| anonim_4396 a întrebat:

De ce este interzis s-s faci sex inainte de casatorie (stiu, am citit ca este păcat si sunt constient) dar daca partenerul foloseşte prezervativ teoretic nu ar exista un contact între cei doi deoarece īi desparte un strat de latex.
Doar scrieți opinia voastră daca sunteți de acord si fara cuvinte *&//:/$^$#/.
Eu am auzit asta pe strada.

Răspuns Câştigător
| ConstantinIordachescu a răspuns:

Porunca a saptea spune: Sa nu fii desfranat. Prin urmare relatiile sexuale inainte de casatorie sunt considerate desfranare iar din timpul casatoriei (cu alt partener decat sotia/sotul) sunt considerate adulter.

Actul sexual se mai numeste in termeni religiosi si impreunare. Cei doi prin actul sexual devin una. Impreunarea are loc cu sau fara prezervativ. Prin urmare tot act sexual este.

35 răspunsuri:
| victorasM a răspuns (pentru doctorandus):

Şi presupun că susţineţi că sunteţi în posesia acelor manuscrise şi aveţi textul original. Ne-am abătut prea mult de la întrebarea pusă. Vream să scot în evidenţă că dacă tot cităm din Biblie trebuie să o facem cum trebuie şi corect, nu după bunul nostru plac.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru victorasM):

Iisus a fost un rabin al religiei mozaice, si nu a zis nimic rau despre religia sa si nici ca ar fi bine sa faca una noua.
Nu ma intereseaza religia inventata de Saul din Tars si de ucenicii acestuia.

| victorasM a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Scrie undeva că a fost rabin al religiei mozaice? Pe Cruce întremeiază o altă religie - a iubirii. Şi Saul acela a fost chemat tot de Iisus şi trimis în Arabia 3 ani să studieze învăţătura lăsată de Hristos. Mai bine încheiem discuţia, suntem un popor ortodox, care am fost invadat de tot felul de secte din occident. Distrugeţi prin lucrurile astea ceea ce au zidit adevăraţii români timp de două milenii.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru victorasM):

Mama lui l-a chemat Yĕhošūa si acesta este numele lui, nicidecum Iisus.
Scrie in Biblie ca s-a nascut evreu, ca avea ucenici si ca era chemat rabi(Ρaββί) de 12 ori, Rabbuni "Ρaββουνί de 2 ori "Maestru" (διδάσκaλος, didàskalos, de 42 ori sau Ἐπιστάτης, Epistàtes, de 7 ori.
Radacina rab de la rabin vine de la expert in cartile sacre.
Nu el a intemeiat o alta religie ci Saul dupa ce a avut niste vedenii din cauza dezhidratarii.

| Eduard196 a răspuns:

Pai... Am fost odata cu un prieten in oras si am trecut prin parcul unde mergea cu fosta prietena si se sarutau. Si mi-a zis ca ar mai vrea sa fie cu ea pe acolo si sa o sarute.(i se facuse pofta) laughing baiatul asta a spus asta in conditiile in care avea o alta prietena. Tot asa sta si cu casatoria. daca ai facut cu altcineva inainte, cand te vei casatori o sa te gandesti la cealalta si la cum faceai cu ea iar asta e mare pacat. Scrie in biblie ca daca te-ai culcat cu o fata trebuie sa o iei de sotie desi ideal e sa te culci cu ea dupa nunta ca sa nu se intample sa te desparti de ea si sa se intample ce am spus mai suswinking