| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce Matei ii plaseaza pe Maria si pe Iosif in Betleem si Luca in Nazaret?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pt ca sunt 2 surse diferite, 2 povesti diferite scrise la suta si ceva de ani de la asazisele evenimente.
Este daca vrei ceva genul, peste o suta si de ani vine un jurnalist sa scrie despre revolutia romana.
Ce o sa scrie ala dupa tine? O sa scrie ce aude la unu la altul.Dar daca or sa fie 2 jurnalisti ce or sa scrie? O sa scrie diferit,depinde de sursa de unde sa informat,dar ambii or sa bata campii pentru ca nu au fost la fata locului si nici na vorbit cu martorii direct care au fost atunci la revolutie.

Asa si aia care au scris biblia,au bagat fiecare din top,nu mai exista nimeni care traise pe timpul ala,deci sa scris un fel de SF.
Chestia este ca pe timpul ala erau destui scriitori,istorici,si culmea pe vremea aia istoricii aia erau destul de independenti,nu prea le impunea puterea sa scrie sau sa nu scrie ce vor.
Ce le impunea erau chestii despre putere,despre impaarat,sal arate pe ala intr-o lumina mai deosebita,dar in rest aia scriau ce vedeau,ce auzeau,etc.
Erau greci,aia scriau dupa mine cel mai aproape de adevar,erau romanii,si chiar evrei.
Dar curios nimeni na aminntit macar de Isus al vostru,la amintit pe Ioan botezatoru,pe ala cum de la amintit?
Dar sa apara unu care facea minuni,care facea din apa vin,pfff,care vindeca oameni doar cu vorba,piuuuu frate,pai ar fi scris toti,unde pui ca ar fi mers sa il si vada fata in fata.

Deci povesti,vraja marii,cum scriu astia astzzi SF asa scriau si aia pe atunci povesti,Harap Alb,Fat Frumos laughing doar ca aia o faceau pentru bani,era la moda pe vremea aia biserica, toti puneau botu la vrajelei, aveai papagal iti trageai biserica si ala erai, te umpleai de bani, exact cum e cu muzica in ziua de azi, stii sa canti manele te-ai scos faci milioane laughing sau ce gen de muzica se mai cauta.

361 răspunsuri:
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, dar tot el a dat ordin pentru recensămînt.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu-i contrazic, măi! Ambele Evanghelii numesc Betleemul locul nașterii lui Iisus, așa e de greu?!

| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu se contrazic, căci Matei nu zice nimic de locația inițială.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Arată-mi unde zice Matei că locuiau în Betleem înainte de momentul nașterii?

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu! Tata a pățit la fel: părinții lui erau din Cluj dar s-au mutat în Arad 1 an. Tata s-a născut în Arad dar a copilărit la Cluj. Simplu, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ba știa și Matei, dar pur și simplu a uitat să menționeze.

| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu se poate, în Luca zice CLAR că au venit din Nazaret.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru că atât Luca cât și Matei au fost apostoli, deci știau asta.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu de unde știi treaba asta?! Au găsit așa-ziși "oameni de știință" manuscrisele originale, ca să le putem data exact? Ce ai zis tu e doar o presupunere, nu avem dovezi arheologice în acest sens.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ioan a fost și el apostol, normal, doar că el își începe narațiunea cu predicile lui Ioan Botezătorul (care urmează imediat după introducere). Evanghelia după Marcu a fost scrisă de Sf. Marcu după ce își amintea el că îi povestise Sf. Apostol Petru, de aia e și cea mai scurtă evanghelie.

| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, dar le-a povestit El (probabil).

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Așa cred eu, este "deducția mea". De unde altundeva să știe?

Răspuns utilizator avertizat