| ForJesus a întrebat:

De ce nu credeți în Dumnezeu, și credeți în evoluție?
Unde e evoluția aici:
Știți ce s-ar întâmpla dacă Soarele ar fi +/- 1% mai aproape/departe de Pământ?
Ne-am topi sau am îngheța!
Nucleul Soarelui atinge ~15 milioane grade Celsius.
Desi Soarele este la ~150milioane km depărtare de Pământ, lumina Soarelui este principala noastră sursa de energie.
Energia părăsește Soarele la o viteza de 5 milioane tone de materie pe secunda.
Asta se petrece zi și noapte, an după an.
Soarele elimina mai multa energie intr-o secunda, decât a produs omenirea pana acum.
Soarele, steaua cea mai apropiata de noi.
Dintre toate stelele, în galaxia noastră, Calea Lactee, estimam 100 miliarde de stele, și în adâncul spațiului vedem încă 100 miliarde de galaxii!
Nici măcar nu putem percepe energia si puterea despre care vorbim.
Si energia pe care o avem pe pământ este de 1 miliard de ori mai mica decât energia care pleacă de la Soare!
Peste 1 milion de Pământuri ar încăpea în Soare.
Si totuși, Soarele nostru este o stea medie.
Multe stele din galaxia noastră o fac sa para mica.
Arcturus este a 4-a cea mai luminoasa stea de pe cerul nopții.
Desi e la 321 trilioane km depărtare, acest gigant portocaliu se vede cu ochiul liber.
Arcturus este de 100 de ori mai luminos, cu o raza de 20 de ori mai mare decat a Soarelui.
Dar chiar si Arcturus pare mic in comparatie cu super-gigantul Betelgeuse.
Betelgeuse are o raza de 600 de ori mai mare decât a Soarelui, si lumineaza de 60 mii de ori mai puternic decât Soarele!
Totusi, nici chiar Betelgeuse nu e cea mai mare stea din galaxia noastră.
Cativa super-giganti rosii din Calea Lactee sunt si mai mari!
Unii au raza de 1500 de ori mai mare decât a Soarelui!
Nu fiți copii la minte, totul este perfect pentru ca Dumnezeu poarta de grija, zi de zi!
Poate cineva sa-mi răspundă?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| InsanelyWicked a răspuns:

Foarte interesant punct de vedere. DUMNEZEU a creat totul ca un artist desavarsit. In loc sa ne bucuram de maretia creatiei Lui, noi pierdem timpul in dispute irelevante cu frustrati si complexati care incearca sa impresioneze ascunsi sub mantaua ateismului. N-are rost ~.~

93 răspunsuri:
| VladimirPutin a răspuns:

Nu compara religia(oligofrenă) cu știința

| alexandru1991 a răspuns:

In trecut religia si stiinta se completau acum se contrazic. Fiecare are dreptul la opinie si la ceea in ce doreste sa creada. Domeniul acesta este destul de vast si nu puteam sa spunem ceva cu certitudine. Insa daca cineva raspunde ca se bazeaza mai mult pe stiinta cel care crede in religie ii sare in cap si invers de aceea raman impartial.

| KirigayaKirito a răspuns:

Nu inteleg dc te-ai chinuit sa scrii atat daca oricum sti raspunsul...da, recunosc eu cred in D-zeu si tot ce a facut el, dar stiinta nu inseamna fapte bune, biblie si prieteni imaginari.adica foarte bine ca crezi in Domnul, el a creat totul dar noi le-am evoluat!(nu zic ca le-am facut neaparat mai bune) dar tot stiinta e!tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa spui ca o finta a creat universul intrebarea e cum? evolutia se refera la finte vi nu la stele darwin nu a vb de evolutia stelelor si a fintelor vi / soarele nostru e dovada ca nu poate exista un creator

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere religia este cu mult mai presus decat stiinta. Stiinta sustine ca maimutele au evoluat si au devenit oameni. BUN! Dar cine a inventat maimuta? A aparut pur si simplu? Credeti in Dumnezeu!

| NuDauFunda a răspuns:

Toate astea indica faptul ca din simplu noroc am nimerit aici. Dintr-o infinitate de locuri, sa spunem ca exista cateva care pot sustine viata, iar intr-unul dintre ele am 'nimerit' noi. Nu vad argumentul pro religie.

| NuDauFunda a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost odata ca niciodata un individ de vreo 0, 0000001 metri care a spus, da' de ce sa fiu numai unu? hai sa fiu doi! si asa a devenit pluricelular. Ala e stramosul meu, al tau si al maimutei.

| anon444448765 a răspuns:

Esti un idiot. Uite aici adevarul http://www.youtube.com/watch?v=uyCkADmNdNo
Daca vrei sa afli mai multe cauta pe google Profesorul Stephen William Hawking

| MMihai a răspuns:

A crede în evoluție, nu exclude să crezi în Dumnezeu.
Poate Dumnezeu a planificat evoluția.
Poate Dumnezeu a planificat și a dirijat evoluția.

| YTBDrawingBase a răspuns:

