| Superior a întrebat:

De ce oamenii cred in evolutie fara dovezi?
Sa fim seriosi, oricat de mare e probabilitatea ca evolutia sa existe la momentul actual, o dovada 100% nu avem. Si indiferent ca evolutia e adevarata sau nu,automat creationismul nu e exclus in nici una dintre aceste doua cazuri.
De exemplu :
IN CAZUL IN CARE EVOLUTIA E ADEVARATA
-Prima data,au fost create organisemele din care noi am evoluat.
IN CAZUL IN CARE EVOLUTIA NU E ADEVARATA
-Fiintele au aparut asa cum sunt azi.
Iar creearea vietii poate fi rezultata din :
a) Un creator
b) Nimic
Totusi, Francis Collins,om de stiinta important al zilelor noastre,expert in ADN,sustine ca viata nu poate sa fi aparut random. El sustine teoria unui creator,unui design inteligent,iar el face referire la Dumnezeul Biblic.
Stiinta nu poate contrazice ideea de creator,dar sunt argumente,si chiar afirmatii stiintifice (care in mod indirect) duc la ideea de creator.
Dumnezeu nu e limitat de timp,spatiu si materie,ca daca ar fi,nu ar mai putea fi considerat Dumnezeu. El sta in afara universului,nu in el. E fix ca un calculator,el are un creator dar creatorul nu sta pe placa video sau face plaja pe procesor,el este in afara calculatorului.
Iar existenta vietii e de asemenea supranaturala prin simpul ei inteles.
Intorcandu-ma la evolutie,evolutia e folosita de atei in mod eronat pentru a contrazice divinitatea,dar nu are nici o legatura. Creationismul,totusi, exista indiferent de situatie, fie el alaturi de evolutie despre care nu suntem 100% siguri,fie singur,el fie provocat de nimic sau de creator,desi in acest sens,stiinta cu greu sustine creatia din haos,si duce spre design inteligent.
Ceea ce e si mai ciudat e cum putem fi vii din moment ce suntem formati din celule anorganice in mare parte.
Multi oameni il inteleg gresit pe Dumnezeul Biblic,spunand ca e un criminal,ca intri in iad pentru orice. Ideea e ca,Biblia,nu a fost scrisa de Dumnezeu,ci de oameni inspirati divin,care,in diferite cazuri au pus in pasaje si emotiile,durerile,bucuriile lor,sau de ce nu,si o parte din ideeile lor. Dumnezeu actualmente e promovat in mod gresit si blasfemios de catre religii,inclusiv cea ortodoxa,care mint cu nerusinare,impun doctrina iadului,a diferitelor traditii (botez,spovedanie),desi Biblia nu sustine asa ceva. Iisus nu a chemat pe nimeni la o religie. De ce exista rau in lume? Pentru ca asta e liberul arbitru,Dumnezeu a lasat totul in voia intamplarii dupa ce si-a terminat creatia,la fel cum noi am crea o albina robot si i-am da drumul in natura,sau am lasa o barcuta de lemn intr-un rau. Ok,dar pe Dumnezeu cine l-a facut? Ganditi-va ca aveti un pahar cu apa si o sursa de apa infinita. Paharul ar fi creierul,ei bine il umpli si cam aia e tot... mai mult nu incape. La fel si cu intelegerea noastra. Fie ca intrebam cine a creat universul sau pe Dumnezeu,e aceeasi intrebare,care nu poate avea raspuns, noi nu putem percepe asa ceva, inca.

36 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca evoluția e un fapt sau evolutia nu e un fapt depinde de premisele pe care le consideri valabile.
Știința pleacă de la premise care sunt conforme cu briciul lui Occam sidin care rezultă că evoluția este un fapt 100% dovedit.
Daca pleci de la premise ce contrazic briciul lui Occam (așa cum faci tu), premise ce ar implica faptul că evoluția nu este dovedită, atunci tot acele premise implica in mod automat că absolut nimic nu este dovedit. Mereu exista ipoteze alternative.
Așa că nici nu știu de ce mai scrii întrebarea asta din moment ce nu e dovedit că e citită de oameni reali și nu se întâmplă totul în subconștientul tău: Certandu-te cu tine însuți.
Daca nu respecti briciul lui Occam pământul poate fi plat, iar întregul Univers e posibil sa fi apărut ieri.
Ideea de știință efectiv nu mai are sens.

