| wolder a întrebat:

De ce esti crestin?
ori
De ce esti ateu?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
42 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Pentru că nu pot să cred într-o chestie care a existat din veșnicie și din plictiseală s-a hotărât să facă o planetă, un bărbat după care să îi scoată o coastă să facă o femeie și să îi trimită pe planeta aia pentru că au mâncat dintr-un măr ademeniți de un șarpe vorbitor. După care să fie puși să se înmulțească și să facă incest și peste câteva mii de ani să apară din ăia doi 7 miliarde de oameni care practic sunt toți rude. Să nu mai spunem că acea creatură din veșnicie s-a plictisit să fie una și s-a împărțit în trei și el este propriul tată și s-a trimis pe el pe pământ ca să se ucidă ca să se întoarcă înapoi tot la el ca să ierte păcatele ălora care până la venirea lui trebuia să fie omorâți cu pietre tot din porunca lui. Nu sună amuzant?

| wolder explică (pentru FucktheSystem):

Foarterolling on the floor

| NOname a răspuns (pentru FucktheSystem):

Demult n-am râs așa... Mersi.
Parcă ai fi George Carlin.

| Raniia a răspuns:

''Eu nu imi apartin mie, ci eu apartin credinciosului meu Mantuitor Isus Hristos''. Sunt bucuroasa ca am pus la o parte faptele omului vechi si am ales partea cea buna a credintei care nu mi se va lua niciodata.In trecut eu doream gloria lui Dumnezeu, insa si pe a mea proprie, acum insa urmaresc un singur scop:onoarea Celui ce m-a rascumparat pentru viata vesnica.

| cristi202 a răspuns:

De ce sunt crestin? Pentru ca, cindva, undeva, Dumnezeu a venit la mine si mi-a zis: "Te iubesc!", atunci cind eram respins de toti cei din jurul meu. De atunci mi-am facut o multime de prieteni, am si o sotie iubitoare, dar dragostea Lui mereu si mereu s-a dovedit atunci cind am avut mai mare nevoie de ea. Nu a existat problema prea mare pentru dragostea Lui ca sa nu o rezolve, nici atunci cind era sa imi pierd mintile din cauza durerilor cauzate de o boala urita sau cind a ars casa in care stateam cu toate lucrurile ce le aveam. Unii ar zice: "Daca chiar te iubeste, de ce a lasat sa treci prin asa ceva, de ce nu te-a ferit?" Si tocmai aici e frumusetea vietii de crestin, si de aceea sunt crestin - nu pentru ca Dumnezeu imi ia problemele, ci pentru ca atunci cind ele vin, intotdeauna, dar intotdeauna El imi da puterea si motivatia de a trece prin ele si a gasi rezolvarea lor. Nu era atit de frumos daca nu aveam probleme, mai frumos e sa ai probleme, si sa vezi cum Dumnezeu iti sta alaturi si te ajuta aratindu-ti dragostea Sa.

| Rapplex a răspuns:

Sunt ateu fiindca ratiunea nu-mi permite a fi altfel.winking

Răspuns utilizator avertizat
| Minks a răspuns:

Imi place sa cred mai mult in armata lui Dumbledore decat in alt barbos. Dumbledore e barbosul in care cred.

Răspuns utilizator avertizat
| Minks a răspuns (pentru the2k):

Esti Gandalfist? Dumbledore e adevaratul Dumnezeu. Acum ar trebui sa ne razboim, nu? Parca asta era procedura de baza.

Răspuns utilizator avertizat
| Minks a răspuns (pentru the2k):

Fie!

| OOOLEOOO a răspuns:

Nici una nici alta.

| Alysée a răspuns:

Pentru ca asa simt.pur si simplu cred. daca as incerca sa fiu ateu as incerca sa ma mint singura. pentru mine pare mai avantajos sa cred ca exista.cu siguranta exista un creator. daca il chemi el va veni si atunci te vei convinge.

| wolder explică (pentru Alysée):

Daca eu incerc sa cred simt ca ma mint... Il chem, dar nu vine! So... nu existalaughing!

| Alysée a răspuns (pentru wolder):

