| UngureanuR a întrebat:

am o nelamurire. De ce exista pe pamant suferinta? Vreau sa spun de ce exista neglijenta, crime, sinucideri, moarte, boli, etc... De ce "Atotputernicul" nu actioneaza in vreun fel in aceasta privinta? P.S: Nu sunt ateu!

Răspuns Câştigător
| dadine a răspuns:

Daca ne consideram ca facand parte din natura adica: ne nastem- procream- murim, asta inseamna ca omul nu este pe pamant ca sa fie fericit ca nu asta este scopul, moartea e ceva logic, normal si nu o poti rata. Dar deoarece avem constiinta si teoretic avem gandire logica si analitica, putem jongla, influenta viata pe bunul plac. Ce am observat este ca in multe religii si natiuni exista conceptul de: karma, roata etc. De aici intelegem ca: daca facem bine, primim bine, dar sa nu ne asteptam sa primim bine, important e sa facem bine.
Neglijenta- exista datorita lipsei de apreciere a lucrurilor, animalelor, oamenilor din jur. Conform crestinismului, daca tii biblia la loc de cinste, la judecata de apoi cel de sus, sau de unde se pozitioneaza la momentul respectiv, te va "evalua"- deci face ceva.

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din cauza pacatului acceptat de prima familie. In curand totul v-a avea un final. Pentru fiecare lucru exista un termen hotarat.

| BlackSulphur a răspuns (pentru danut):

"pentru fiecare lucru exista un termen hotarat."

Chiar si viata unui om?

| danut a răspuns (pentru BlackSulphur):

In speta din cauza pacatului viata este atat de scurta incat nu ne dam seama cand a trecut timpul. Sincer nu stiu dar este posibil ca sa fie si aici o "limita".

| BlackSulphur a răspuns (pentru danut):

Eu comentam ideea de "termenul HOTARAT al mortii". Inseamna ca moartea noastra (ca data/ moment) este FIXATA?

| danut a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu in privinta indivizilor, dar exista si o ultima generatie care vor avea doua finaluri (in functie de "alegerile" fiecaruia), vesnicia vi si vesnicia morti.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sa ne lamurim:Nu Dumnezeu e de vina pentru tot raul de pe pamant.
Cred ca s-a auzit de inundatii.Credeti ca daca nu se faceau defrisarile masive de paduri mai existau atatea nenorociri?
Oamenii se hranesc nerational, alimentele au cat mai multe e-uri, de aici tot mai multe boli
Pe masura ce evaluam ca si civilizatie, probleme oamenilor se inmultesc, de aici si sinucidirile.Cred ca s-a auzit ca pana si oamenii bogati o fac, care practic nu ar avea motive sa o faca.
De nu actioneza Autoputernicul? Poate pentru a atentiona omul.

Si sa nu uitam ca raul e facut de mana omemesca, iar interventia lui Dumnnezu e inutila.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Practic "scuza" pe care vrei tu sa o bagi acum este "nu zeul meu ci oamenii".

Hai sa luam un exemplu : violul.

1 - Sa zicem ca esti victima unui viol in devenire iar un om care trece pe langa voi si poate sa opreasca actul, cand ii ceri ajutorul iti zice "nu acum, mai incolo, dar lasa ca-l prindem noi". Ce parere ai despre acea persoana? Mai mult ca sigur vei zice ca nu este o persoana buna.

2 - Sa zicem ca TU esti omul care trece pe langa un viol in devenire. Ce faci in acest caz? Opresti actul sau zici "mai incolo, dar lasa ca-l prindem noi"? Mai mult ca sigur vei zice ca opresti actul.

Acum inlocuieste persoana din p1 si p2 cu zeul tau. Cum consideri ca este un asemenea zeu care alege sa nu intervina cu toate ca este prezent la locul faptei si poate sa opreasca actul? Ti se pare decizia acelui zeu corecta? Unii au zis "da" cu toate ca atunci cand prima data am inlocuit zeul cu o alta persoana sau cu ei, au zis "nu".

Oare in aceste cazuri, nu crezi ca si acel zeu este vinovat?

Hai sa luam alte cazuri gen inundatiile. Esti prezent la locul inundatiei iar unii au nevoie de ajutor. Salvezi persoanele sau nu? Alegi sa te uiti zicand "vedeti ba? Asa va trebuie daca taiati padurile"? Acum inlocuieste-te cu acel zeu. Mai consideri ca decizia lui de a nu face nimic este corecta?

"de aici tot mai multe boli "... esti constient/a de faptul ca in trecut erau boli mult mai multe si mai oribile nu? Esti constient/a de faptul ca in trecut mureai de la o simpla raceala? Unde era zeul tau in acele cazuri? Si atunci tot oamenii erau vinovati?

Sigur, in unele cazuri oamenii sunt vinovati si nu neaga nimeni DAR nu poti sa pui TOT in carca oamenilor. Ba mai mult de atat, indiferent de cum vrei sa o intorci si indiferent de scuzele pe care vrei sa le bagi, daca zeul tau exista si este asa cum vreti voi sa il descrieti (presupunand ca esti crestin/a), atunci el este vinovat pentru foarte multe lucruri.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, atunci ateii pe cine dau vina, daca nu cred in existenta unei divinitati?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Prima data raspunde-mi la intrebari. Daca eu decid sa nu intervin si sa nu te ajut dar sa iti zic "lasa ca-l prindem noi si sa vezi atunci ce-i facem", ti se pare decizia mea corecta sau nu? Sunt sau nu o persoana buna? Daca nu sunt, de ce e zeul tau?

In cazul inundatiei, ce ai face? Ajuti sau le zici "asa va trebuie daca taiati paduri"?

