| AvalohAlyn a întrebat:

De ce exista atâta suferința pe Pământ? Boli,accidente, necazuri.

Răspuns Câştigător
| CinevaAnonimă a răspuns:

Pentru că oamenii nu-L au pe Dumnezeu în suflete. Dacă l-ar avea, s-ar ajuta mai mult între ei și nu ar face fapte rele. Dar încă mai sunt care ajută și sunt buni.

7 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu, orice naiba o fi aia, te iubeste...

| danut a răspuns:

Suferinta exista din cauza omului care a pacatuit si o face INCONTINU :
Romani 6, 23. Fiindcã plata pãcatului este moartea: dar darul fãrã platã al lui Dumnezeu este viata vesnicã în Isus Hristos, Domnul nostru.

| Celcestietot a răspuns:

Citește de la Matei 24:3 până când termină Iisus de vorbit despre acest subiect și vei afla răspunsul la această întrebare, îți garantez.

| chuckmanson a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Atunci bolile și dezastrele naturale de unde vin?
Probabil că o să blamezi asta pe spirite rele.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu. Multe dezastre naturale sunt din cauza defrișării pădurilor și de la încălzirea globală, care apar în urma acțiunilor omului. Bolile sunt considerate ca fiind o influență bună pentru unii, dar asta nu înseamnă că Dumnezeu le dă, ci le îngăduie. Totuși, foarte multe boli apar dacă omul este nepăsător față de sănătatea lui și nu se tratează la timp. Dacă copilul este bolnav din naștere și nu se poate trata, ține de multe lucruri asta, dar ca să nu complic lucrurile și să nu mă abat de la temă, pot spune că mare vină au părinții dacă îl părăsesc.

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns:

Din cauza noastra, a omului.