Nu e ca si cum tiai striga catelusu.in momentul in care vei simti ceva cald in inima ta vei sti. toti copilasii vor sa fie atei ca sa para ei deschisi la minte.sa fii ateu inseamna ca ai obosit sa cauti.nu gasesti pentru ca nu cauti unde trebuie.

| RAY a răspuns (pentru Alysée):

Toti copilasii vor sa fie atei ca sa para ei deschisi la minte

de unde sti tu ca toti copii se dau ateii? ai facut un studiu?
sa fii ateu inseamna ca ai obosit sa cauti.nu gasesti pentru ca nu cauti unde trebuie.
sa fi ateu inseamna ca ai gasit ratiunea de a gandi rational pe baza de dovezi nu basme, nu suntem obositi din contra cautam mereu dar pe baza de dovezi, cei obositi sunteti voi care ignoranti orice noi si v-ati blocat in acelasi idei fxe

| 4b a răspuns:

Ca sa nu fiu ateuwinking

| wolder explică (pentru 4b):

Atunci eu sunt ateu ca sa nu fiu crestinrolling on the floorphbbbbt

| 4b a răspuns (pentru wolder):

Asta-i santaj de cuvinte...nu-i frumoswinking

| RAY a răspuns:

Ca nu cred ca exista zeii inclusiv asta evreu

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Atunci cand crezi in D-zeu, oricat de slaba ti-ar fi credinta, ai o speranta.atunci cand nu mai ai speranta unui lucru bun, cand nu mai ai un motiv sa te ridici din pat, ai murit, fara sa-ti dai seama.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Sunt crestin pentru ca exista Dumnzeu.

| wolder explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Cine ti-a zis?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru wolder):

El.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru wolder):

(am eu marturiea mea dar daca vrei sa stai sa o asculti.da mi un mesaj si iti trimit eu un email).
Mi a schimbat viata, imi raspunde la rugaciuni! (tu te ai rugat vreodata sau de mai multe ori cu SINCERITATE?, sigur va raspunde) e imposibil sa raspunda cineva care nu exista nu? deci exista CACI IMI RASPUNDE, stai ca iti spun si la cate rugaciuni mi a raspuns, 8, la una din ele imi spune ca se va intoarce, sa fim treji si vegheatori, MARANATHA!, mi a spus sa marturisesc ca El e Dragoste, daca nu ne intoarcem la El vom pieri. + tata e proroc, Dumnezeu vorbeste prin profeti (2 Samuel 12:7) mie mi a vorbit prinntr un proroc, doar cauta l si il vei gasi!
Dumnezeu poate vorbi literal dar nu totdeauna
iti mai poate vorbi si :
cateodata vorbeste literal (1 Samuel 3:6)
cateodata prin vise (Geneza 41:25)
cateodata prin ingeri (Luca 1:30)
cateodata prin viziuni (Acts 10:10-11)
alteori prin alti crestini (Galateni 1:11)
cateodata prin scriptura (Matthew 22:29)
si mai poate vorbi chiar si prin sentimentele noastre (2 Ioann 1:3)
scuze, tastatura nu merge nu pot pune unele semne de punctuatie.
Cel rau este regele minciunii si a tot ce e rau, ii deceptioneaza pe oameni sa creada ca Dumnezeu nu exista ca apoi sa se bucure de sufletele lor in iad!:((
uite o marturie a unui om ce a fost in iad:
sunt mai multe dar pe mine asa m-a impresionat e groaznic.Dar e mai mult ca minunat cum Dumnezeu schimba.
http://www.youtube.com/watch?v=il_FiKVt-4Y