Mai convins.n-am gasit o intrebare mai intelepta ca asta.sunt de acord cu tine.adevaru e ca noi ne prostim.nu stiu de ce, dar asa facem. Dumnezeu e cu noi tot timpu, el ne da energie si viata.Stiinta din cate stiu eu "lucreaza" doar aici pe pamant. nimeni nu stie cum sa inceput Tot.Tot ce dau pe National Geografic si Discoverii sunt doar niste pareri ale unor savanti care sunt oameni ca noi atat ca sunt savanti,si vezi Doamne, hai sa ascultam de astia k stiu mai bine ca noi.Dar NU, EXISTA atat energie in univers incat noi nici nu neam putea imagina. de ex o celula fata soare[cred] sau mai mult! Noi vedem lumina stelei ce s-a intamplat acum 6 milioane de ani[sau cam asa, nu sunt sigur] poate ca deja steaua aia a murit dar noi inca vedem lumina ei care vine k 300.000 km/s spre pamant si ea la ...ani lumina distanta.inchipuieti ce insemna.Doar Dumnezeu controleaza asta, si putini sunt aia care sunt constienti de ce se intampla.E foarte multa energie.Soarele in interior are 15 milioane de grade, in exterior are 18 milioane sau mai mult daca nu ma insel, n-am cautat pe google nimic, si totusi continua sa arda de milioane de ani.Stau si ma gandesc ca uite tocmai noua ni sau dat conditiile astea distanta de la pamant la soare potrivita la "mm" si apa fara de care nimic nu merge.El are grija de noi si de tot ce se intampla, putini vad astasad E totul facut perfect Ma bucur ca traiesc si ca mi-a dat asta.stau si ma uit la pisica mea ma uit la cum traieste el,si nu poate sa vorbeasca, nu prea e inteligent ca noi, el nu stie sa umble pe pc sa asculte muzica si alte chestii interesante de care noi avem parte.Si vad.ca Dumnezeu mi-a dat asta si ca merit si ca mine sunt toti oamenii de pe glob care nusi dau seama de ce Dumnezeu poate sa faca si a facut ...atat energie, atat viata, atat putere.Imi place k ai pus o astfel de intrebare, bv tie k sti asteawinking salut

| Wehrmacht a răspuns:

Ne-am topi sau am ingheta? Cum poti sa intrebi asa ceva? Din moment ce soarele emana caldura e logic ca topitul.Dar nici ala ca nu e o distanta asa de mica.
Aia cu o stea medie, este o stea medie pentru ca exista si stele mai mari. Daca pamantul in cape in soare de atatea ori...ce daca? Atata timp cat exista un soare mai mare al nostru e mediu.
Desi e la 321 tilioane km departare...aici nu e vorba de o lumina ca cea artificiala pe care o facem noi oamenii.E dita mai steloiul care emana multa lumina si e normal sa se vada de la departarea aia.
Nimic din ce ai spus nu are logica.

| NuDauFunda a răspuns (pentru MMihai):

Parerea ta e pertinenta si e una dintre variantele pe care le imbratisez si eu. Dar daca doar a planificat si dirijat evolutia si nu ne-a creat direct asa cum suntem astazi, deja vorbim de un cu totul alt Dumnezeu decat cel biblic.

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @ NuDauFunda @
Dumnezeul Bibliei este un fel de Dumnezeu tribal; în realitate trebuie să ne gândim la un Dumnezeu al Întregului Univers, și cred că sunt, în tot universul, mai multe planete cu viață, și nu doar Pământul!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru anonim_4396):

,,Credeti in Dumnezeu!''
Ma obligi?

| AragorN88 a răspuns:

Tu iti raspunzi singur la intrebare.
Spui ca pamantul e unic si pe urma ne spui cand de urias e universul.
Pai daca este asa de urias, faptul ca suntem aici e pentru ca asta e planeta care a avut toate conditiile din toate celelalte planete, care probabil sunt mai mule decat stelele.
Un univers atat de violent cu super nove, gauri negre, asteroizi. E mai mult o "jungla" acolo daca ma intrebi pe mine, nu e ceva perfect.

| chelstone a răspuns (pentru anonim_4396):

''Din punctul meu de vedere religia este cu mult mai presus decat stiinta.''
Asta din nestiinta si ignoranta, dovada o ai in urmatoarea fraza pe care ai scris-o.

| chelstone a răspuns:

Domnul for, viata a aparut aici pe pamant tocmai pentru ca s-a format un climat favorabil, propice pentru dezvoltarea si intretinerea diferitelor forme de viata. Vezi tu, cu multi ani in urma existau dinozauri, acestia fiind un rezultat al mediului inconjurator, a habitatului terestru, la fel a aparut si omul, dinozaurii au disparut pentru ca habitatul lor natural a disparut iar ei nu s-au mai putut adapta la noile conditii. Vezi tu daca ar lovi o cometa pamantul, omenirea ar putea disparea, omenirea ar putea disparea si daca ar creste temperatura in mod exponential, si asta nu datorita apropierii pamantului de soare, ci a degradarii stratului de ozon. S-ar putea ca peste un milion de ani aici pe pamant sa vietuiasca alte entitati decat omul. Asa ca ce ai scris tu acolo sunt niste baliverne si n-are rost sa le demontez rand pe rand, oricum, as ajunge la conluzia pe care ti-am prezentat-o mai sus.

