| wolder a întrebat:

De ce esti crestin?
ori
De ce esti ateu?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
42 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Ca sa nu fiu ateuwinking

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns:

De ce sunt crestin? Pentru ca, cindva, undeva, Dumnezeu a venit la mine si mi-a zis: "Te iubesc!", atunci cind eram respins de toti cei din jurul meu. De atunci mi-am facut o multime de prieteni, am si o sotie iubitoare, dar dragostea Lui mereu si mereu s-a dovedit atunci cind am avut mai mare nevoie de ea. Nu a existat problema prea mare pentru dragostea Lui ca sa nu o rezolve, nici atunci cind era sa imi pierd mintile din cauza durerilor cauzate de o boala urita sau cind a ars casa in care stateam cu toate lucrurile ce le aveam. Unii ar zice: "Daca chiar te iubeste, de ce a lasat sa treci prin asa ceva, de ce nu te-a ferit?" Si tocmai aici e frumusetea vietii de crestin, si de aceea sunt crestin - nu pentru ca Dumnezeu imi ia problemele, ci pentru ca atunci cind ele vin, intotdeauna, dar intotdeauna El imi da puterea si motivatia de a trece prin ele si a gasi rezolvarea lor. Nu era atit de frumos daca nu aveam probleme, mai frumos e sa ai probleme, si sa vezi cum Dumnezeu iti sta alaturi si te ajuta aratindu-ti dragostea Sa.

Răspuns utilizator avertizat
| ALEXANDRAluci1996 a răspuns (pentru the2k):

Am citit multe raspunsuri pe care le-ai dat si sunt impresionata,dar si confuza in acelasi timp,vreau sa te intreb de cand ti-ai dat seama ca nu exista Dumnezeu? Cred ca nu te-ai nascut asa fara sa crezi in ceva,sa zic cum ai spus-o si tu,, imaginar"? Si ca sa raspund si la intrebare eu sunt crestina ca asa au vrut ai mei, ca sa nu ma excluda lumea, eu fiind de la tara, cam de asta sunt crestina

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Atunci cand crezi in D-zeu, oricat de slaba ti-ar fi credinta, ai o speranta.atunci cand nu mai ai speranta unui lucru bun, cand nu mai ai un motiv sa te ridici din pat, ai murit, fara sa-ti dai seama.

| wolder explică (pentru 4b):

Atunci eu sunt ateu ca sa nu fiu crestinrolling on the floorphbbbbt

| 4b a răspuns (pentru wolder):

Asta-i santaj de cuvinte...nu-i frumoswinking

| Alysée a răspuns:

Pentru ca asa simt.pur si simplu cred. daca as incerca sa fiu ateu as incerca sa ma mint singura. pentru mine pare mai avantajos sa cred ca exista.cu siguranta exista un creator. daca il chemi el va veni si atunci te vei convinge.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns (pentru ALEXANDRAluci1996):

Http://www.tpu.ro/......a-am-fost/

Citeşte răspunsul meu, sper să te lămurească.
Noroc!

| Raniia a răspuns:

''Eu nu imi apartin mie, ci eu apartin credinciosului meu Mantuitor Isus Hristos''. Sunt bucuroasa ca am pus la o parte faptele omului vechi si am ales partea cea buna a credintei care nu mi se va lua niciodata.In trecut eu doream gloria lui Dumnezeu, insa si pe a mea proprie, acum insa urmaresc un singur scop:onoarea Celui ce m-a rascumparat pentru viata vesnica.

| Minks a răspuns:

Imi place sa cred mai mult in armata lui Dumbledore decat in alt barbos. Dumbledore e barbosul in care cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când îţi întorci privirile spre El, te luminezi de bucurie, şi nu ţi se umple faţa de ruşine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru U2lrish):

Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.

Răspuns utilizator avertizat
| Minks a răspuns (pentru the2k):

Esti Gandalfist? Dumbledore e adevaratul Dumnezeu. Acum ar trebui sa ne razboim, nu? Parca asta era procedura de baza.

