| Alina894 a întrebat:

Nu inteleg de ce unele persoane se sinucid sau se gandesc la actul asta. Trebuie sa fii un om foarte prost sa crezi ca astfel te razbuni pentru raul pe care altii ti l-au facut. Exceptand cazurile cand o persoana e foarte bolnava si nu mai poate suporta suferinta. In copilarie aveam des ganduri de sinucidere dar crescand si vazand cat de rai si prosti sunt oamenii, m-am gandit ca nu se merita sa mor dintr-atat lucru. Mai degraba as omora pe cineva. Voi ce ziceti? Moarte tie sau moarte altora? Eu cred ca cel mai bun lucru e independenta si detasarea fata de oameni.

6 răspunsuri:
| iulyspy a răspuns:

Unii oameni nu merita efortu nici macar sa-i injuri.
Si eu am invatat sa nu ma mai consum pentru prostia altora.

| sunetul a răspuns:

Sa te gandesti la asfel de lucruri e pierdere de timp.
Daca o sa incerci sa faci lucruri ce iti fac placere.Si sa experimentezi lucruri noi. O sa vezi ca timpul e pretios.

| IsabelaIssa a răspuns:

Nu e bine sa doresti moarte nimanui. Viata nu ai dat-o tu ca sa o poti lua, la fel si cu a ta! Adolescentii de multe ori au ganduri sinucigase din cauza iubirii sau se simt singuri si neintelesi. Trebuie doar sa iti gasesti puterea interioara sa treci peste toate si pe urma vei realiza ca era o prostie ce vroiai sa faci. happy

| Alina894 explică:

Logic ca nu e un gest normal sa omori pe cineva. Dar mi se pare absurd ca unii cred ca prin actul sinuciderii se razbuna pe cineva. Uneori viata iti rezerva niste surprize si niste conjuncturi tare neplacute. Cel mai intelept e sa eviti sa ajungi in situatii extreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spui că nu înțelegi de ce unii oameni se gândesc la sinucidere, dar în același timp spui că și tu te-ai gândit mai demult la actul ăsta. Atunci ar trebui să-i înțelegi.Cu majoritatea oamenilor cu care am vorbit și se gândeau la sinucidere,nu se gândeau să o facă doar pentru a se răzbuna pentru răul pe care alții l-au făcut împotriva lor. Ei doar aveau impresia că nimic nu mai are rost,că viața e inutila,că suferă prea mult și că nu se merită.Se spune că speranța moare ultima, dar moare. Acești oameni când ajung în stadiul acela de "fără speranță" ajung să ducă gândurile într-o direcție negativă pentru ei.Moarte ție sau moarte altora? Moarte nimănui.Nimeni nu are dreptul de a lua viața. Independența este un lucru bun, dar detașarea față de oameni va rămâne doar la stadiul de poveste. Nu poți face asta. Nu poți să te detașezi de oameni pentru că trăiești printre ei. Ești o ființă socială care are nevoie de oameni oricât ar încerca să se mintă că nu-i așa.

| Little Kid [:x] a răspuns:

Deeci, cred ca nu exista adolescent pe lumea asta maare care sa nu aiba ganduri de sinucidere. Toti trecem prin perioade gen' -nimeni nu ma intelege- sau -nu mai suport viata asta pentru ca parintii mei...- Faza e ca, atunci nu esti constient de urmarile pe care le are un asemenea fapt.
Daca nu mai suporti viata, si vrei sa te sinucizi, gandeste-te doar la un lucru care te face fericit si daca nu vrei sa renunti la ideea asta pentru tine, fa-o pentru acel lucru. Ei nu sunt constienti ca lasa in urma lor o durere imensa.
Oricum, cei care au asemenea ganduri nu sunt inca destul de maturi ca sa se gandeasca la consecinte. happy