| WhatheWow a întrebat:

De ce crestinii spun, atunci cind Biblia vorbeste de lucruri aberante zilelor noastre ca trebuie interpretate metaforic, iar cind vor ei iti spun ca Biblia trebuie inteleasa exact asa cum este scrisa, fara a modifica intelesul ei?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca acolo unde nu o intelegem noi ca oameni firesti, vine Duhul Sfant si ne lumineaza ca sa intelegem ce vrea sa ne vorbeasca.,, Când va veni Mângâietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit şi vă va descoperi lucrurile viitoare.,,

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Ca sa intelegem Biblia avem nevoie de ratiune, iar acolo unde ratiunea nu este de ajuns trebuie sa ne ajutam de supraratiune, impreuna cu credinta ca sa intelegem, ce a vrut Dumnezeu sa ne zica.

| GRs a răspuns:

Nu le convine sa nu creada tot ce se scrie in Biblie.

| Qinz a răspuns:

Biblia nu-i scrisa metaforic. Dumnezeu a scris-o pentru intelegerea oamenilor de atunci.
de exemplu cum a zis Isus''Lasati pietrele, caci ele vor vorbi'' Isus stia ca o sa evoluam si ca o sa fie geologi care vor afla multe.
''Lumea a fost facuta din lucruri care se vad si nu se vad'' Mi-a zis un ateu bun inteleg ca zice ca atomi nu se vad caci lumea ete facuta din atomi, da de ce n-a folosit Dumnezeu cuvantu atom? Cuvantu atom este un termen stintific care pe atuncea nu exista, nu puteau intelege oameni ce este un atom.
Sau de ce nu zice Dumnezeu cuvantul Dinozaur? cuvantu dinozaur nu exista pe atunci da Dumnezeu spune ca a creat fiare cu gura uriasa, inalte, si carora nu le putea sta nimic in cale.
Totu e pe intelesu oamenilor pe atuncea, Dumnezeu stiind ca toti care vrem sa intelegem ce zice vom intelege.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Qinz):

Ai erori grave de logica.Tu crezi ca omul care a descoperit atomul putea sa le explice mai bine oamenilor decat Iisus care e omnipotent, de i-a lasat pe oameni prosti? Chiar si acum 2000 de ani oamenii puteau sa fie invatati asa ceva in cateva zile.Si la dinozauri la fel.

| Qinz a răspuns (pentru Thunderstruck):

Isus nu a venit pe acest pamant sa predea stiinta.
A venit sa moara pentru prosti ca tine

| WhatheWow explică (pentru Qinz):

Da "bunul simt" pe afara la tine stimabile; in mintea ta limitata el e prostul, in ochii celorlalti esti mai evident decit o vopsea fosforescenta! Nesimtirea te caracterizeaza, inteleg, dar Isus a murit pentru pacatele voastre, a acelora care credeti in aberatiile astea si in fond si la urma urmei, credinciosii ca tine L-au vindut romanilor si nu ateii!

| Thunderstruck a răspuns (pentru Qinz):

Iisus care e Dumnezeu a venit pe Pamant ca sa ne ierte de pacatele pe care le-a inventat tot el, pentru a nu fi trimisi in iad de el. Spune tu care-i prostu, ala care crede in asa ceva sau ala care nu?

| sabin89 a răspuns (pentru Qinz):

Unde scrie in Biblie de "fiare cu gura uriasa, inalte", unde scrie de "lucruri care se vad si nu se vad"? De ce nu iti sprijini afirmatiile cu trimiteri in Biblie?

| 4b a răspuns:

Trebuie inteles contextul...Biblia constituie si metafore, iar daca n-ai o privire de ansamblu, ci privesti ca si calul tat inainte, nu reusesti mare lucru... poate ca inaintezi, insa pierzi mult din peisaj.
Salutwinking

| WhatheWow explică (pentru 4b):

Ai tu ceva in cap dar pacat ca esti "subiectiva"! Mai sint 4, 8 miliarde de oameni care nu stiu sa "citeasca" Biblia si sint sigur ca au nevoie de voi sa le deschideti mintea; ma intreb insa, din cei 2, 2 miliarde de crestini citi sint doar fatarnici si nu au nimic in comun cu credinta?

| 4b a răspuns (pentru WhatheWow):

Altu' e pacatul...si eu ma intreb multe...
Salutwinking

| WhatheWow explică (pentru 4b):

E bine ca gindesti, altii doar se conformeaza!

| comandamente a răspuns:

Nu le place adevarul pur curat