Răspuns utilizator avertizat
| Minks a răspuns (pentru the2k):

Fie!

| OOOLEOOO a răspuns:

Nici una nici alta.

| RAY a răspuns:

Ca nu cred ca exista zeii inclusiv asta evreu

| FuckTWorld a răspuns:

"Susţin că amândoi suntem atei. Eu doar cred mai puţin cu un zeu decât tine. Când vei înţelege de ce îi respingi pe ceilalţi zei posibili, vei înţelege de ce îl resping pe al tău." - Stephen Roberts.Maică-mea m-a obligat să renunț la prietenii imaginari când aveam șase ani. Ea dorea să-i înlocuiască cu un nou prieten imaginar, unul mare și puternic. Mi-a luat peste douăzeci de ani să scap de acela. - Steven Sparks.Crestinismul o minciuna si o indoctrinare.Voi credeți într-o carte cu animale vorbitoare, magi, vrăjitoare, demoni, bețe care se transformă în șerpi, mâncare care cade din cer, oameni care merg pe apă și toate felurile de povești magice, absurde și primitive, și spuneți că noi suntem cei care au nevoie de ajutor? - Dan Barker.Cred intr-un Dumnezeu da nu intr-un zeu happy. Pentru mine Dumnezeu ii sufletul meu asa l-am botezat, si fac zi de zi fapte bune, si nu ma bat sa sarut niste moaste si injur cum fac semenii crestini pe scarile bisericei.Si daca sunt un om bun si am ratiune nu am de ce sa-mi fie frica ca o sa ajung in iad un loc inventat ca sa fiu facut frigarui la cazanu cu smoala.Cand aud crestinii de iad ar pupa si picioarele numa sa nu ajunga acolo ca din povestite nu ii prea bine.La fel si in Rai.Cum injura face ceva rau le trece prin cap tot felul de intrebari.In constinta lor incepe un intreg razboi.Auuuuu am fumat am facut sex,am baut, se face un declic, si toata noaptea nu doarme la gandul ca il astepta iadul, si merge sa se spovedeasca, asta nu inteleg ca li se zice clar ca Dumnezeu nu are nevoie de inlocuitor, insa un om care mai inainte a baut doua stample la barul din sat cu Vasile, va veni si il va spovedii.Forta o avea la ridicarea stamplului da pentru a ma spovedii nu cred din moment ce Dumnezeu nu are nevoie de intermediarihappyasa ati fost invata-ti deci pica preotul. Numai bine!

| wolder explică (pentru Alysée):

Daca eu incerc sa cred simt ca ma mint... Il chem, dar nu vine! So... nu existalaughing!

| wolder explică (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

E prea lung raspunsul, mie sila, ma adoarme

| wolder explică (pentru anonim_4396):

Poate la tine a merslaughing

| wolder explică (pentru anonim_4396):

Prin tineraised eyebrows?

| wolder explică (pentru anonim_4396):

Daca u esti cel din poza...
Atunci vin si eu sa gasesc calea prin tineee.

| wolder explică (pentru navarre):

N-am intrebat asa pentru ca nu vroiam adoar argumente pentru care sa cred in divinitate
vroiam argumente si de ce sa nu crezi in eabig grin

| Alysée a răspuns (pentru wolder):

Nu e ca si cum tiai striga catelusu.in momentul in care vei simti ceva cald in inima ta vei sti. toti copilasii vor sa fie atei ca sa para ei deschisi la minte.sa fii ateu inseamna ca ai obosit sa cauti.nu gasesti pentru ca nu cauti unde trebuie.

| FucktheSystem a răspuns:

Pentru că nu pot să cred într-o chestie care a existat din veșnicie și din plictiseală s-a hotărât să facă o planetă, un bărbat după care să îi scoată o coastă să facă o femeie și să îi trimită pe planeta aia pentru că au mâncat dintr-un măr ademeniți de un șarpe vorbitor. După care să fie puși să se înmulțească și să facă incest și peste câteva mii de ani să apară din ăia doi 7 miliarde de oameni care practic sunt toți rude. Să nu mai spunem că acea creatură din veșnicie s-a plictisit să fie una și s-a împărțit în trei și el este propriul tată și s-a trimis pe el pe pământ ca să se ucidă ca să se întoarcă înapoi tot la el ca să ierte păcatele ălora care până la venirea lui trebuia să fie omorâți cu pietre tot din porunca lui. Nu sună amuzant?