| RAY a întrebat:

De ce nu nea făcut dumnezeu pe toți egali si in frumusete?
va rog fara vrajeli ca doar sufletul contează, chestia asta poate naste frustrări, complexe care pot duce la păcate sau depresie

Răspuns Câştigător
| Teffan a răspuns:

Stii ce vor spune crestinii?

Din cauza pacatului lui Adam si Eva, ca daca nu muscau ei din marul pe care dumnezeu l-a pus acolo special, eram toti frumosi. laughing

80 răspunsuri:
| RAY explică (pentru danut):

Romancele sunt frumoase

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Daca acel privitor este beat, conform studiilor un om beat vede alte persoane mai frumoase

| RAY explică (pentru reihiuke):

Ce legatura are intrebarea cu raspunsul meu, scopul creatiei find slujirea fata de creatorul ei cool

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

E drept... prima data vezi omul, apoi vorbesti cu el. Dar e cam superficial sa il ignori daca nu are calitatile fizice pe care ti le doresti.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Una e sa fi in compania unui om frumos alta e cand il vezi sa fie scarba
aici vorbim de barbati http://images.ele.ro/www/articole/640x0/4/43712367.jpg vs https://i.ytimg.com/vi/u12FCZglEG0/maxresdefault.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E deja grav când începi să acuzi zeii pentru frustrările tale.

Ca să-ți răspund la întrebare mă voi folosi de propoziția clișeică "frumusețea e subiectivă".

| AlexeHellsing a răspuns:

Și mai exact după ce se măsoară frumusețea? Sau tu crezi că noi avem aceleași criterii de măsurare a frumuseții asemeni celor ale lui Dumnezeu? Frumusețea vine din unicitate, iar urâtul nu există. Chiar și deformarea, întrucât merge pe principiul unicității, aparține frumosului. Noțiunea de urât aparține răului. Persoanele care atribuie urâtul caracterului fizic sunt persoane urâte din punct de vedere moral. Îți dau mai jos „Lecția despre cub", a lui Nichita Stănescu, ca să vezi că nu sunt singurul om care crede că unicitatea, indiferent de formele în care vine, aduce frumusețea. N-o zic doar eu, o zice un om de cultură.

"Se ia o bucată de piatră
se ciopleste cu o daltă de sânge,
se lustruieste cu ochiul lui Homer,
se răzuieste cu raze
până cubul iese perfect.
După aceea se sărută de nenumărate ori cubul
cu gura ta, cu gura altora
si mai ales cu gura infantei.
După aceea se ia un ciocan
si brusc se fărâmă un colt de-al cubului.
Toti, dar absolut toti zice-vor :
-Ce cub perfect ar fi fost acesta
de n-ar fi avut un colt sfărâmat!"

Și ai dreptate, frumusețea vine și din interior și aceea este cea mai importantă, sufletul fiind extrem de complex. Totuși, trupul este atât de simplu în natura lui încât nu cuprinde nici un caracter urât. Poți spune că el se încadrează doar în criteriile frumosului și firescului. Aceasta este creația lui Dumnezeu, iar dacă am fi fost cu toții egali în aspectul fizic, mă tem că n-ar mai fi existat unicitate, deci perfecțiune.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ce zeii ma, daca era un creator bun si corect facea pe toti egali nu doar in frumusete si in inteligenta, statut social etc

| RAY explică (pentru AlexeHellsing):

Asta e cel mai ipocrit raspuns care l-am citit vreodata pe TPU,tu nu vezi ca macar crestini de mai sus au recunoscut asta ca conteaza aspectul fizic, ce esti fata,baiat? ca sa inteleg ca la tine nu conteaza fizicul ti indiferent, de ce iisus nu este pictat ca un barbat urat? si ca un barbat frumos? ca imaginea conteaza, cei frumos si la dumnezeu i place, daca dumnezeu era corect facea egalitate, egali in sanse in inteligenta, aspect fizic
Persoanele care atribuie urâtul caracterului fizic sunt persoane urâte din punct de vedere moral.
serios? pai prima impresie este involuntara omule daca fata aia nu-mi place eu ce vina am

| RAY explică (pentru AlexeHellsing):

Mergi pe strada si dai peste astia esti un om rau ca te degusta fizicul lor?
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/......ly-men.jpg
https://vanfullofcandy.files.wordpress.com/......00x300.jpg
http://1000uglypeople.com/wp-content/uploads/The-Man-Of-The-Year-2.jpg
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/......ly-men.jpg

sa fim sinceri lasa ipocrizia asta cu sufletul conteaza, prima oara vezi aspectul omului apropo de cand oamenii urati toti au suflet bun? cum sa-i cunosti sufletul daca te degusta cand il vezi

| RAY explică (pentru AC4S4):

Superficial e si cand judeci un om dupa haine, una e sa te intarnesti cu un barbat imbracat in haine de vagabond vs in costum, superficiali suntem cu toti

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Da, daca am reusi sa nu judecam dupa fizic ar fi chiar bine. Poate unii au reusit, trebuie sa ne straduim sa reusim si noi.

