| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce nu va taiati preputul la baieti? Ca asa a facut Avraam la porunca lui Dumnezeu? Plus Dumnezeu l-a ispitit pe Avraam sa isi omoare fiul. Oare voia sa il puna la incercare? Parca Dumnezeu era atotstiutor si stia din inainte ce era in mintea lui Avraam.Nu? Numai musulmanii respecta aceasta porunca cu preputul.

39 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dz e dintotdeauna. El isi poate aminti de mine ca sa ma refaca in carne si oase. Dz e vesnic si fara inceput si fara sfarsit.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cam asa ceva desi nu e doar reincarnare. Cand Dz reincarneaza un om nu prea e vorba de reincarnare ci mai degraba de reconstituire, inviere.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Insa trebuie sa existe si un motiv pentru care "dusmanul" vrea sa atatce "jeursalemul"; si gandeste-te, totul vine din trufie, natura umana, natura data de la domnul miezoul tau, ala care-o facut pe mamica-ta si tatica-tu sa faca sex nebun fara prezervativ si 9 luni mai tarziu sa te fete mamica-ta asa... nitica "voia lui dănezeu", nitica upsi...
Ceea ce vreau sa spun este ca natura umana, instincul mai precis, este cel care nu colaboreaza cu religia, de', pana la urma scopul oricarui organism este pepetuarea speciei, chestiile anexe devin inutile in cobtextul asta daca e s-o iei asa.
Deci lasa tu proteinele putrezinde in colon si limba-n gura unde-i e locul ca nu-mi vine nicun dănezeu sa te ia de mana si sa te puna undeva sus, departe... intr-o lume de poveste la propriu si la figurat rolling on the floor

.

| Meme10Memu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Daca ai fi fost atat de scarbit nu mai dadeai pe la religie.

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Categoria asta zici?
Nu ca n-as fi dat, pur si simplu apar in feed, daca stii ce e ala, si zic sa raspund; din partea mea toate intrebarile pot fi puse in categoria "Povesti", adica religie, eu am o singura deviza: ratiunea primeaza inainte de toate... la religie nu prea exista asa ceva daca ma intrebi pe mine.

| doctorandus a răspuns:

Sau alta ipoteza: Avraam era obligat prin lege/religie sa-si sacrifice fiul. Dar fiind mai smecher decat prostimea din jurul lui, a pretins ca i-a oprit mana Zeul ca sa scape de obligatie.