| RAY a întrebat:

De ce nu nea făcut dumnezeu pe toți egali si in frumusete?
va rog fara vrajeli ca doar sufletul contează, chestia asta poate naste frustrări, complexe care pot duce la păcate sau depresie

Răspuns Câştigător
| Teffan a răspuns:

Stii ce vor spune crestinii?

Din cauza pacatului lui Adam si Eva, ca daca nu muscau ei din marul pe care dumnezeu l-a pus acolo special, eram toti frumosi. laughing

| RAY explică (pentru Teffan):

Si vor si spune ca nu conteaza fizicul ca ei vad suflete pe strada

| Teffan a răspuns (pentru RAY):

Fizicul conteaza cel mai mult,si nimeni nu poate sa conteste chestia asta.

Bineinteles,ca emotia,comportamentul, gandirea este la fel de importanta.
Dar sa fim seriosi, prima data te uiti la o persoana la cum arata, deoarece mai intai o vedem, si dupa o auzim.

| RAY explică (pentru Teffan):

Pai logic ca da, una e sa stai in compania unui om frumos decat unu de care ti scarba cand il privesti sau te degusta sau ai sta langa un cersetor care pute a gunoi ca na numa sufletul conteaza, hai sa numai facem baie sa numai avem grija de fizicul nostru daca doar sufletul conteaza

| Teffan a răspuns (pentru RAY):

Eh,nici asa.

Eu n-am nimic cu oamenii homeless si as sta cu drag langa unul pentru a-i asculta povestea de viata.

| Teffan a răspuns (pentru RAY):

Sa nu ma intelegi ca eu dispretuiesc oamenii urati.

Eu ma refer la relatii aici.
Relatii sexuale/emotionale, nu conversationale.

| RAY explică (pentru Teffan):

Nici eu n-am nimic cu ei nici cu cei urati da prima impresie conteaza

80 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In primul rand Dumnezeu a creiat omul perfect iar daca acesta NU CADEA in pacat, toata specia noastra ar fi fost numai din fiinte fara defect dar si frumoase. Totusi Dumnezeu a dat posibilitatea aparitiei DIVERSIFITATI in cadrul speciei si datorita fiecarui individ care este UNIC in forma si gandire, adica ceea ce numesti tu frumos sa considere altul urat si invers. Uite un exemplu, daca privesti pe strada ai sa vezi foarte multe domnisoare cu pieptul dezvoltat, pentru mine ca barbat sunt niste monstri, consider ca pieptul unei fete nu trebuie sa fie mai mare ca cel al lui Venus (statuia) adica sa intre in causul une maini de barbat, iti iei o fata, nu o vaca. (cer iertare de exemplu dar trebuia dat unul).

| RAY explică (pentru danut):

Romancele sunt frumoase

| danut a răspuns:

Mie imi plac japonezele, ce zici de asta. Gusturile nu se discuta.

| RAY explică (pentru danut):

Si mie la fel,si daca ne uitam la ele observam multe chesti in comun cu o romanca frumoasa,fata simtrica,slabuta,mica in talie,o fata ca de bebelus,sanii,fund etc
exista trasaturi universale care au evoluat o data cu omul, in toate culturile barbati prefera fetele tinere fertile, slabe, sanii, fund etc
http://www.fanatik.ro/......ans_03.jpg
https://i2.wp.com/......1_1600.jpg
asa cum ele prefera barbati inalti, musculosi, voce groasa, buni vanatori

| RAY explică:

Domnul dumnezeu ma omule analfabet înseamna altceva = a nu putea sa vorbești limba respectiva, ști tu cumva țigănește si vrei sa ne înveți? ce ai cu țiganii multi din ei sunt mai civilizați ca voi, bye

| mentholinks a răspuns:

Asa vrea el. Noi n-avem dreptul sa-i cerem socoteala.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Normal ca nu find doar niste marionete al caror scop este slujirea lui

| GoldenZenith a răspuns:

Pentru că e nevoie de diversitate și pentru că ar fi mare plictiseala daca toți am fi frumoși. și ar fi și mai multă superficialitatea decat exista deja.

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Nevoie de diversitate? serios explica-i asta unui om urat de care oamenii fug, fi serioasa un creator impartial ar fi facut oamenii in mod egal sa arate

| GoldenZenith a răspuns:

Probabil. Nici animalele nu arata toate la fel.
Și contează și sufletul, degeaba ești frumos la exterior daca in interior ești cum ești. Vrei sa spui că ai suporta o fata care e urâcioasa la suflet si îți face zile fripte doar pentru că e frumoasa?

