceva de față cu toți, tu nu ești înșelat ca orice credul, TU ÎNȘELI OAMENI PE BANDĂ RULANTĂ, cu prostii ce au fost combătute de aproape un secol.
Vrei să-ți spun de fapt de ce sectele voastre au fost create?
Ca să combată Adevărul, Onestitatea și mișcarea Seculară deoarece biblia își pierde mult din importanță.
Tu nu mi-ai dat absolut nicio dovadă de onestitate și existența zeului tău mitologic, și nu vei avea niciodată așa ceva.
Sper ca rudele tale tinere să se trezească la realitate până nu e prea târziu.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Oricand pot da o dovada palpabila ce Dumnezeu exista, dar meriti?

| LupusDei1993 explică (pentru danut):

Mi-ai dat mai demult, și nu, nu este statul Israel, care e o Teroare cu T mare în Orientul Mijlociu încă de când a fost refăcut. Nu este absolut nimic uimitor sau prezintă glorie al zeului tău psihotic, și frații tăi creștini ce visează că fac ASTA
https://www.youtube.com/watch?v=rSjNg7nQvB0

| RAY a răspuns:

Oricand pot da o dovada palpabila ce Dumnezeu exista, dar meriti?

si papa de la roma e curios de asta, desi dumnezeu advenist exista wow cel ortodox nu exista sa stim, sunt 6000 de religi, secte crestine, fix dumnezeul adeventist tau exista, fra vrajeala ca nu conteaza religia ca ortodoxi va trimit in iad pe toti sectancti si invers

| RAY a răspuns:

Nu s-au implinit, asta o spun chiar ei
iudaismul spune ca mesia nu a venit
crestini spun ca a venit mesia
mulsulmani spun ca mesia a venit dar alah mai are un profet, ceea ce neaga crestini, evrei, in concluzie religile avramice se contrazic singure, numai vorbesc de cele 6000 de religie, secte, culte crestine care interpreteaza biblia diferit

| RAY a răspuns (pentru LupusDei1993):

Asta trebuia sa faca mesia, ceea ce nu s-a implinit, repet cititi biblia cu atentie, sectancti iti bat joc de ia la maxim, citeste vechiul, noul testament -biblia ortodoxa, catolica, nu versiuni sectancte

| Raullalu a răspuns:

Pentru ca toate profetiile biblice s-au implinit in trecut, iar lumea merge spre implinirea profetiilor ramase.
Inainte sa afirmi, asa ceva documenteazate.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"...oamenii vã vor ocãrî, va vor prigoni, si vor spune tot felul de lucruri rele si neadevãrate împotriva voastrã."

Deci nu aia care ziceti voi ca au sfarsit ucisi pentru ca erau crestini au fost prigoniti, ci voi astia de azi sunteti...saracii de voi, prin ce chinuri treceti...laughing

| LupusDei1993 explică (pentru Raullalu):

M-am documentat, nu s-a împlinit nimic în trecut deoarece uh...Vechiul Testament nu e real în mare parte?
Și în legătură cu ce a rămas...
https://en.wikipedia.org/......tic_events

| Raullalu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Lucrurile scrise impotriva Bibliei sunt false, sunt minciuni a unor oameni de ninic.
Am motive sa cred in Dumnezeu si cunosc istoria si Biblia.
Doar prin minciuni se pot schimba parerile oamenilor despre Biblie.
In realitate Biblia chiar e,, Cuvantul Lui Dumnezeu "

| LupusDei1993 explică (pentru Raullalu):

E o carte mitologică cu șerpi și măgari vorbitori, diavoli ce cauzează boli și nu patogeni, absolut nimic nu e real acolo, ai fost indoctrinat/ă ca să crezi asta, nu ai studiat absolut nimic, nici măcar știința. Clipuri conspiraționale nu înseamnă absolut nimic. Iar acei oameni "de nimic" au ajutat lumea asta să evolueze cât de cât din ghiarele indoctrinaților religioși.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Insulte, minciuni, (ca de exemplu, tu) dar sa nu uit, zilnic mor crestni din cauza credintei lor (cauta pe net).

| LupusDei1993 explică (pentru danut):

Fix ce ai spus tu în legătură cu ultimul enunț e o problemă MAJORĂ de logică. Ei mor deoarece trăiesc într-o altă Teocrație extremistă, sună cunoscut?
NICIO putere politică ce are în prim plan religia nu aduce niciun bemeficiu, și măcar ar trebui să știi asta. Un creștin ce moare pentru zeul lui imaginar nu e cu nimic diferit față de un musulman sau oricare alt religios face la fel.
Mă mir că voi religioșii nu v-ați dat seama de asta, mi se pare o IMBECILITATE EXTREMĂ să mori pentru o fantomă imaginară fără să știi cu siguranță că există cu adevărat.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu ma refeream la musulmani dar tu habar nu ai ce se mai petrece in lume, esti cuprins de ideile tale care sunt asa cum sunt si vorbe le tale.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"...zilnic mor crestni din cauza credintei lor"

Nu bre, credinta in spiridusi, de acord, e boala psihica, dar nu e letala. Nu mai fi speriat.
Si da, cand e vorba de credine de genul asta, e "din cauza", nu "datorita". Pana si tu iti dai seama, probabil inconstient, ca e de rau sa ai asta, nu e de bine.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Uite spune unul ca tine chiar acum:
"acum o oră | LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):
Dacă voi religioșii chiar nu vă potoliți, atunci se vor lua măsuri drastice."
Pana si tu iti dai seama, (sigur inconstient) ca lumea NU este asa cum vrei tu.

| LupusDei1993 explică (pentru danut):

Mă refer la scăderea puterei religiei, nu la omoruri, și nici bigotrie.
Eu sunt mult mai moral, rațional și umanist decât fantoma ta imaginară.
Eu nu urăsc iubirea consensuală dintre două persoane de același sex, ajunși la maturitate, în schimb tu...