| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii care fac rău altora nu se gândesc că o să li se întoarcă și lor răul făcut la un moment dat? Adică vb de karma dar nu se gândesc că li se aplică și lor.

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Egoismul uneori e prea puternic. Sunt multi care nu cred in karma sau chiar nu au fost crescuti cu ideea ca e bine sa-ti ajuti aproapele.
Nu are rost sa te concentrezi la asta pentru ca induci ganduri negative si iti pierzi energia. Concentreaza-te mai bine asupra lucrurilor din prezent.

18 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Păi dacă nu cred în paranormal, nu cred nici în karma, prin urmare nici în Dumnezeu. Karma își face treabă până la urmă.

| mentholinks a răspuns:

Asta nu știu decât ei. Dar ce rele ți-au fost făcute?

| Daniel323 a răspuns:

Tu te-ai gandit cand te-ai giugiulit cu ala insurat?
O sa se intoarca roata, cand o sa sa astepti mai putin.Trebuie doar sa te mariti si sa astepti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Daniel323):

Sunt alții care fac mai rău și comit adulter în adevăratul sens al cuvântului. Ce am făcut eu a fost mai mult o joacă amoroasă. happy

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru ca nu-i decat vorba de probabilitate, nu de "karma", care nici nu exista.

| Daniel323 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact aia o sa ti se intample si tie, cand o sa fii maritata si il astepti cu masa pusa, iar sotul tau umbla prin tufisuri sa se joace cu virgine.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In cartea Proverbe 17/13 Solomon zice:"Celui ce întoarce rău pentru bine, nu-i va părăsi răul casa."

| slayer09 a răspuns:

Poate ei se gandesc ca nu are cum sa li se intoarca sau daca nu cred nu stiu ca ce li se intampla in viata este datorita faptului ca aia si ofera. Oderi iubire, primesti iubire, oferi rau primesti rau...dar tot ceea ce oferi in viata aia sa stii ca ti se va intampla si tie intr-un mod sau altul. Poate unii vor vedea "soarta" ca e cruda cu ei, ei facand nelegiuiri, si incep sa dea vina pe unul si pe altul, si uite asa omul devine rau si intunecat la mine si se apuca de crime si altele.

| qwertpro a răspuns:

Salut,unii oameni nu cred in karma si nici in religie si considera ca orice actiune interprinsa e corecta si nu exista nici-o forta care sa le intoarca raul facut.Altii cred, dar nu inteleg ca razbunarea nu e solutie, pentru ca o perioada scurta de timp ne face sa ne simtim bine, dar mai apoi ajungem sa regretam prin regrete si mustrari de constiinta ca am procedat astfel.Totul depinde de personalitatea fiecaruia.

| danut a răspuns:

Karma ESTE o invatatura PAGANA care nici NU exista, crestinii NU cred in destin, karma si noroc care sunt venite din cel mai profund SATANISM.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Oamenii se gândesc doar la binele lor.Atât.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să li se întoarcă și lor răul făcut.
Nu rezultă de nicăieri că o să li se întoarcă ceva.
Răul nu este un obiect, o portocală, nici ceva care se plimbă de ici colo, nici ceva la dispoziția cuiva, să îl mute de ici colo, să îl întoarcă.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

La noi la romani e o vorba din batrani "cu ce mana dai cu aia primesti inapoi" si e cat se poate de adevarat sau "ce tie nu iti place altuia nu ii face" Dumnezeu e cat se poate de real e in noi toti EL isi face dreptatea prin noi.
Referitor la intrebarea ta: "De ce oamenii care fac rău altora nu se gândesc că o să li se întoarcă și lor răul făcut la un moment dat? Adică vb de karma dar nu se gândesc că li se aplică și lor." sunt doua variante (1 sunt prosti, 2 sunt egoisiti, 3 o fac din rautate). Stai linistita Dumnezeu are grija de toti si de toate, toate la timpul lor din viata scapa cine poate exista doar doua directii inainte sau sus sti tu unde.

| Donsavas a răspuns:

Nu s-a demonstrat că ar exista karma. Omul este egoist din fire. Cand face rau se gândește de fapt ca si face lui un bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Daniel323):

Bine că nu se giugiulește cu femei ușoare.

| Daniel323 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot un fel de c urve.

| anonimg a răspuns:

Noi nu ne naștem cu dorința de a face binele; din contră, noi suntem răi din naștere.
Binele ajungem să-l facem în măsura educației. Deci dacă nu suntem învățați (adică educați) să facem binele, dacă nu vom învăța importanța înfăptuirii binelui, noi niciodată nu l-am face.
Astfel vorbind, nu o să vedem niciodată un copil mic dăruind propria jucărie altuia, dacă părinții lui nu-l încurajează că este bine să facă să facă lucrul acesta.
Când ajungem mari, suntem la treaptă mai mare, unde Dumnezeu ne învață că este bine să facem binele chiar și dușmanilor noștri, iubindu-i. Aceasta este cea mai înaltă educație pe care toți suntem datori să o dobândim.

Revenind la subiect, oamenii needucați -nici de părinți și nici de Dumnezeu- fac răul fără să se gândească la consecințele acestuia. Dar fiecare va fi tras la răspundere pentru binele sau răul făcut cât a trăit pe pământ.
Trebuie să ne gândim că Dumnezeu are răbdare cu fiecare dintre noi. El ne oferă ocazii în putem să ne dezvoltăm caracterul impotrivindu-ne răului și făcând binele.