| Inferno a întrebat:

De ce Dumnezeu ne baga la gramada si ne condamna pe toti pentru greselile unor indivizi. Daca sunt 10 oameni si din acest 10, 9 il neaga pe Dumnezeu si unul singur "crede" in El, Dumnezeu ii distruge pe toti 10. Avem ca exemple Biblia, cand Dumnezeu ucide sute de oameni printre care si nevinovati.

34 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Care sunt acele " exemple "?

| Inferno explică (pentru Arthur):

Potopul.

| Inferno explică (pentru Arthur):

Cand Adam si Eva au mancat din pomul cunoasterii, Dumnezeu nu a pedepsit doar 2 oameni (cei ce au mancat din mar), El a pedepsit 7 miliarde de oameni.

| Arthur a răspuns (pentru Inferno):

Greşit. Familia lui Noe care a fost singura demnă de iertare a fost salvată.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru Inferno):

Prietene atunci noe si familia lui erau singurii oameni credinciosi de pe pamant. Absolut toti erau pacatosi pana la ultimul. la fel si in cazul sodomei si gomorei lot era singurul credincios si numai el a fost salvat. Dumnezeu nu pedepseste nedrept pe cineva nu mai indruga baliverne

| Arthur a răspuns (pentru Inferno):

Efectiv cu ce te-a pedepsit pe tine de exemplu? Aşa ateu convins.
Trebuia să pui altfel problema : dacă Dumnezeu ar exista... dar din moment ce pentru tine Dumnezeu nu există pui o problemă falsă şi din punctul tău de vedere şi din punctul de vedere al credincuioşilor ale căror teme religioase nu le stăpâneşti şi nici nu cred că le vei înţelege vreodată. Normal ar fi să nu te intereseze aceste lucruri şi după acele vechi cuvinte care spun : călătorul moare de drumul lung iar unii de grija altora. Vrei neapărat să te încadrezi între acei " unii "?

| Inferno explică (pentru Allrc24Orthodox):

Cati oameni au comis pacatul primordial? Doi oameni.
Cati oameni simt consecintele acelui pacat? Sapte miliarde de oameni.
E corect?

Răspuns utilizator avertizat
| casablanca40 a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Prin ce a fost diferit Noe de ceilalti oameni? Un om mai este el pacatos daca nu stie ce inseamna a pacatui? Pacatul inconstient trebuie el pedepsit?

| IMINENT a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Da ma da, si copilasii aia mici erau pacatosi, si bebelusii si copiii nenascuti...
Lot a fost salvat si apoi s-a combinat cu fiicele sale.
Un alt caz e distrugerea Ierihonului: nenascuti, bebelusi, copii, tineri, adulti, batrani, toti ucisi.
Sa nu uitam ca in cazul potopului au murit si multe animale.
Deci?

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru IMINENT):

Fiind realisti acum...cine a spus ca aexistat vreodata un potop ori si tu crezi in "astea"?

| 1dintrevoi a răspuns:

laughing))) Am facut sangele sa-ti fiarba?
Intelege ca Dumnezeu nu "ne baga la gramada si ne condamna". Suferinta este inventata de OM. Dumnezeu ii obliga pe unii sa apese pe tragaci? happy Dumnezeu ne pune sa inventam bombe...sau sa ne omoram intre noi pentru petrol? "Dumnezeu ucide sute de oameni, printre care si nevinovati"... cand bem si ne facem crita ne simtim bine, dar in acelasi timp milioane de neuroni mor (celule neregenerabile). S**t happens.

| IMINENT a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

A existat un potop local, dar nu global.

| M25M a răspuns:

Don't question God's will- totul face parte dintr-un plan, si crimele facute de El in Biblie, si crimele de azi (astea sunt facute chipurile de oameni).

| cristi202 a răspuns (pentru Inferno):

"Cati oameni au comis pacatul primordial? Doi oameni. Cati oameni simt consecintele acelui pacat? Sapte miliarde de oameni. E corect?" Nu e. Si de aceea Dumnezeu l-a trimis pe Isus Hristos sa ne scape de pacatul primordial, pe toti cei ce credem in El. Nu trebuie s afaci nimic, doar sa crezi e de ajuns. Desigur ca vei face ceva dupa aceea, dar totul e sa crezi. Si de aceea, pentru ca Isus Hristos a venit, e cit se poate de corect acum totul. Daca ai citi Biblia ai vedea ca se vorbeste de "primul Adam" care a adus pacatul in lume, si "ultimul Adam" Isus Hristos, care rezolva aceasta problema, eliminind-o.
Si inca ceva: nu suntem fiecare de unul singur. Cind Dumnezeu ne-a creat, nu ne-a creat sa fim singuri, ci intr-o comuniune, societate, cu altii. Ceea ce facem, vrem-nu vrem, ii afecteaza pe cei de linga noi. Nu poti spune "fac ce vreau!", crezind ca doar tu vei fi influentat de ceea ce faci. Ceea ce faci are o influenta extraordinara asupra celorlalti. La fel a fost si cu Adam, la fel e si cu tine, si cu mine, si in asta consta gravitatea pacatului. Nu te "strici" numai pe tine pacatuind, ci si pe cei din jurul tau. Daca te vezi doar ca o fiinta individuala, singura si izolata de restul lumii, atunci e normal sa pui aceste intrebari, insa cind intelegi impactul fiecarei fiinte umane asupra societatii in care traieste, realizezi ca e cit se poate de normal ca, daca apare ceva rau la cineva, cum a fost pacatul primordial la Adam, acel lucru sa se raspindeasca si la cei din jurul acelei persoane. Sansele ca persoana sa fie singura afectata de acel lucru rau sunt mult mai mici decit acelea de a fi afectatii toti cei din jurul ei.

