| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit multi crestini spunand ca masturbarea,sexul inainte de casatorie,sexul cu prezervativ sunt pacat... vreau sa stiu si eu unde e scris asa, cu citatelaughing si in special pentru masturbare laughing...

12 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Nu trebuia sa ne fi creat mamifere acest creator daca nu vrea sa facem sex.

Atractia sexuala apare deja de la 14 ani si desigur nici o religie sau regula nu poate sa opreasca mama natura.

NOname
| NOname a răspuns:

Versete găseşti pe google, introducând cuvântul cheie (masturbare, sex, căsătorie...) + biblie + versete.

Ţi-am adus însă un mic pamflet, de care mi-a amintit întrebarea ta.
http://i.imgur.com/7nq9rZ3.png
Cam aşa e cu morala biblică şi islamică...

| doctorandus a răspuns:

Cat despre sexul inainte de casatorie: in Biblie nu scrie ca asa ceva ar fi pacat, iar casatoria in forma actuala a fost inventata la putin timp dupa Evul Mediu de Biserica Catolica. Singurul mod in care un barbat putea comite adulter conform Bibliei era sa faca sex cu sotia sau logodnica unui alt barbat. Daca facea sex cu o virgina sau o nevirgina nu se punea drept adulter, cu conditia ca ea sa nu fie casatorita sau logodita. Pe urma, Biblia nu interzice cea mai veche profesiune din lume, si daca n-o interzice rezulta ca la evrei a folosi prostituate era ceva permis. Nu foarte onorabil si nu un mod inteligent de a-ti cheltui banii, dar era permis.

Casatoria se incheia in mod traditional prin consimtamantul reciproc de a face sex. Futaiul si mutarea ambilor in aceeasi locuinta erau casatoreala. Nu avea nimeni nevoie de dezlegare sau aprobare de la popi. Casatoria in biserica avand binecuvantarea popii este o inventie catolica. Cei care au scris Biblia n-au cunoscut vreo casatorie pe tipic modern si nici n-aveau de unde s-o cunoasca. Luther considera ca deoarece casatoria este o treaba lumeasca, ea nu este de competenta bisericii. In viziune protestanta, biserica se ocupa cu sufletu', nu cu cine iei de nevasta.

Nu scrie nicaieri in Biblie ca "ce-a unit popa/rabinul, omul sa nu desparta", deoarece Isus, saracul, n-avea de unde sti ce va trece prin mintea Papei si a cardinalilor in secolul al XVI-lea.

Surse:

Acquiring a Spouse

Mishnah Kiddusin 1:1 specifies that a woman is acquired (i.e., to be a wife) in three ways: through money, a contract, and sexual intercourse. Ordinarily, all three of these conditions are satisfied, although only one is necessary to effect a binding marriage.

Because marriage under Jewish law is essentially a private contractual agreement between a man and a woman, it does not require the presence of a rabbi or any other religious official. It is common, however, for rabbis to officiate, partly in imitation of the Christian practice and partly because the presence of a religious or civil official is required under United States civil law.

http://www.jewfaq.org/marriage.htm

There appeared to be many marriages taking place without witness or ceremony in the 1500's. The Council of Trent was so disturbed by this, that they decreed in 1563 that marriages should be celebrated in the presence of a priest and at least two witnesses. Marriage took on a new role of saving men and women from being sinful, and of procreation. Love wasn't a necessary ingredient for marriage during this era.

http://marriage.about.com/cs/generalhistory/a/marriagehistory.htm

Jews are traditionally married underneath a special canopy known as a chupa, which symbolises the home that the couple will share. The ceremony used to take place outdoors in a field or grounds.

http://www.bbc.co.uk/religion/religions/judaism/rites/weddings_1.shtml

| milan9 a răspuns:

Chiar si folosirea prezervativelor si a altor forme de contracepţie amintesc de pacatul lui Onan din Vechiul Testament - folosirea relatiei intime in afara scopului ei firesc- procrearea.

| milan9 a răspuns:

Relatiile sexuale dinainte de intemeierea familiei vor afecta in mod cert familia ulterioara, chiar daca acest bumerang va avea un efect imediat sau unul intarziat...

| sublime89 a răspuns:

Astea sunt inventate pe parcurs, normal, ca si cu fumatul de exemplu.

| fllu07 a răspuns:

Pentru sexul inainte de casatorie ar fi util sa citesti 1 corinteni cap. 7
pentru celelalte ce ai intrebat, iti raspund mai deseara, dar iti spun ca, contraceptia nu este pacat, si ramane la latitudinea fiecarui cuplu.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

Înainte de a răspunde la întrări vreau să subliniez ceva: Biblia nu constituie o listă interminabilă cu lucruri corecte şi greşite. Îndrumarea care o oferă ea se bazează în principal pe principii care ne pot ajuta să discernem dacă un lucru e potrivit sau nu.

Acum cu privire la întrebarea ta:
Biblia nu vorbeşte în mod direct despre această practică. Dar din sfaturile pe care ni le oferă putem deduce că este o practică nepotrivită. De exemplu, Coloseni 3:5 ne îndeamnă "să omorâm mădularele noastre în ce priveşte... pofta sexuală". Se poate spune că cel ce se masturbează acţionează în spiritul acestui sfat? Mai mult, această practică îi poate face egoişti pe cei ce o practică deoarece singurul obiectiv este să-şi satisfacă propriile dorinţe. De asemenea, cel ce se masturbează poate ajunge să-i considere pe alţii simple obiecte sexuale, sau instrumente pentru obţinerea plăcerii sexuale. Sexul ajunge să nu mai fie o manifestare a iubirii dintre un bărbat şi o femeie, ci un simplu act fizic, care produce o plăcere de moment, şi o modalitate de eliberare a tensiunii sexuale. Dar această eliberare nu este decât temporară.

În ce priveşte relaţiile sexuale preconjugale:
Biblia arată că oamenii au fost înzestraţi cu capacităţii sexuale din două motive: 1. Să dea naştere la urmaşi (Geneza 1:28). 2. Pentru a întări legătura conjugală (Proverbele 5:15-20). De aceea, orice relaţie în afara căsătoriei contravine scopului cu care ne-a înzestrat Dumnezeu cu aceste capacităţi.

Cât despre folosirea prezervativelor sau a altor forme de contracepţie nu există niciun temei de a le considera greşite.

Cele bune!

| gingergirl1 a răspuns:

Da,asa e! E pacat happy
"Pocaitii"in special nu se protejeaza si sunt foarte stricti cand vine vorba despre o relatie.[am cunostinte]
Am un prietenhee hee care parintii nu il lasa sa fie cu fata pana la majorat straight face [da'de unde, a foat cu jumate din oras laughing, vorba vinehee hee
La fel si cu relatiile intime inainte de casatorie (nu mai stiuuu unde scria in Biblie despre asta, cauta in NT, parca in Matei sau Luca...parca si in exod scrie ceva )
Am vazut odata o carte pe baza de religie, cum sa te lasi de masturbare dar nu am stat sa o citesc laughing

| Apocaliptic a răspuns:

Vezi si tu in a treia carte a lui Moise( straight face al treilea titlu mare din Biblie), de preferat la capitolul 15. Dar tine minte: Pe vremea aia nu exista cuvantul "masturbare" in vocabularul alora.

Răspuns utilizator avertizat