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Prima impresie este aspectul fizic iar noi asociem fizicul cu personalitatea, da conteaza si asta, dar daca nu te simti atras deloc degeaba are un suflet de ingeras

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Nu as sta cu una care e rea doar ca e frumoasa dar nici cu una urata dar inteligenta sau buna la suflet asa cum nici voi fetele nu dati 2 lei pe asa ceva

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Corect. Într adevăr, prima impresie este aspectul fizic. La bătrâneii de 80 de ani, care inca se țin de mana, despre ce frumusețe de mai pune problema?

Daca toate fetele ar fi la fel, azi ți ar placea una, maine alta, și tot așa. Nu te ar mai interesa sa vezi dincolo de fizic.
Nu bre, aspectul nu este totul. Are o pondere, desigur, dar nu de 100%

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Se numeste atasament romantic,prima impresie este declansata de dorinta sexuala-iubirea - atasament romantic, nu e asa golden, cand stai cu o fata de care isi place devii dependent de ea, creierul tau elibereaza dopamina cand o vezi din asta se naste iubire, aspectul fizic este imaginea ta in lume, nu ma refer la relati doar sa fim seriosi si in viata de zi de zi

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Mă lupt cu morile de vânt. sad

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Nu,ti-am explicat pe aia doi batrani i tine iubirea impreuna, nu fa fata aia trista

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Si cand a ținut iubirea cont DOAR de frumusețea exterioară? Niciodată. Eu am avut o relație lunga. Băiat frumușel, n ai ce zice. Mi a plăcut fizic la început, dar nu asta m-a ținut lângă el, ci calitățile lui. La un moment dat evoluezi și nu mai tii cont doar de cat e de frumos x și y. Îți bați capul prea mult cu faza asta cu aspectul fizic.

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

De ce voi fetele mereu scrieti una si alegeti altceva numa dumnezu stie de ce, sa spumem ca cei doi in tinerete au fost atrasi fizic unul de altul apoi au intrat intr-o relatie si s-a nascut iubirea, tu ai dat o sansa acelui baiat frumusel daca era urat nu-i dateai desi cine are sanse mai mare ala care a avut ocazia sa te cunoasca sau cel care nu a avut, fi serioasa, nu neg ca intelegerea, iubirea nu conteaza da hai sa fim sinceri prima oara cand vezi omul i vezi fizicul ca apoi te dezamageste asta face parte din viata, dar acel baiat cu un suflet de ingeras nici nu il bagi in seama ca nu te atrage sau il ti in zona prieteniei, fara atractie fizica nu apare iubire ca doar nu o sasi fie scarba sasi privesti persoana iubita

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

De ce imi bat capu cu asta? pentru ca conteaza mult aspectul fizic in viata, cine spune ca nu minte, voi nu va aranjati ore inregi in oglinda de ce vrei sa arati frumoase daca nu conteaza fizicul?

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Eu dacă îți spun acum că am avut relații și cu băieți nu foarte drăguți, ai să spui că inventez. Vezi. asta e nașpa. in fine. Să știi că eu totuși vad cupluri cu el frumușel - ea urâțică și invers, deci.

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Si daca ai avut e clar ca ceva nu a functionat, lipsa chimia aia, atractia aia, sunt barbati care aleg una mai draguta ca alea frumoase sunt infidele multe din ele

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

In general nu stau să mă torturez in oglinda atâta timp. laughing Eu sunt mai șmecheră. În 10 minute sunt gata.

Aoleu. eu nu am zis că nu contează aspectul fizic, am specificat doar că nu este decisiv (intr o relatie, de exemplu).

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Golden o relatie nu incepe daca nu reprezinta acel om un interes pentru tine, deci e inceputul unei relati fizicul, dai o sansa unui om frumos si mai lasi de la tine dar de la unu urat numi lasi, si sexul e diferit cand faci cu unul hot

| RedTurtleeee a răspuns (pentru GoldenZenith):

Si vrei sa spui ca noi suntem animale?

| andyspider a răspuns (pentru GoldenZenith):

In aceasta privinta este vorba de iubirea cladita de-a lungul vietii!

| AC4S4 a răspuns:

Poate acel om frumos are probleme in alte aspecte.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Eu am intrebat de altceva, de ce dumnezeu nu a creat toti oamenii in mod egal ca frumuste, inteligenta? poate ca are problema dar nu fuge nimeni de el din contra e simpatizat de multa lume, sa fim seriosi una e sa vezi ca isi zambesc cei din jur nu ca fug de tine

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Chiar nu stiu de ce nu e toata lumea frumoasa.
Cand spun urat ma refer la persoanele care chiar au o boala estetica. Fiecare are problemele lui. Omul in ultima faza de cancer ar vrea mai degraba sa aiba acea boala estetica, poate.
Stiu ca exista suferinta, iar unii pot spune ca ei de ce sufera mai mult ca altii. Suferim toti, dar pe aspecte diferite.