Științific nu există decât o singură explicație pentru diversitatea faunei și florei, iar ea se numește evoluție.
Dumnezeu, FSM, Universul a apărut acum 5 minute in forma sa actuală, animalele au apărut din nimic, etc. Toate astea sunt ipoteze ce necesita presupuneri suplimentare și care nu respecta briciul lui Occam. Deci pentru știință varianta "animalele au fost create de o divinitate" nu există, deoarece încalcă briciul lui Occam. Iar știința nu poate încalcă briciul lui Occam pentru că atunci pur și simplu s-ar aneantiza: orice ar fi posibil, cunoașterea obiectivă nu mai are sens.

Concluzia: din moment ce exista o singura varianta care să explice diversitatea biologică este limpede că ea e corectă. Deci evoluția e un fapt științific.

| doctorandus a răspuns (pentru Inferno):

Ca orice creștin (și ca orice teist) cred că lumea a fost creată de Dumnezeu și prin urmare este „proiectată inteligent". Ideea de bază a designului inteligent este însă susținerea că acest lucru poate fi demonstrat științific; sunt sceptic referitor la aceasta.

...Pe cât pot vedea, Dumnezeu în mod sigur ar fi putut folosi procese darwiniste pentru crea lumea vie și pentru a o dirija în mersul ei; prin urmare evoluția în sine nu implică faptul că nu ar exista o direcție în istoria vietii. Ceea ce implică acel lucru nu este teoria evoluției in sine, ci evoluția nedirijată, ideea că nici Dumnezeu nici vreo altă persoană nu a intervenit în a ghida, direcționa sau orchestra cursul evoluției. Dar teoria științifică a evoluției, în mod foarte corect, nu afirmă nimic despre ghidarea divină sau lipsa ei. Ea nu afirmă că evoluția ar fi ghidată divin și nici nu susține că nu ar fi așa. Ca aproape oricare alt teist, resping evoluția nedirijată; dar teoria științifică de azi a evoluției — spre deosebire de adaosurile ei filosofice sau teologice — nu afirmă că evoluția nu ar fi dirijată. La fel ca știința în general, evoluția nu face afirmații despre existența sau activitatea lui Dumnezeu.

— Alvin Plantinga. „Evolution, Shibboleths, and Philosophers". The Chronicle of Higher Education. 11 aprilie 2010.

| Superior explică (pentru doctorandus):

Ai terminat cu copypaste?

| Romanul86 a răspuns (pentru Inferno):

Nu există evoluție ci doar mutații cauzate de viruși, radiații sau păcate.

| doctorandus a răspuns (pentru Superior):

E un citat, mosule, si normal ca nu l-am scris eu.

| Inferno a răspuns (pentru doctorandus):

Stiu asta. Eu ma refeream la contextul intrebarii, in care Dumnezeu creaza viata prin magie. (De fapt n-am citit intrebarea, nu mai conteaza)

| Inferno a răspuns (pentru Romanul86):

De ce?

Răspuns utilizator avertizat
| Romanul86 a răspuns (pentru Inferno):

Organismele modificate genetic de către om arată că nu există evoluție ci doar mutații.

| Romanul86 a răspuns (pentru DracuIa):

Organismele modificate genetic de fapt au vrut să fie organisme care evoluează dar organismele nu pot evolua în sensul evoluționist ele pot prezenta doar mutații.

| Inferno a răspuns (pentru Romanul86):

Fals. Cum arata asta? Ce legătură are una cu alta?