Nu incerca sa schimbi subiectul si centrul atentiei. Noi acum vorbim de zeul tau.

Tu zici ca de vina sunt oamenii iar eu ti-am dat niste exemple si ti-am cerut parerea. In cazul unui viol, a cui libertate o consideri mai importanta : a victimei sau a violatorului?

In aceste cazuri in care zeul tau cu toate ca e prezent la locul faptei dar alege sa nu intervina, nu consideri ca este vinovat?

Consideri ca oamenii sunt vinovati pentru TOT si ca zeul tau nu are nici o vina? Tu pentru ce esti vinovat/a? Ciuma? Inundatii? Tornade? Cutremure? Crime? Violuri? Torturi? Pentru TOT?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Am raspuns la postare in varianta mea si nu sunt obigata sa-ti raspund tie!
Daca cauti cearta, te invit in alta parte!

Da consider ca oameni sunt vinovati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Eram sigur ca si tu o sa eviti sa raspunzi. Tipic din partea celor ca tine. Jalnic.

" Am raspuns la postare in varianta mea"... facepalm. Mai bine ma abtin si nu comentez absurditatea spusa de tine acum. Si eu care credeam ca ai chef de o discutie pe acea tema avand in vedere ca tu ai deschis subiectul iar eu am vrut sa-ti arat ca gresesti.

"Daca cauti cearta"... nu era cearta ret... "prietena". Era o tentativa de a purta o discutie, de a-ti arata ca gresesti si ca afirmatiile tale sunt absurde dar vad ca atunci cand esti in pericol, singura ta scapare e sa te retragi ca un las si sa te ascunzi in spatele unor scuze penibile gen "Am raspuns la postare in varianta mea" si "Daca cauti cearta, te invit in alta parte!".

E clar ca imi pierd timpul cu tine.

| sublime89 a răspuns:

Cineva spunea ca niciun om care sta langa patul unui copil aflat pe moarte nu poate sa mai creada in d-zeu. Si asa e, niciun zeu atotputernic, iubitor si bun nu ar face asa ceva. Daca tot ar vrea sa omoare niste copii, ce rost ar avea sa-i mai faca si sa sufere? Pentru ce? Sunt niste copii complet nevinovati. Daca ar vrea sa-i omoare, ar spune "hocus-pocus" si ar muri pe loc fara chinuri si fara nimic. N-ar avea nevoie de virusi mortali care sa faca treaba pentru el. Si de ce ar vrea d-zeu sa omoare niste copii? Ca sa faca loc pe Pamant? Suntem cumva prea multi? Dar asta nu poate fi o explicatie, pentru ca in trecut cand nu eram atat de multi, si medicina nu era atat de avansata, mureau si mai multi copii, mai ales la nastere. O alta asa-zisa explicatie e pacatul stramosesc al lui Adam si Eva. Si eu care credeam ca Isus ne-a scapat de el. In fine, ce vina pot avea niste copii pentru ca acum 6000 de ani, doi oameni au mancat dintr-un pom? Ceva mai stupid n-am auzit in viata mea. Ah, ba da, ce e mai stupid e ca unii crestini ii gasesc o alta scuza zeului preferat, ci anume ca i-a omorat pe acei copii pentru ca avea nevoie de ei in cer. Pentru ce? Sa nu-mi spuna cineva ca d-zeu e pasionat de schimbat scutece. Cica ii transforma in "ingerii" lui, de parca nu si-ar putea crea el ingeri cand ar avea chef. Zeul atotputernic are nevoie sa omoare copii. Eu nu inteleg cum cineva mai poate fi crestin pe lumea asta. Asta-i un zeu dement inventat de dementi.

| Alcyon a răspuns:

Daca vrei sa auzi lucrurile din perspectiva biblica, ei bine, gandeste-te la istoria cu pomul cunoasterii. Omul a vrut sa devina asemeni lui Dumnezeu (adica sa cunoasca binele si raul) iar asta l-a scos din starea de inocenta paradisiaca de la inceput. N-ai cum sa stii ce e binele, daca nu stii ce e raul; e ceva evident. Si in acelasi timp nici n-ai cum sa evoluezi. Noi trebuie sa ne confruntam cu umbra, ca sa devenim mai intelepti si mai puternici. E ca si cum ai vrea sa ajungi atlet de performanta fara sa te antrenezi si fara sa faci sacrificii. Nu se poate asa ceva.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Alcyon):

Pai s-o luam logic:
1. Omul nu cunoaste binele si raul, desi ar fi trebuit, sau i-a pedepsit pe primii oameni prostindu-i cu un fruct normal, in fine, cum o sa fie judecat?
2. Cum ar fi putut asculta de dumnezeu daca nu cunoasteau binele si raul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti ateu? Da nici crestin nu esti, fiindca nu ai intreba asa ceva.Ai sti de ce.

| UngureanuR explică (pentru anonim_4396):

Cred intr-o anume divinitate nu inteleg de ce pur si simplu ca-I place sau nu exista suferinta pe pamant si nu exista un remediu, cu toate ca au trecut atatia ani...

| anonim_4396 a răspuns (pentru UngureanuR):

Tu numeri in ani, ceia ce Dumnezeu nici nu numara fiindca este vesnic.in religia crestin-ortodoxa, stim ca Dumnezeu lucreaza, nu trandaveste, si nimic nu se intampla fara a fi voia lui. poti intreba pe goagal, de ce ingaduie Dumnezeu raul ori suferinta.vei primi raspunsul.

| George8916 a răspuns:

Dumnezeu nu vede, nu aude, nu vorbeste.Biserica e plina de hoti si de nebuni! normal ca trebuie sa fie razboaie, foamete, sinucideri, crime si boli.

| Liviu a răspuns (pentru George8916):

Nu uita de prostie multa!