Romani 8:18
"Căci eu consider că suferințele din vremea de acum nu sunt vrednice să fie puse alături de slava viitoare, care urmează să ne fie descoperită"

| RAY explică (pentru AC4S4):

Pentru ca nu toata lumea te atrage la prima impresie si nu vorbesc de o boala in acest caz, un om urat nu mereu bonav de ceva, hai sa nu-i spunem urati doar nu atrag sexul opus si nu atrag zambetele altora, ca barbat nici pe tine nu te atrag toate fetele

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Acum e doar problema omului ca se uita doar la fizic.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Hai sa fim seriosi prima impresie este aspectul fizic, nu e vb ca ne uitam e vb ca ne place

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

E drept... prima data vezi omul, apoi vorbesti cu el. Dar e cam superficial sa il ignori daca nu are calitatile fizice pe care ti le doresti.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Una e sa fi in compania unui om frumos alta e cand il vezi sa fie scarba
aici vorbim de barbati http://images.ele.ro/www/articole/640x0/4/43712367.jpg vs https://i.ytimg.com/vi/u12FCZglEG0/maxresdefault.jpg

| RAY explică (pentru AC4S4):

Superficial e si cand judeci un om dupa haine, una e sa te intarnesti cu un barbat imbracat in haine de vagabond vs in costum, superficiali suntem cu toti

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Da, daca am reusi sa nu judecam dupa fizic ar fi chiar bine. Poate unii au reusit, trebuie sa ne straduim sa reusim si noi.

Si in Biblie spune despre anumiti oameni ca sunt frumosi sau urati (bine, nu foloseste acest termen). In Isaia 53 se vorbeste despre Isus:
"2b Nu avea nici frumusețe, și nici măreție la care să ne uităm,
și nu era nimic în înfățișarea Lui ca să‑L dorim.
3 Era disprețuit și părăsit de oameni,
un Om al durerilor și obișnuit cu suferința.
Era disprețuit,
ca și un om de care îți ascunzi fața,
iar noi nu L‑am luat în seamă."

| RAY explică (pentru AC4S4):

Nu e vorba de judecat omul, e vorba de a isi face placere sa-l vezi, prima impresie placerea aia

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

No, pai daca e vorba doar de placere cauti oameni frumosi pe Facebook si te uiti la pozele lor laughing.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Nu e vorba daca vrei e vorba ca mintea noastra asocieaza fizicul cu personalitatea si inteligenta hallo effect

| RAY explică (pentru AC4S4):

Tu ai locul 2, macar esti cat de cat sincer si stiu de ce esti mai diferit

| reihiuke a răspuns:

Pentru asta ar trebui sa constientizezi toata creatia in ansamblu. pe urma ai vedea ca totul are un scop happy

| RAY explică (pentru reihiuke):

Ce legatura are intrebarea cu raspunsul meu, scopul creatiei find slujirea fata de creatorul ei cool

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumusețea stă în ochiul privitorului.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Daca acel privitor este beat, conform studiilor un om beat vede alte persoane mai frumoase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E deja grav când începi să acuzi zeii pentru frustrările tale.

Ca să-ți răspund la întrebare mă voi folosi de propoziția clișeică "frumusețea e subiectivă".

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ce zeii ma, daca era un creator bun si corect facea pe toti egali nu doar in frumusete si in inteligenta, statut social etc

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ce vrei tu e o utopie, lucru care prin definiție nu există. Ce vrei tu e o armată de oameni care arată exact la fel, sunt la fel de inteligenți, dețin aceleași bunuri etc. pentru că altfel se vor compara și ar ajunge, din nou, la conceptele enumerate. Iar creatorul trebuie să fie capabil să reproducă cu exactitate acest om perfect, pentru a nu se ajunge la ce am scris mai sus.

