| NotNamed a întrebat:

Inca o intrebare, care e putin mai delicata in sensul ca ar putea crea diverse contradicții prin comentarii insa sunt curios si de parerea voastră.
Voi credeți ca există viața extraterestra?
Doar in galaxia noastră Calea Lactee au fost gasite deocamdată sute de planete din cele peste 100 de miliarde estimate ca fiind planete asemănătoare pământului care pot gazdui viata. De exemplu K2-18B care este situata la 124 de ani lumina de pamant este planeta cu cea mai mare sansa de a sustine viata descoperita pana acum datorita vaporilor de apa gasiti in atmosfera, primeste la fel de multa energie de la soarele său precum o primește si planeta noastră, primeste putin mai multa radiatie, temperaturile planetei sunt similare cu cele ale pamantului avand teperaturi intre -12°C si 45°C. Atmosfera este bogata in Hidrogen si pana la 50% vapori de apa ce formează un invelis dens de gaz care poate face posibila orice forma de viață. Asta e doar un exemplu din zecile sau sutele de planete descoperite până acum si in fiecare an cu cat tehnologia avanseaza mai mult continua sa fie gasite din ce in ce mai multe planete. Daca avem atâtea planete asemănătoare pământului care pot face viata posibila, gândește-te cate pot in intregul univers. In univers se estimeaza ca ar exista peste 200 de miliarde de galaxii. Fiecare galaxie la randul ei ar conține in medie 200-300 de miliarde de stele, fiecare dintre ele fiind orbitate de cel putin 4 planete. Daca planeta noastra a avut aceste canditii favorabile vietii asa cum o stim noi si a reușit sa o creeze, alte planete din acest numar de peste 25 de zerouri de ce nu ar putea? Voi ce parere aveti? Credeți ca există viața extraterestra?

12 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Se vede treaba că ai timp liber pentru a putea să scrii romane la întrebări fără noimă, fără cap!
Extratereștrii există de când e lumea lume, conspirație a existat din epoca de piatră, analfabet funcțional ești, lipsa de respect o ai. Oare, vreodată în afară de lectura obligatorie din clasele primare, ai citit vreo carte reală? Vreo revistă științifică? Nu cred!

| T0T a răspuns:

Nu cred până nu văd, dar și atunci am îndoieli.

| Freya1 a răspuns:

Nu am citit chiar toata intrebarea dar am prins idea.
Nu, chiar dacă ar fi interesant sa stii ca mai exista o planetă cu alte vietăți asemeni noua nu prea cred ca exista.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu este o chestie de „a crede", ci de a verifica posibilitatile.
Dar, lasand semnatica si conceptele exisentialiste de o parte, eu as inclina sa gandesc ca, daca noi ne puteam considera in viata, deci sa ne numim forme de viata, ar trebui sa existe sanse sa existe si alte forme de viata pe alte planete. Desi sansele sunt mici, caci la cum s-au „aliniat stelele" in sistemul nostru solar, nu trebuie sa excludem posibilitatea ca noi sa fim chiar singurii.

| NotNamed explică (pentru LPCTSTR):

Din contra. Șansele ca viata extraterestra sa existe sunt uriase. Sunt sanse mult mai mari sa castigi loto 6/49 de 10 ori consecutiv decat sa nu existe viața si in alte sisteme solare. Acum na, parerea fiecăruia.

| LPCTSTR a răspuns (pentru NotNamed):

Parerea ca parerea, dar, daca privim la noi ca civilizatie, sansele ar fi fost uriase sa se fi nascut viata si in alte locuri astfel incat astazi sa ajunga la un nivel relativ egal cu al nostru de tehnologizare, deci ar fi existat sanse sa observam si ceva-ceva semne, insa nimic pana acum.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu cred ca exista viata extraterestra. Cel putin nu mai evoluata decat niste planete sau cel mult niste viermi.

| sabin89 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"decat niste planete" - ai vrut să zici plante?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru sabin89):

Da, plante am vrut sa scriu. Autocorectorul crede ca stie mai bine ce vreau sa zic lol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat că aș crede că exista extraterestrii, dar la cât de mare e lumea, mi-ar fi greu să cred că nu sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

Da. Sunt sigur că toate caracteristicile "vieții" pot fi întrunite în alt loc din Univers, extraterestrial. Nu există nimic care să mă facă să cred că nu ar exista.

Dacă te întâlnești cu extratereștrii, cum ai de gând să comunici cu ei? Fiind conștient că ei nu vorbesc română, engleză, chineză, rusă și nici Braille nu cunosc.