| Urzi23 a răspuns:

Bre Inferno nici chiar asa, Bunul Dumnezeu nu sare cu parul la lume sa omoare cu toptanul. Poate ai citit tu o chestie in care s-au incaierat niste clanuri locale de interlopi, poate ai facut o confuzie cu Dumnezeiestile Scripturi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Nu fiindca de fiecare data cand noi nu il ascultam pe Dumnezeu facem pacate asemanatoare celui primordial.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IMINENT):

Daca ai fi fost in locul lui Dumnezeu, ai fi tinut cont si de copilasi? Si daca ai citit Biblia inseamna ca stii ca Lui I-a parut rau si ca semn al acestui lucru a dat curcubeul.

| shadovv a răspuns:

Nu cred ca se intampla de obicei asa dar de dragul intrebarii tale am sa merg pe presupunerile tale. Eroarea e aici: "Dumnezeu ii distruge". Nu cunosc nici un caz in care Dumnezeu sa distruga pe cineva.
Ca te omoara asta e altceva. Dar nu uita, moartea nu e ceva rau. Moartea e doar o trecere. Rau e daca ai pacatuit. Bine e daca ai fost bun. Punct.

Deci, ce daca te omoara? Daca esti bun, mai mult trebuie sa multumesti.

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu vrea ca noi sa fim salvati sa venim la mantuire. El a platit pretul pentru pacatele noastre.

| IMINENT a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, logic, au un viitor inainte.
Nu mai logic era ca toti cei pacatosi sa dispara si cei drepti sa ramana? Ca nu cred ca numai Noe era drept.
Cum sa-i para rau? Inseama ca nu stia ca nu e bine ce face?

| RagingZeus a răspuns:

Nu vi se pare chiar asa, macar putin aberant ce spuneti? Voi chiar considerati prostia omeneasca o pedeapsa a lui dumnezeu? sau a oricarei fiinte supranaturale? Acesta este doar raspunsul las pe care il dau cei ce nu vor sa cerceteze ce s-a intamplat cu adevarat.
Potop? otravire? omor? viol? avort? etc, chiar sunteti atat de imbecili incat sa considerati ca o singura fiinta planuieste si controleaza totul? Dumnezeu l-a pus pe basescu sa ***@ tara asta? pe Hitler sa urasca evreii?

In alta ordine de idei.
"If God had intended us not to masturbate, he would have made our arms shorter" - George Carlin

Daca casatoria este o ceremonie religioasa, de ce pot ateistii sa se casatoreasca?
Simplu. pentru ca platesc! Biserica are nevoie de bani, nu de credinta.

"Don't just teach your children to read... Teach them to question what they read, teach them to question everything." - George Carlin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IMINENT):

Copilasii aveau un viitor inainte, dar cel mai probabil ar fi facut ceea ce au vazut si la parinti, iar pentru pacatele parintilor au fost pedepsiti si ei. In schimb sigur ca mai erau si alti oameni drepti de exemplu fii si nurorile sale. Dar un lucru imi place nu mai negati interventia lui Dumnezeu.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru cristi202):

Amin! Asta incercam eu sa-i explic in cadrul unei alte discutii. El nu considera ca exista "noi". El nu realizeaza ca noi suntem interconectati.

| Ad1tza a răspuns:

Majoritatea oamenilor nu credeau in Dumnzeu. Daca ar fi crezut, ar fi fost iertati de fiecare pacat(adica daca fi cear cerut scuze, asta cerand credinta).
Si daca nu crezi si pacatuesti nu esti iertat. Si plata pentru pacat este moarte.
Dumnezeu spune ca poate sa fie bun si un foc mistuitor in acelasi timptongue

| IMINENT a răspuns (pentru anonim_4396):

Logica asta e un motiv pentru care exista ateii: pacatuiesc unii, platesc si altii.
Si nu ne putem da cu parerea despre ce puteau sa faca unii si altii.
Serios? De aia Ham a facut ce a facut?
Explica-mi si moartea animalelor.
Din toti oamenii, numai 8 erau drepti?

| EmaS a răspuns (pentru IMINENT):

Fiecare va fi judecat in functie de fapte lui, nu ale vecinului. Noe i-a tot chemat sa vina sa se salveze (asa cum o fac si eu aici), insa ei radeau de el (asa cum si voi radeti de crestini)!
Numai acei care vin la Hristos vor primi mantuirea. Caci nu este alt nume nici in cer nici pe pamant, in care sa primesti mantuirea.

| Serenade a răspuns:

Totusi evreii antici nu sunt un exemplu de moralitate pentru noi, dupa cum vezi nici zeul lor nu este.

| IMINENT a răspuns (pentru EmaS):

Incearca la alta usa.