| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce Matei ii plaseaza pe Maria si pe Iosif in Betleem si Luca in Nazaret?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pt ca sunt 2 surse diferite, 2 povesti diferite scrise la suta si ceva de ani de la asazisele evenimente.
Este daca vrei ceva genul, peste o suta si de ani vine un jurnalist sa scrie despre revolutia romana.
Ce o sa scrie ala dupa tine? O sa scrie ce aude la unu la altul.Dar daca or sa fie 2 jurnalisti ce or sa scrie? O sa scrie diferit,depinde de sursa de unde sa informat,dar ambii or sa bata campii pentru ca nu au fost la fata locului si nici na vorbit cu martorii direct care au fost atunci la revolutie.

Asa si aia care au scris biblia,au bagat fiecare din top,nu mai exista nimeni care traise pe timpul ala,deci sa scris un fel de SF.
Chestia este ca pe timpul ala erau destui scriitori,istorici,si culmea pe vremea aia istoricii aia erau destul de independenti,nu prea le impunea puterea sa scrie sau sa nu scrie ce vor.
Ce le impunea erau chestii despre putere,despre impaarat,sal arate pe ala intr-o lumina mai deosebita,dar in rest aia scriau ce vedeau,ce auzeau,etc.
Erau greci,aia scriau dupa mine cel mai aproape de adevar,erau romanii,si chiar evrei.
Dar curios nimeni na aminntit macar de Isus al vostru,la amintit pe Ioan botezatoru,pe ala cum de la amintit?
Dar sa apara unu care facea minuni,care facea din apa vin,pfff,care vindeca oameni doar cu vorba,piuuuu frate,pai ar fi scris toti,unde pui ca ar fi mers sa il si vada fata in fata.

Deci povesti,vraja marii,cum scriu astia astzzi SF asa scriau si aia pe atunci povesti,Harap Alb,Fat Frumos laughing doar ca aia o faceau pentru bani,era la moda pe vremea aia biserica, toti puneau botu la vrajelei, aveai papagal iti trageai biserica si ala erai, te umpleai de bani, exact cum e cu muzica in ziua de azi, stii sa canti manele te-ai scos faci milioane laughing sau ce gen de muzica se mai cauta.

361 răspunsuri:
| IubescRomânia a răspuns (pentru IubescRomânia):

Strămoșii*

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu gândești?! Nu avea Quirinius cum să facă recensămînt în Iudeea, că nu el guverna acolo!

| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu nimicești pe nimeni, doar îți arăți lipsa de logică.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cred că ți-am zis de 5 ori că recensămîntul a fost în TOT imperiul!

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

FIX ASTA ți-am spus și eu! Quirinius a făcut în Siria și Irod în Israel!

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru IubescRomânia):

Se pare că abia acum ai făcut "cunoștință" cu Dany. Îl cunosc mai de demult. Deși uneori mai apare o rază de rațiune, în general da dovadă de grave probleme la "mansardă". Conversația voastră confirmă că iarăși e in perioada "gravă". rolling on the floor
Matei - n-a avut intenția de a arăta unde locuiau inițial Iosif și Maria, doar menționează că Isus s-a născut în Betleem. De ce un creier bolnav a decis că aceasta înseamnă că ei acolo locuiau tot timpul? rolling on the floor
Luca oferă mai multe detalii despre subiect - unde locuiau și cum au ajuns în Betleem. Aceasta nu înseamnă că se contrazic.
Referitor la recensământ - dacă ar avea barem un pic de judecată logica, n-ar mai scris așa tâmpenii.
Luca 2:1 În zilele acelea, Cezar August a dat un decret prin care toată populația trebuia să se înregistreze. 2 (Acest prim recensământ s-a făcut când Quirinius era guvernatorul Siriei.)
Dar mintea bolnavă a decis că recensământul in Iudeea la efectuat Quirinus! rolling on the floor Deși scrie clar că s-au făcut când respectivul era guvernator al Siriei.
Deci, nu te aștepta la întrebări și răspunsuri logice și "sănătoase" din partea userului respectiv.

| Cretinul112 a răspuns (pentru IubescRomânia):

Hahahahahahahahahahahahahahahahaha, baroane, ai venit și pe TPU? rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
Întrebări recente