Dar cel mai probabil s-ar plictisi la un moment dat de atâta repetitivitate, oricât de bun și corect ar fi.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Un creator bun, impartial ar da acelasi sanse tuturor, multe din complexele, frustrari se nasc din acele inegalitati, da daca toti ar avea acelasi sanse si ar gresi atunci ar merita suferinta nu daca ar fi inegali in sanse si eu sa-i pedespsesc pe toti in mod egal

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Inegalități se nasc din simplul fapt că oamenii se pot compara între ei pentru că nu sunt copii perfecte ale unui singur om-model, om perfect și fără păcate ș.a.m.d. Dacă ar fi fost, nici ideea de greșeală n-ar fi existat, așadar nici pedepse.
Cum am spus și înainte, ce vrei tu e o utopie și visând la ceva ce nu poate exista nu vrei scăpa de complexele și frustrările tale.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

De ce tot eviti intrebarea mea aiurea, nu ar fi nici o utopie, ar fi dreptate, egalitate in sanse

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu exista om care sa nu aiba vreo frustrare sau complex face parte din natura umana, dar ele apar ca urmare a unor lucruri dobandite genetic iar ace asa zis creator a facut inegalitati de la bun inceput

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu am chef să repet a 3-a oară ce am spus deja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragul meu prieten, oamenii sunt toti frumosi in felul lor, poate ca nu sunt frumosi dupa standardele noastre, dar dumnezeu face oameni unici, El ne iubeste asa cum suntem, si ne da persoana potrivita in viata.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Sunt pe naiba toti frumosi, tie isi place toate fetele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Sa iti explic, fiecare om este frumos in felul lui, sa iti dau un exemplu, uita-te la aceasta femeie http://imgur.com/a/D4J1J este foarte urata nu-i asa? dar din locul din care face parte este considerata superba, asa e si cu noi, daca ii aratam o poza cu noi acestei femei o sa creda ca suntem hidosi, vezi tu, frumusetea exista in fiecare om, trebuie doar sa stii cum sa o afisezi

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu este urata, este cam de nota 7, desi nu-i urata, daca sar machia tiar face parul ar ajunge pe la 8

| AlexeHellsing a răspuns:

Și mai exact după ce se măsoară frumusețea? Sau tu crezi că noi avem aceleași criterii de măsurare a frumuseții asemeni celor ale lui Dumnezeu? Frumusețea vine din unicitate, iar urâtul nu există. Chiar și deformarea, întrucât merge pe principiul unicității, aparține frumosului. Noțiunea de urât aparține răului. Persoanele care atribuie urâtul caracterului fizic sunt persoane urâte din punct de vedere moral. Îți dau mai jos „Lecția despre cub", a lui Nichita Stănescu, ca să vezi că nu sunt singurul om care crede că unicitatea, indiferent de formele în care vine, aduce frumusețea. N-o zic doar eu, o zice un om de cultură.

"Se ia o bucată de piatră
se ciopleste cu o daltă de sânge,
se lustruieste cu ochiul lui Homer,
se răzuieste cu raze
până cubul iese perfect.
După aceea se sărută de nenumărate ori cubul
cu gura ta, cu gura altora
si mai ales cu gura infantei.
După aceea se ia un ciocan
si brusc se fărâmă un colt de-al cubului.
Toti, dar absolut toti zice-vor :
-Ce cub perfect ar fi fost acesta
de n-ar fi avut un colt sfărâmat!"

Și ai dreptate, frumusețea vine și din interior și aceea este cea mai importantă, sufletul fiind extrem de complex. Totuși, trupul este atât de simplu în natura lui încât nu cuprinde nici un caracter urât. Poți spune că el se încadrează doar în criteriile frumosului și firescului. Aceasta este creația lui Dumnezeu, iar dacă am fi fost cu toții egali în aspectul fizic, mă tem că n-ar mai fi existat unicitate, deci perfecțiune.

| RAY explică (pentru AlexeHellsing):

Asta e cel mai ipocrit raspuns care l-am citit vreodata pe TPU,tu nu vezi ca macar crestini de mai sus au recunoscut asta ca conteaza aspectul fizic, ce esti fata,baiat? ca sa inteleg ca la tine nu conteaza fizicul ti indiferent, de ce iisus nu este pictat ca un barbat urat? si ca un barbat frumos? ca imaginea conteaza, cei frumos si la dumnezeu i place, daca dumnezeu era corect facea egalitate, egali in sanse in inteligenta, aspect fizic
Persoanele care atribuie urâtul caracterului fizic sunt persoane urâte din punct de vedere moral.
serios? pai prima impresie este involuntara omule daca fata aia nu-mi place eu ce vina am

| RAY explică (pentru AlexeHellsing):

