| anonim_4396 a întrebat:

De ce Dumnezeu ne lasa sa pacatuim, daca El pedepseste pacatul?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Parerea mea este ca Dumnezeu nu vrea sa ne oblige, El ne arata ce este bine si rau, caci ne pune in fata si viata si moartea si binecuvantarea si blestemul. Insa alegerea este a noastra, personala la fel cum e si credinta personala nu poate fi impusa.

Deuteronomul 30: Iată, îţi pun azi înainte viaţa şi binele, moartea şi răul.

19 Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta.

32 răspunsuri:
| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Dumnezeu nu ne lasa sa pacatui, noi alegem calea pacatului.Omul inca de la creatie a avut liberul-arbitru.

| DianaaStop a răspuns:

Dumnezeu ne-a dat o libera alegere ca nu cumva cineva sa spuna ca degeaba ne-am nascut pentru ca oricum El ne controleaza, NU. Dumnezeu ne lasa sa pacatuim dar ne spune foarte clar ca vom fi judecati.