| AlexandraAlelovesU a întrebat:

De ce nu putem sau nu vom putea niciodată dovedi că există sau nu o divinitate?

19 răspunsuri:
| Buresbista123 a răspuns:

Nu se stie de viitor noi vorbim de momentul prezent in care e clar pentru toata lumea sau asa ar trebui sa fie ca toate religiile sunt niste basme inventate de om pentru a controla si manipula semenii,iar sa revin depinde cum definesti divinitatea, daca te referi la ceva absolut, nu exista este vorba de perceptia de moment, perceptia ta ca om ingloband tot ce esti genetic si tot ce ai trait invatat simtit, nu exista un punct fix e ca si cum ai zice ca infinitul este un nr fix cand nu este el merge si tot merge doar perceptia te face sa spui ca asta e alb si asta e negru

| UndergroundFolklore a răspuns:

Pentru ca nu exista (?!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul nu poate ajunge asa de departe..Gandirea noastra este limitata! Stai linistita dovada ca Dumnezeu exista va veni odata cu Armaghedonul!

Răspuns utilizator avertizat
| Buresbista123 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Crezi tu? eu nu cred...

Răspuns utilizator avertizat
| Buresbista123 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Nu vei avea un raspuns batut in cuie-ceea ce nici nu exista, perceptia noastra e tampa- pentru ca totul e relativ sa zicem ca poti descoperi exact cum s a creat acest univers, dar noi traim in multiversuri in 2014 o sa se afle exact nasa a trimis un satelit LISA care sa atentifice acest lucru si uite asa te vei intreba dar celelalte universuri cum au fost create si tot asa...

| aLex22andra a răspuns:

De unde știi tu ca nu vom putea? eu zic sa fim optimiști, poate vom reuși.
Pe cealaltă parte e posibil pur si simplu sa nu putem. Deci rămâne de vazut.happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Din cauza necredinei

| RAY a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Parca erai agnostica

| doctorandus a răspuns:

Pentru ca nu putem concepe niciun experiment stiintific care sa poata lamuri aceasta problema. De altfel de la "o divinitate exista" la "Dumnezeul biblic exista" este un hau de necuprins.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru anonim_4396):

Gandirea omului e nelimitata, crestinii sunt limitati, la voi totul se rezuma, asa a zic dumnezeu, asa a facut dumnezeu, hai sai pupam bucile lui dumnezeu

| Angel0 a răspuns:

Pentru cine crede nu este nevoie.
Iar cine nu crede sa fie sanatos.Sunt putini, rautaciosi si este deja aglomeratie in Rai.
rolling on the floor

| reihiuke a răspuns:

Pentru ca se incearca sa se dovedeasca acolo unde nu exista. La fel ca si cu constiinta.

| tpuforyou a răspuns (pentru Angel0):

big grin funny!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Mi se pare cam generalizată această întrebare.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Daca nu vrem sa-L cunoastem si nu Il cautam, prin urmare nu putem sa credem, si de aceea de indoim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Gandirea nu este nelimitata! Nimic nu este nelimitat! Inafara de Dumnezeu! Daca gandirea este asa cum zici tu cum se face ca a aparut fara existenta unui Creator>? Am evoluat ajungand prin evolutie la ceva nelimitat? Este asa ceva posibil? Nu este! Evolutia nu are cum sa ajunga la stadiul de infinit!(Nelimitat)

Răspuns utilizator avertizat