Mergi pe strada si dai peste astia esti un om rau ca te degusta fizicul lor?
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/......ly-men.jpg
https://vanfullofcandy.files.wordpress.com/......00x300.jpg
http://1000uglypeople.com/wp-content/uploads/The-Man-Of-The-Year-2.jpg
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/......ly-men.jpg

sa fim sinceri lasa ipocrizia asta cu sufletul conteaza, prima oara vezi aspectul omului apropo de cand oamenii urati toti au suflet bun? cum sa-i cunosti sufletul daca te degusta cand il vezi

| AlexeHellsing a răspuns (pentru RAY):

Frate... ești unul dintre cei mai triști oameni pe care i-am ascultat. Nu da vina pe mine pentru că nu vezi ce contează la un om... Și să știi, fizicul fiecărui om se poate schimba în funcție de starea lui morală. Sincer, habar n-am cum arăți din punct de vedere fizic, dar mă dezgustă caracterul tău și crede-mă, asta cu siguranță îți deformează și frumusețea fizică.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru RAY):

Și frate... ia-o mai ușurel cu ideea că aș fi ipocrit. Dacă tu ești blocat pe ideea că lumea e nedreaptă pentru că nu se nasc oameni cu fețe parcă imprimate din tabloidele mondene, eu să știi că nu cred în existența unui grad de normalitate sau frumusețe. Te-am întrebat în ce se măsoară frumusețea, iar tu m-ai numit ipocrit și mi-ai dat o cascadă de link-uri care aparent te-au traumatizat. Nu frate, nu am văzut urâțenie decât în câteva linkuri în care se vedea că omul chiar încerca să arate tabu. Nu, nu există urâțenie în fizicul unui om. Te doare atât de mult să auzi asta? Eu zic să te străduiești să schimbi ceva la tine și apoi să cauți ipocrizia în oameni.

| RAY explică (pentru AlexeHellsing):

Aspectul fizic nu se schimba indiferent de carcater, te inteleg ca te degusta sinceritatea mea

| RAY explică (pentru AlexeHellsing):

De ce te obosesti sa imi spui asta? daca pentru tine nu exista oamenii urati de ce imi spui mie asta? sunt obligat si eu sa cred asta? eu vorbeam de religie tu ca un adevarat crestin mai jignit si mai facut in en feluri, tu numa crestin nu esti

| RAY explică (pentru AlexeHellsing):

Omule prima impresie este aspectul fizic numai ma tot contrazice aiurea, plus ca nu asta era intrebarea eu vorbesc de dumnezeu de ce nu ne-a facut egali in sanse, aici nu-i categoria dragoste si sex e religie

| AlexeHellsing a răspuns (pentru RAY):

Ai toată compătimirea mea.

| RAY explică (pentru AlexeHellsing):

Ca asa zis crestin asta spui ce sa spun, citeste biblia daca tot esti crestin

| Elide a răspuns:

Pai nu crezi că dacă am fi toți la fel nu am fi plictisitori? Deseori fac o comparație o comparație între colega mea de banca dat fiindcă​ toți o fac urâtă și le e scârbă de ea și să stea lângă ea și între o vedeta de ex Victoria Justice cat de frumoasa poate fi și îmi pun in minte Doamne de ce la unii li se dau atât de mult și frumusețe și bani și la alții și urâțenie și sărăcie dar parca tu nu credeai in Dumnezeu.

| RAY explică (pentru Elide):

Daca sunt ateu nu am voie sa pun intrebarii, sa fim seriosi, ce vina are fata aia ca e urata? aiurea ca se comporta asa uni cu ea, cu tine cum se comporta?

| Elide a răspuns (pentru RAY):

O știu inca din grădiniță si ma înțeleg destul de bine cu ea și n.au decât să zică toți ce vor că nu prea mă interesează și stie și ea că nu arata prea bine nu se lauda cu nimic și nici rău la cineva nu a făcut...ea este cam săracă! sad

| RAY explică (pentru Elide):

Nu e vina ei ca e saraca si ca e urata, ma bucur sa vad ca esti o fata buna

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Eu sunt pâinea lui Dumnezeu laughing

| LOVW a răspuns:

E genetic, de la mama, de la tata, bunici...

| Lusiana_Rusu_1999 a răspuns:

Hei...
Ştiu foarte bine ce simți...

| RAY explică (pentru Lusiana_Rusu_1999):

Serios, ce te face sa crezi asta?

| DomnulDumnezeu a răspuns:

Invata naibii sa scrii corect romaneste, analfabetule.
Macar stii tiganeste?