| Westfalia a întrebat:

Ti-ai pus vreodata intrebarea,de ce?
-biblia contine cuvantul sange de mai multe ori decat iubire,iertare,frumusete la un loc?
-de ce biblia ne indica mai mare preocupare pentru un barbat care face sex cu o femeie in timpul ciclului,decat
sa condamne pedofilia si violul (uneori fiind chiar incurajate)
-de ce slujitorii religiosi ne indeamna sa credem in tortura nesfarsita in viata de apoi,pentru cei care nu cred ceea ce indeamna ei sa credem?
-de ce slujitorii religiosi (iudeo-crestini in special)
ne indica sa credem intr-un Dumnezeu atotputernic,dar au necesitatea unor fonduri de bani pentru as putea face,,munca"in acest sens?
-de ce ne este,,indicat"sa credem in niste scrieri a unor oameni obscuri,anonime, traduse de mii de ori,falsificate,scrise in niste limbi vechi pe care nimeni nu le-a mai utilizat de mii de ani?
-de ce ni se indica clar in biblie ca femeia este inferioara barbatului?
-de ce ni se indica in biblie ca detinerea altor oameni este OK,si cum efectiv Dumnezeu ofera sfaturi despre cum sa vinzi pe cineva in sclavie?
-de ce credeti ca in timpul miilor de ani,au curs rauri de sange a milioane de oameni,datorita sistemului religios?
-de ce iudeo-crestinismul este impartit in sute de culte,fiecare aplicand o alta,,teorie"privind credinta?
-de ce ni se indica in iudeo-crestinism ca Dumnezeu este omnipotent,totusi ni-l prezinta cu emotii umane precum ar fi ura,gelozia,razbunarea,indemnarea la crima,dualitatea,etc?
-de ce ni se prezinta povesti antice care indica arderi de copii,comenzi de taieri de nou nascuti in bucati si toate la comanda lui Dumnezeu,si toate acestea pentru a rezolva niste,,probleme"cu toate ca este omnipotent?
-De ce,cu toate ca este demonstrat ca fiind o clasa parazita,popii,pastorii,predicatorii,sunt in continuare adulati si credibili,cand de fapt in realitate nu sunt legatura intre om si Divin?
-De ce se poate crede ca Divinul absolut poate condamna la moarte cu pietre un simplu om,numai fiindca a strans o mana de lemne intr-o zi de sabat? Adevarata Divinitate poate fi asa de ilogica si crudă?
-De ce se poate crede ca Divinitatea poate indemna sa fie ucise toate femeile si toti barbatii dintr-o comunitate,in afara de pruncii de parte femeiasca,si fetele care nu au cunoscut impreunarea cu un barbat? Indiferent de situatie,poate fi Divinitatea adevarata asa de ilogica si crudă?
-De ce se poate crede ca Divinitatea poate indemna(indiferent de cauza) la a ucide oameni si a fi taiati in bucati cu ferastraie, cu securi si cu topoare, cu scopul de razbunare?
Poare fi Divinitatea asa de cruda?
-De ce se crede ca Divinitatea poate trimite 2 ursi sa sfasie 42 de copii,doar din motive ca acei copii au facut o gluma? Poate fi Divinitatea asa de ilogica?
-De ce se indeamna a crede ca Divinitatea (indiferent de motiv)indeamna la crime in masa,copii,prunci,camile,magari,boi, oi? si toate acestea doar fiindca au alt mod de a gandi?
-De ce se poate crede ca Divinitatea ar ameninta un om ca daca nu-l asculta ii va da nevestele altora ca sa se culce cu ele?
-De ce ni se indica injositor ca Divinitatea poate ameninta ca arunca cu balega in fata pentru niste idei fara logica? Poate fi adevarata Divinitate asemuita asemenelor,,comportari"idioate?
-De ce,,lucratorii"bisericesti nu indica si nu dezvolta pasaje din biblie unde este descris cu lux de amanunte un Dumnezeu care ucide,instiga la crime in masa,violuri,pruncucideri?
-De ce umanitatea este sugestionata a crede ca,credinta trebuie manifestata numai si numai prin religie? simplu.,,lucratorii"religiosi(popi,pastori,predicatori) si-ar pierde meseria, care de fapt nu are absolut nici o legatura cu adevarata Divinitate a universului!
-De ce, de ce, etc.etc.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Foarte bune întrebări, iar răspunsul e unul simplu: creştinismul este bazat pe scrierile biblice, care nu sunt decât un colaj de idei unor oameni primitivi. Reflectă gândirea unui grup de oameni de atunci...scrisă, rescrisă, modificată, după placul unora sau altora, spre o manipulare mai uşoară a populaţiei.