si o femeie care traia in pacat.
http://www.youtube.com/watch?v=Izz37bzBZxc
(sper ca intelegi engleza) daca nu am si una pe romana despre un fost ATEIST http://www.youtube.com/watch?v=hbXCYdyoE8M
sunt mai multe marturii dar eu am doar 3 nu mai am nevoie ca m am intors la Isus, nu de la marturii ci de la ce a FACUT pentru mine si pentru tine.
de ce crezi ca Dumnezeu le arata iadul unor persoane? nu sa se intoarca la El si sa nu PIARA? oare de ce l a trimis pe Isus pe cruce, nu ca ne iubeste, ca sa moara si sa avem noi viata vesnica? ne iubeste, si nu vrea sa pierim.
noi facem parte din Rai, acolo e locul nostru, IADUL E PENTRU SATAN SI DEMONII LUI, nu pentru oameni, omul alege unde merge, Dumnezeu a facut omul cu ratiune, i a dat vointa proprie, nu suntem roboti, slava Domnului, ce minunati suntem creati.
Alt lucru important.
Cel rau are putere peste sufletele necredinciosilor.
Dumnezeu face minuni si astazi, MULTE MINUNI.
Slavit sa fie Dumnezeu.Amin.
Dumnezeu e minunat, nici nu putem sa il intelegem si nu il vom intelege niciodata.
Pe de alta parte Satan e influenta majora a idealulilor, opinilor, speculaţiilor, sperantelor şi religiilor false ale lumii toate sunt sub controlul său şi au răsărit din minciuni şi deceptii.
Satan este numit domnul puterii aerului in Efeseni 2: 2. El este "domnitorului acestei lumi" în Ioan 12: 31. Aceste titluri şi multe altele semnifica capacităţile lui Satan. Satana este "Printul a puterii de aer" semnifica ca într-un fel el conduce peste lume şi oamenii din el.

E nu guverneaza lumea complet; Dumnezeu este suveran încă. Dar aceasta înseamnă că Dumnezeu, în înţelepciunea sa infinită, a permis Satana să opereze în această lume în limitele pe care Dumnezeu a stabilit pentru el. Când Biblia spune că Satana are putere peste în lume, trebuie să ne amintim că Dumnezeu i-a dat domeniu peste cei necredincioşi numai. Credincioşii nu mai sunt în conformitate cu regula lui Satan (Coloseni 1: 13). Necredincioşi, pe de altă parte, sunt prinsi "in capcana diavolului" (2 Timotei 2: 26), se află în "puterea celui rău" (1 Ioan 5: 19), şi sunt în robia lui Satan (Efeseni 2: 2).

Deci, atunci când Biblia spune că Satana este "dumnezeul veacului acestuia", ea nu spune că el are autoritate finala. Satana giverneaza lumea necredinciosilor intr-un mod specific. În 2 Corinteni 4: 4, necredinciosul urmează pe Satana la ordinea zilei: "Dumnezeul veacului acestuia a orbit mintea de necredincioşi, astfel încât ei nu pot vedea lumina Evangheliei slavei lui Hristos." Schema lui Satan include promovarea filozofiilor false în lume — filosofii care orbesc pe necredincios la adevărul evangheliei. Filozofiile lui Satan sunt cetati în care oamenii sunt închişi, şi ei trebuie să fie eliberati de Hristos.