Si in Biblie spune despre anumiti oameni ca sunt frumosi sau urati (bine, nu foloseste acest termen). In Isaia 53 se vorbeste despre Isus:
"2b Nu avea nici frumusețe, și nici măreție la care să ne uităm,
și nu era nimic în înfățișarea Lui ca să‑L dorim.
3 Era disprețuit și părăsit de oameni,
un Om al durerilor și obișnuit cu suferința.
Era disprețuit,
ca și un om de care îți ascunzi fața,
iar noi nu L‑am luat în seamă."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ce vrei tu e o utopie, lucru care prin definiție nu există. Ce vrei tu e o armată de oameni care arată exact la fel, sunt la fel de inteligenți, dețin aceleași bunuri etc. pentru că altfel se vor compara și ar ajunge, din nou, la conceptele enumerate. Iar creatorul trebuie să fie capabil să reproducă cu exactitate acest om perfect, pentru a nu se ajunge la ce am scris mai sus.

Dar cel mai probabil s-ar plictisi la un moment dat de atâta repetitivitate, oricât de bun și corect ar fi.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Nu e vorba de judecat omul, e vorba de a isi face placere sa-l vezi, prima impresie placerea aia

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Un creator bun, impartial ar da acelasi sanse tuturor, multe din complexele, frustrari se nasc din acele inegalitati, da daca toti ar avea acelasi sanse si ar gresi atunci ar merita suferinta nu daca ar fi inegali in sanse si eu sa-i pedespsesc pe toti in mod egal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Inegalități se nasc din simplul fapt că oamenii se pot compara între ei pentru că nu sunt copii perfecte ale unui singur om-model, om perfect și fără păcate ș.a.m.d. Dacă ar fi fost, nici ideea de greșeală n-ar fi existat, așadar nici pedepse.
Cum am spus și înainte, ce vrei tu e o utopie și visând la ceva ce nu poate exista nu vrei scăpa de complexele și frustrările tale.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

De ce tot eviti intrebarea mea aiurea, nu ar fi nici o utopie, ar fi dreptate, egalitate in sanse

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu exista om care sa nu aiba vreo frustrare sau complex face parte din natura umana, dar ele apar ca urmare a unor lucruri dobandite genetic iar ace asa zis creator a facut inegalitati de la bun inceput

| danut a răspuns:

Mie imi plac japonezele, ce zici de asta. Gusturile nu se discuta.

| RAY explică (pentru danut):

Si mie la fel,si daca ne uitam la ele observam multe chesti in comun cu o romanca frumoasa,fata simtrica,slabuta,mica in talie,o fata ca de bebelus,sanii,fund etc
exista trasaturi universale care au evoluat o data cu omul, in toate culturile barbati prefera fetele tinere fertile, slabe, sanii, fund etc
http://www.fanatik.ro/......ans_03.jpg
https://i2.wp.com/......1_1600.jpg
asa cum ele prefera barbati inalti, musculosi, voce groasa, buni vanatori

| mentholinks a răspuns:

Asa vrea el. Noi n-avem dreptul sa-i cerem socoteala.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

No, pai daca e vorba doar de placere cauti oameni frumosi pe Facebook si te uiti la pozele lor laughing.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Nu e vorba daca vrei e vorba ca mintea noastra asocieaza fizicul cu personalitatea si inteligenta hallo effect

| RAY explică (pentru mentholinks):

Normal ca nu find doar niste marionete al caror scop este slujirea lui

| LOVW a răspuns:

E genetic, de la mama, de la tata, bunici...

| AlexeHellsing a răspuns (pentru RAY):

Frate... ești unul dintre cei mai triști oameni pe care i-am ascultat. Nu da vina pe mine pentru că nu vezi ce contează la un om... Și să știi, fizicul fiecărui om se poate schimba în funcție de starea lui morală. Sincer, habar n-am cum arăți din punct de vedere fizic, dar mă dezgustă caracterul tău și crede-mă, asta cu siguranță îți deformează și frumusețea fizică.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru RAY):

Și frate... ia-o mai ușurel cu ideea că aș fi ipocrit. Dacă tu ești blocat pe ideea că lumea e nedreaptă pentru că nu se nasc oameni cu fețe parcă imprimate din tabloidele mondene, eu să știi că nu cred în existența unui grad de normalitate sau frumusețe. Te-am întrebat în ce se măsoară frumusețea, iar tu m-ai numit ipocrit și mi-ai dat o cascadă de link-uri care aparent te-au traumatizat. Nu frate, nu am văzut urâțenie decât în câteva linkuri în care se vedea că omul chiar încerca să arate tabu. Nu, nu există urâțenie în fizicul unui om. Te doare atât de mult să auzi asta? Eu zic să te străduiești să schimbi ceva la tine și apoi să cauți ipocrizia în oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu am chef să repet a 3-a oară ce am spus deja.

| RAY explică (pentru AlexeHellsing):

Aspectul fizic nu se schimba indiferent de carcater, te inteleg ca te degusta sinceritatea mea

| RAY explică (pentru AlexeHellsing):

De ce te obosesti sa imi spui asta? daca pentru tine nu exista oamenii urati de ce imi spui mie asta? sunt obligat si eu sa cred asta? eu vorbeam de religie tu ca un adevarat crestin mai jignit si mai facut in en feluri, tu numa crestin nu esti