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

25 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

In vechiul testament e mai mult istoria evreilor

| Westfalia explică (pentru besleaganicolaecosmin):

In vechiul testament este inclus FOARTE MULT, acest IAHWE care,,invata'' pe jidovi,cum să măcelarească ei alte popoare,cum sa violeze,cum sa ucida din placere copii nenascuti, toate acestea sunt descrise cu lux de amanunte in biblie, si VT este tot biblie, nu este in Coran, sau in alte cărti religioase!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Westfalia):

Evreii au interpretat lumesc ceea ce era spiritual, ei asteptau un mesia care sa subjuge toate popoarele, si culmea pe Hristos nu-L recunosc si acum mai asteapta pe mesia

| SatanLovesYou a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Deci ce credibilitate mai are Biblia dupa spusele tale?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru SatanLovesYou):

Am spus evreii

| SatanLovesYou a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Dar tot VT este, nu? Si face parte din Biblie, nu?

| Westfalia explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Ceea ce au interpretat acesti iudei lumesc (cum spui) din pacate este transmis a fii adevăr!
Dumnezeul lui Israel, i-ti,, spune'' ceva?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru SatanLovesYou):

Nu vrei sa intelegi bre ca in crestinism se folosesc prea putine din vechiul testament

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Westfalia):

A fost ca poporul s-a lepadat de Dumnezeu

| Westfalia explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Da, și dacă,,poporul'' s-a lepadat de IAHWE, ce trebuia să facă ăsta? să-i ucidă in masa, incepand de la copii nenascuti, pana la batrani?
Ce,, destept'' a fost acest IAHWE!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Westfalia):

Plata pacatului este moartea; altceva ei au vazut minuni palpabile si nu au crezut 100% in Dumnezeu, au cartit atunci cand mancau mana in pustie, cand mancau carne, cand i-a pedepsit pe egipteni cu plagi tot n-au crezut

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Westfalia):

Ai dat funda celui mai magulitor raspuns pentru tine, am uitat sa-ti spun ca la religie, la fotbal si la politica se pricep toti

| Westfalia explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Gresit! am dat funda unuia dintre cele mai corecte raspunsuri!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Westfalia):

Cum zici tu, nu sunt invidios

| SatanLovesYou a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Da?! Si tu, bre, nu vrei sa intelegi ca si Vechiul Testament este o parte din Biblie? Si inca una mare! Deja asta ridica un semn de intrebare.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru SatanLovesYou):

Vechiul testament nu te mantuieste, nu trebuie sa vezi precum calul, doar inainte

| SatanLovesYou a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Mantuire? Cu siguranta n-am nevoie de asa ceva. Dar se pare ca nu vrei sa observi lucrurile si din perspectiva altcuiva. Tu esti cel care priveste doar inainte, orbit de toate promisiunile facute de Biblie (si nu numai!).

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru SatanLovesYou):

Aiurea nu stiu cati ani ai si cu ce te ocupi, dar consider ca-ti place sa-ti dai singur raspunsurile la intrebari si pacat ca nu se poate sa-ti dai si funda

| SatanLovesYou a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Ok, wtf is wrong with you? Unde mi-am dat eu raspunsuri singura la intrebari? Pacat ca in momentul in care realizezi ca n-ai dreptate schimbi subiectul. Si chiar deviezi rau de tot!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru SatanLovesYou):

Nu am zis ca am dreptate ci ca nu am dreptul la o opinie fara ca aceasta sa-mi fie contestata

| Mikhtarian a răspuns:

Dar tu,da tu.
De ce extragi ce vrei, si macar nu e cum spui tu.
De ce te preocupa atat de mult astea, in loc se te preocupe prezentul.
Vechiul testament si Noul testament sunt total diferite, pentru ca vremurile s-au schimbat.
Atunci nu erau atatea pacate, acum.s-au inmultit ca furnicile.

| Westfalia explică (pentru Mikhtarian):

OK.Vremurile s-au schimbat,dar tu poti crede ca si Dumnezeu s-a schimbat?
Poate fi Dumnezeu stapanul universului,schimbator dupa oameni?
Habar nu ai ce suntem noi ca planeta( ce sa mai zic,ca oameni) la nivel univers! Crezi că pe acest fir de praf (Terra) Dumnezeu i-si schimba comportamentul? Dualitatea,razbunarea, pedepsirea, amenintarea, acestea sunt comportari umane, NICIDECUM DIVINE!

| RetardedRacoons a răspuns:

"-biblia contine cuvantul sange de mai multe ori decat iubire, iertare, frumusete la un loc?"

Asa au deciz ca e mai bine specialistii SEO din vremurile alea.
http://forum.retardedracoons.com

| mihaitaLGP a răspuns:

Am o intrebare.

Vorbesti despre aceasta divinitate a universului, tu crezi ca cineva a ingropat aceasta divinitate in biserica si se foloseste de ea?

Ce sanse mai erau sa credem in zei daca nu existau aceste teorii religioase? Fie ei si abstracti?

Nu exista nici o divinitate. Totul este creatia unui sistem bolnav pentru conducearea si manipularea maselor.

Răspuns utilizator avertizat