| Omulrational a răspuns:

Daca nu era stiinta tu nu aveai cum sa stii aceste lucruri, asa ca mai bine taci.

| EmaS a răspuns:

Poate nimicul sa creeze ceva? Acest sistem deosebit de frumos care functioneaza pastrand un echilibru perfect, altfel s-ar intampla atatea catastrofe, incat nu am mai exista. Exista un raspuns sigurbig grinumnezeu a creat tot ceea ce putem sa vedem cu ochii nostri.

| 220V a răspuns:

Tu cu atat de multa minte, nu sti ca soarele nostru e pe moarte, deci pamantul nostru va fi evaporat in totalitate si pana atunci poate vom gasi tehnologia necesara sa ne deplasam pe alte planete si cand vom popula alte planete cine crezi ca o sa fie de vina, d-zeu ca a vrut sa distruga pamantul si sa ne mutam pe alte planete, sub ce pretext, ca nu trebuia sa mai stam pe pamant? dar cu celalalat ``pamant´´ cum ramane pe care-l vom popula, ori ca traim aici ori ca traim acolo, nu tot traim cu sau fara ajutor divin? sti cate galaxi sunt descoperite pana acum? sunt sute de milioane, inmulteste le cu cel putin o singura planeta fiecare. tu crezi ca din atatea planete nu exista cel putin una care sa gazduiasca viata? cre(s)tinule

| barbattttt a răspuns:

Ii intrebi degeaba oricum nu vor raspunde logic, ci or sa spuna numai aberati.
Eu cred in Dumnezeu si ca totul este creat de EL.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Poate nimicul sa creeze ceva?''
Inca o dovada a faptului ca nu ai citit decat biblia in viata ta, sau cel putin nu ai citit vreo carte de stiinta.

''Acest sistem deosebit de frumos care functioneaza pastrand un echilibru perfect''
Ai program de lins in dos al zeului imaginar?!

''Exista un raspuns sigurbig grinumnezeu a creat tot ceea ce putem sa vedem cu ochii nostri. ''
Nu reuseste stiinta sa demonstreze inca, un model in totalitate si ne lumineaza ema cu ignoranta sa. Ema cea care se da citita si care sustine ca simte cu inima pentru ca asa a citit ea intr-un dictionar ortodox, mai lipseste sa spui ca ai terminat colegiul la Oxford, asta asa ca sa pui bomboana pe coliva.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Am citit intr-un dictionar forte gros pe care l-a folosit sotul meu la seminarul teologic.Nu este vorba de o revista oarecare, cum scriai tu in alta postare de a ta.Acest dictionar biblic este o carte de referinta pentru studentii de la seminarii teologice, pentru oricine care doreste sa inteleaga mai bine Biblia.Si-au adus aportul profesor emerit la catedrala de critica si exegeza biblica de la Universitatea din Manchester. Lector principal de limba ebraica si limbi semitice antice A.R.Millard.Profesor de asiriologie, Universitatea din Londra D.J. Wiseman.
Sau tu esti mai destept decat acesti profesori universitari?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Nu este vorba de o revista oarecare''
Se vede cat intelegi tu din ce scriu eu, in revista era un articol in care erau prezentate explicatiile unor cuvinte intr-un dictionar ortodox.

''Am citit intr-un dictionar forte gros pe care l-a folosit sotul meu la seminarul teologic''
Si daca era foarte gros ce?!

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Adica contine multe informatii.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Plus ca, vezi tu, ortodoxia nu-i o stiinta, un dictionar teologic ortodox este un bullshit, teologia este o materie vocationala, la fel ca si muzica de exemplu, nu exista definitii ortodoxe. Daca nu stiai tarile si numele nu intra in dictionare, iar defenitia Israelului nu este similara cu tara sfanta, asa precum prezentau niste mari episcopi si diaconi in dictionarul lui peste prajit.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Adica contine multe informatii. ''
Gen camila e un animal din Asia si Africa, care are o cocoasa sau doua. Acestea nu-s definitii si astfel de explicatii nu fac subiectul unui dictionar.
Dupa mai marii popi ai romaniei, omul este o fiinta cu suflet care are cap, doua maini si doua picioare, dar uneori dumnezeu ii pedepseste pe parinti si un copil poate avea cu un membru in minus.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Trebuie sa recunosti ca sunt oameni elevati.Au studiat Biblia din limba originala si au interpretat mult mai adanc in tainele cuvintelor.Acolo am si gasit explicatia despre inima.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Trebuie sa recunosti ca sunt oameni elevati.''
laughing Mda, atunci oricarui personaj de la ospiciu trebuie sa i te adresez cu
''stimabilule''. Or fi ei elevati dar asta nu-i disculpa de prostie.