| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce Jesus nu stia de botez mai inainte de 30 de ani? Parca Jesus este Dumnezeu, nu? Si botezul e 'spalarea pacatelor''. Cum de nu a stiut Jesus asta, de s-a lasat taiat imprejur?

20 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Pai, Iisus a inventat taina botezului, deci cum se putea pana atunci? Oxigenul a fost descoperit prin 1774. Ce crezi ca oamenii respirau pana atunci? Eu nu cred.

| NotNamed a răspuns (pentru Apokales):

≈)))) si cu restul care au murit in sutele de mii de ani pana la Isus fara spovedanie au scapat de pacat doar pentru ca nu era inventata schema asta sau cum? Unele lucruri cam sunt trase de par.

| Apokales a răspuns (pentru NotNamed):

Se puteau aranja lucrurile la fel ca la orice vama. Ba chiar un valah, echivalentului romanului de acum, a inventat o chestie numita spaga, spaga rezolva orice pe vremea aia. Cu spaga puteai sa treci usor vama, daca aveai rude in iad puteai sa le faci o vizita fara sa arzi ca orice prost, ca d-aia dadeai banu'. Era mai bine pe vremuri, acum nu se mai rezolva lucrurile atat de usor. Tineretul asta cu egalitatea lor de sansa si fara coruptie.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Daca Jesus era Dumnezeu si a avut nevoie de botez pentru spalarea pacatelor, inseamna ca Dumnezeu era pacatos.

| badpanda a răspuns (pentru Apokales):

Au incercat dar n-au reusit ca mergea pe apa de frica sa nu-l inece preotul.

| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iisus este jumatate-om, jumatate-zeu in acceptiunea crestinilor. Pentru multi un model de moralitate, un reper, un standard. Si nu mai fii atat de edgy cu ei.

| Apokales a răspuns (pentru badpanda):

Daca mai era astazi pe pamant il inecau romanii. Au romanii o tehnica, nimic nu scapa.

| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Corect. Uitasem laughing.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns:

Domnul Iisus nu s-a botezat inainte de 30 de ani deoarece El a venit ca Mare Preot, in Israel nu puteai deveni Mare Preot pana nu implineai varsta de 30 de ani, Marele Preot era singurul care avea voie sa intre in templu o data pe an pentru a aduce jertfa de iertare pentru pacatele poporului, desigur Iisus a venit ca Mare Preot aducand o singura jertfa, pe El insusi pe cruce, acesta a fost scopul ai fi stiut asta daca ai fi citit Biblia inainte sa judeci gresit intamplarile. Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

Evrei 10
Şi, pe când orice preot face slujba în fiecare* zi şi aduce de multe ori aceleaşi jertfe, care** niciodată nu pot şterge păcatele,
El*, dimpotrivă, după ce a adus o singură jertfă pentru păcate, S-a aşezat pentru totdeauna la dreapta lui Dumnezeu

Răspuns utilizator avertizat
| alex598 a răspuns:

Isus știa de botez înainte de 30 de ani. Botezul nu este spălarea păcatelor și chiar dacă ar fi Isus nu a păcătuit.

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns:

Geezaz nu e D-zeu, e fiul lui D-zeu
dar
orice e atotputernic, omniprezent, nemuritor si mai ales worshiped se numeste ca e zeu, dar nu e D-zeu, adica nu e acelasi zeu tongue

| Irinel15123532 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru ca El a venit ca Mare Preot, nu puteai deveni mare preot in Israel decat dupa varsta de 30 de ani.
A fi preot, si Mare Preot, e o diferenta radicala, reciteste te rog cu atentie ce am scris mai sus pentru a intelege corect.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

La Iisus nu ia plăcut sa treacă prin sinagoga