| AnonimulRo a întrebat:

Cand ne uitam la soare este impresionanta marimea ei in sistemul solar si pentru (unii) oameni, dar pentu univers este doar un mic punct ce se poate vedea doar la microscop. Sa facem o comparatie de la rasa umana pana la cea mai mare stea (descoperita de astronomi):
Om < Masina < Airbus (Numele unui avion) < Titanic < Piramida lui Khufu (cred ca asa se scrie) < Zgarie-nori < Megapolis (urmeaza planete din sistemul solar) < Pluto < Luna ( satelit ) < Mercur < Marte < Venus < Pamant < Uranus < Neptun < Saturn < Jupiter < (urmeaza stele gigantice) < Soare < Sirius < Vega < Regulus < Pollux < Capella (Soarele se vede in milimetri fate de aceasta) < Arcturus < Aldebaran < Rigel < Enif < Deneb (Soarele este greu de observat, vazandu-se la lupa fata de aceasta stea) < Betelgeuse < V509 Cassiopeiae < V354 Chepei < VY Canis Majons < Epsilon Aurigae B (soarele este "invizibil" fata de aceasta stea).
Daca Soarele trebuie masurat in ultima unitate de masura (yoctometru), atunci cat de importanti am fi noi in acest univers pentru a ne masura intr-o unitate de masura mai mica decat yoctometru?

6 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Cand vine vorba de marimea noastra fizica in acest univers e clar ca tindem spre zero :)) https://www.youtube.com/watch?v=1IKjgmIDeBU

| AnonimulRo explică (pentru sublime89):

Mersi de videoclip, ceva asemanator am gasit si eu, dar apreciez gestulwinking.

| HueyFreeman a răspuns (pentru sublime89):

Sunt de parere ca acel video nu face destula dreptate.

http://htwins.net/scale2/

| Radu284 a răspuns:

Deci pentru tine importanta este data de marime?

| AnonimulRo explică (pentru Radu284):

Depinde din ce punct de vedere te gandesti, mai sunt si alte calitati prin care se compara universul, nu numai prin marime.

| Hexiled a răspuns:

Mama deci iti dai seama si daca am fi presedintele acestei planete nu ne masuram cu Soarele