Un exemplu de o astfel de filosofie falsă este credinţa că omul poate câştiga favoarea lui Dumnezeu dupa un anumit act sau acte. În aproape fiecare religie falsă, merită să beneficieze de partea favorii lui Dumnezeu sau câştiga viaţa veşnică este o temă predominantă. Câştiga mântuirea prin fapte, cu toate acestea, este contrar revelaţiei biblice. Omul nu poate lucra pentru a câştiga favoarea lui Dumnezeu; viaţa veşnică este un dar gratuit (vezi Efeseni 2: 8-9). Şi că darul gratuit este disponibil prin Isus Hristos şi El singur (Ioan 3: 16; 14: 6). Ai putea întreba de ce omenirea nu va primi pur şi simplu darul gratuit al mântuirii (Ioan 1: 12). Răspunsul este că Satana-dumnezeul acestei lumi — a ispitit omenirea să urmeze mândria lui în schimb. Satana stabileşte ordinea de zi, lumea necredincioasă urmeaza, şi omenirea continuă să fie înşelata. Nu este de mirare că Scriptura il cheama pe Satana un mincinos (Ioan 8: 44).
Bucura te ca mai ai timp.Si bucura te ca
ne a pregatit tuturor un loc in cer, numai ca multi sunt chemati putini alesi (Matei 22:14).
Ma rog ca Dumnezeu sa te binecuvanteze, preaiubitule/preaiubito nu trebuie nicio marturie a niumanuia, Dumnezeu exista si nimeni nu trebuie sa dovedeasca existenta Lui, se vede in toata creatia lui, Galaxiile, tot ce vezi in jurul tau, TU, etc.
Domnul meu este viu!
Soarele lumineaza lumina lui pentru El.
Vantul bate sa L glorifice.
Pasarile canta admiratia lor pentru El.
Si iubirea din inimile noastre doar ca un rezultat al Lui.
Stiind si vazand asta, nu inteleg cum cineva va fi in stare sa zica ca nu exista Dumnezeu.Biblia este cuvantul Lui.Profetiile din biblie se implinesc! Dumnezeu are putere vindecatoare, vindeca bolnavii:
http://www.youtube.com/watch?v=WukyfhkhE7E
cum poate sa fie unii oameni atat de oarbi la minuniile Lui.
ce nu pate face DUMNEZEU? nu te lua dupa lume si dupa indemnurile ei si religile ei FALSE, urmeaza l doar pe Isus, doar prin El vom ajunge in Paradis, in vesnicie (Ioan 14:6), lumea asta se va duce cu tot ce e pe ea, scrie si in biblie dar nu mai caut acum, nu prea am timp, te rog citeste tu daca vrei sa afli mai multe despre cat de minunat e Dumnezeu.
Dumnezeu sa te binecuvanteze.Omul nu poate sa te schimbe, doar Duhul Sfant.
apropo, Marc 16:16.
Ma rog ca Dumnezeu sa iti dezvaluie Adevarul.
Dumnezeu sa te binecuvanteze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când îţi întorci privirile spre El, te luminezi de bucurie, şi nu ţi se umple faţa de ruşine.

| wolder explică (pentru anonim_4396):

Poate la tine a merslaughing

Răspuns utilizator avertizat
| FuckTWorld a răspuns:

"Susţin că amândoi suntem atei. Eu doar cred mai puţin cu un zeu decât tine. Când vei înţelege de ce îi respingi pe ceilalţi zei posibili, vei înţelege de ce îl resping pe al tău." - Stephen Roberts.Maică-mea m-a obligat să renunț la prietenii imaginari când aveam șase ani. Ea dorea să-i înlocuiască cu un nou prieten imaginar, unul mare și puternic. Mi-a luat peste douăzeci de ani să scap de acela. - Steven Sparks.Crestinismul o minciuna si o indoctrinare.Voi credeți într-o carte cu animale vorbitoare, magi, vrăjitoare, demoni, bețe care se transformă în șerpi, mâncare care cade din cer, oameni care merg pe apă și toate felurile de povești magice, absurde și primitive, și spuneți că noi suntem cei care au nevoie de ajutor? - Dan Barker.Cred intr-un Dumnezeu da nu intr-un zeu happy. Pentru mine Dumnezeu ii sufletul meu asa l-am botezat, si fac zi de zi fapte bune, si nu ma bat sa sarut niste moaste si injur cum fac semenii crestini pe scarile bisericei.Si daca sunt un om bun si am ratiune nu am de ce sa-mi fie frica ca o sa ajung in iad un loc inventat ca sa fiu facut frigarui la cazanu cu smoala.Cand aud crestinii de iad ar pupa si picioarele numa sa nu ajunga acolo ca din povestite nu ii prea bine.La fel si in Rai.Cum injura face ceva rau le trece prin cap tot felul de intrebari.In constinta lor incepe un intreg razboi.Auuuuu am fumat am facut sex,am baut, se face un declic, si toata noaptea nu doarme la gandul ca il astepta iadul, si merge sa se spovedeasca, asta nu inteleg ca li se zice clar ca Dumnezeu nu are nevoie de inlocuitor, insa un om care mai inainte a baut doua stample la barul din sat cu Vasile, va veni si il va spovedii.Forta o avea la ridicarea stamplului da pentru a ma spovedii nu cred din moment ce Dumnezeu nu are nevoie de intermediarihappyasa ati fost invata-ti deci pica preotul. Numai bine!