| Superior a întrebat:

De ce oamenii cred in evolutie fara dovezi?
Sa fim seriosi, oricat de mare e probabilitatea ca evolutia sa existe la momentul actual, o dovada 100% nu avem. Si indiferent ca evolutia e adevarata sau nu,automat creationismul nu e exclus in nici una dintre aceste doua cazuri.
De exemplu :
IN CAZUL IN CARE EVOLUTIA E ADEVARATA
-Prima data,au fost create organisemele din care noi am evoluat.
IN CAZUL IN CARE EVOLUTIA NU E ADEVARATA
-Fiintele au aparut asa cum sunt azi.
Iar creearea vietii poate fi rezultata din :
a) Un creator
b) Nimic
Totusi, Francis Collins,om de stiinta important al zilelor noastre,expert in ADN,sustine ca viata nu poate sa fi aparut random. El sustine teoria unui creator,unui design inteligent,iar el face referire la Dumnezeul Biblic.
Stiinta nu poate contrazice ideea de creator,dar sunt argumente,si chiar afirmatii stiintifice (care in mod indirect) duc la ideea de creator.
Dumnezeu nu e limitat de timp,spatiu si materie,ca daca ar fi,nu ar mai putea fi considerat Dumnezeu. El sta in afara universului,nu in el. E fix ca un calculator,el are un creator dar creatorul nu sta pe placa video sau face plaja pe procesor,el este in afara calculatorului.
Iar existenta vietii e de asemenea supranaturala prin simpul ei inteles.
Intorcandu-ma la evolutie,evolutia e folosita de atei in mod eronat pentru a contrazice divinitatea,dar nu are nici o legatura. Creationismul,totusi, exista indiferent de situatie, fie el alaturi de evolutie despre care nu suntem 100% siguri,fie singur,el fie provocat de nimic sau de creator,desi in acest sens,stiinta cu greu sustine creatia din haos,si duce spre design inteligent.
Ceea ce e si mai ciudat e cum putem fi vii din moment ce suntem formati din celule anorganice in mare parte.
Multi oameni il inteleg gresit pe Dumnezeul Biblic,spunand ca e un criminal,ca intri in iad pentru orice. Ideea e ca,Biblia,nu a fost scrisa de Dumnezeu,ci de oameni inspirati divin,care,in diferite cazuri au pus in pasaje si emotiile,durerile,bucuriile lor,sau de ce nu,si o parte din ideeile lor. Dumnezeu actualmente e promovat in mod gresit si blasfemios de catre religii,inclusiv cea ortodoxa,care mint cu nerusinare,impun doctrina iadului,a diferitelor traditii (botez,spovedanie),desi Biblia nu sustine asa ceva. Iisus nu a chemat pe nimeni la o religie. De ce exista rau in lume? Pentru ca asta e liberul arbitru,Dumnezeu a lasat totul in voia intamplarii dupa ce si-a terminat creatia,la fel cum noi am crea o albina robot si i-am da drumul in natura,sau am lasa o barcuta de lemn intr-un rau. Ok,dar pe Dumnezeu cine l-a facut? Ganditi-va ca aveti un pahar cu apa si o sursa de apa infinita. Paharul ar fi creierul,ei bine il umpli si cam aia e tot... mai mult nu incape. La fel si cu intelegerea noastra. Fie ca intrebam cine a creat universul sau pe Dumnezeu,e aceeasi intrebare,care nu poate avea raspuns, noi nu putem percepe asa ceva, inca.

36 răspunsuri:
| Romanul86 a răspuns (pentru DracuIa):

Organismele modificate genetic de fapt au vrut să fie organisme care evoluează dar organismele nu pot evolua în sensul evoluționist ele pot prezenta doar mutații.

| Inferno a răspuns (pentru Romanul86):

Fals. Cum arata asta? Ce legătură are una cu alta?

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Organismele modificate genetic de fapt au vrut să fie organisme care evoluează dar organismele nu pot evolua în sensul evoluționist ele pot prezenta doar mutații.

hotatareste ma mutatile ce naiba sunt? o mutatie poate fi semnul unei evoluti pozitive a unui organism, organismele nu simt nevoie ca sa evolueze, din nou teisti dovedesc ca habar nu au ce inseamna evolutia

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Organismele modificate genetic de către om arată că nu există evoluție ci doar mutații.

serios? tu stii ce inseamna evolutie?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Am vazut o remarca despre briciul lui Occam. Nu cred ca cel care a pus intrebarea stie despre ce este vorba.
Eu nu inteleg de ce puneti astfel de intrebari. De carti ati auzit? V-ati dus vreodata la biblioteca publica?
Comandati-va carti prin posta sau in format electronic pe kindle.
Exista atatea mii de posibilitati de a invata, a studia, a aprofunda astfel de subiecte.
Poti face pana si un curs online la Universitatea Oxford (https://www.ox.ac.uk/......thropology

Adica de ce pui aceste intrebari daca nu te-ai documentat?
Sunt doar pareri? Ai dat copy/paste de pe un site aiurea?

| AlexandruAdy a răspuns (pentru DracuIa):

Bravo, foarte bun raspuns,
Un exemplu de creatura gigantică este relatată în biblie si anume leviatanul care era un crocodil uriaș,
Care in zilele noastre nu se mai redă in natura
Biblia este biblia,nu carte despre animale, ca ar mai fost de voie de încă o carte pentru a prezenta toate animalele,păsările, inscetele, vertebrate si nevertebrate, fiare aeriene, pământene si subagvatice,