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Organismele modificate genetic de fapt au vrut să fie organisme care evoluează dar organismele nu pot evolua în sensul evoluționist ele pot prezenta doar mutații.

hotatareste ma mutatile ce naiba sunt? o mutatie poate fi semnul unei evoluti pozitive a unui organism, organismele nu simt nevoie ca sa evolueze, din nou teisti dovedesc ca habar nu au ce inseamna evolutia

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Organismele modificate genetic de către om arată că nu există evoluție ci doar mutații.

serios? tu stii ce inseamna evolutie?

| Inferno a răspuns:

Ca un exemplu:
Cand nu iti gasesti cheile de la masina ce presupunere ti se pare corecta?
a.) Probabil le-am uitat pe acasa s-au mi-au cazut.
b.) Mi-au fost furate de extraterestri.

Ambele sunt posibile, iar problema este identica: evolutie vs "God did it"

Daca tu mergi pe varianta cu "God" atunci sa nu te prind ca razi de cineva cand iti spune ca extraterestri I-au furat cheile de la masina.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Sau daca cineva tia spart casa sa te gandesti ca daca nu au existat martori nu putem afla,pai ai creier, ai minte, poti determina pe baza unor dovezi, evolutia e ca un caz de crima, martori sunt fosilele lasate in urma, evolutia este a naibi de reala, daca nu ar fi sistemul imunitar nu avea logica

| Inferno a răspuns (pentru RAY):

Da, dupa logica lui justitia nici nu are sens.
Si daca ar exista martori ai putea spune ca nu au vazut bine. Mereu exista alternative. Daca evolutia nu este un fapt atunci nimic nu este un fapt.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Clar

| doctorandus a răspuns:

Evolutia ca fapt: a fost constatata in natura si in laborator, in privinta asta mortul de la groapa nu se mai intoarce.

Evolutia ca teorie: se zice "proof is for math and whisky" (demonstratiile tin de matematica si bauturi alcoolice). Conform lui Popper teoriile stiintifice nu pot fi dovedite ca fiind adevarate, ci sunt doar acceptate pana la proba contrarie. Vezi http://www.bayesianeconomist.com/......s-and.html

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

De ex. avem faptul gravitatiei, care e cert, si teorii care explica gravitatia. Pentru teorii se aplica failibilismul, adica ele pot fi rasturnate daca apar dovezi contra lor. Legea atractiei universale a lui Newton a fost inlocuita de teoria relativitatii generale.

| RAY a răspuns:

Sincer doar un om indiot poate afirma ca evolutia nu este un fapt stiintific, este cea mai dovedita, analizata teorie stiintifica din ultimi 200 de ani, repet nu am intalnit in viata mea un om care sa aiba habar de evolutie si sa se indoiasca de ia, unu singur, doar indioti fara a avea habar de biologie

| Superior explică (pentru RAY):

De ce ma jignesti?

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Nu e o jignire, facem parte dintr o comunitate europeana desi suntem ultimi din europa la toate capitolele, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ramanem asa, daca nu stii cat fac 2 plus 2 multi rad de tine si te fac prost, dar asta nu inseamna jignire, te pui pe invatat si inveti

| Superior explică (pentru RAY):

Te asigur ca romanii fac performante mari in medicina si programare, dar ei cand termina cu scoala isi termina studiile in strainatate si se stabilesc acolo. 60% din cei ce au luat bacul anul trecut au plecat din tara sau intentioneaza sa o faca cat de curand.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Si asta e adevarat

| mentholinks a răspuns:

Dar tu de ce crezi in Dumnezeu fara dovezi? In afara de un **** de carte nu este nimic care sa ateste existenta dumnezeului tau.

| Superior explică (pentru mentholinks):

Are rost sa-ti zic?

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns (pentru DracuIa):

Eu vorbeam strict de dovezi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

"Multi oameni il inteleg gresit pe Dumnezeul Biblic,spunand ca e un criminal,ca intri in iad pentru orice. Ideea e ca,Biblia,nu a fost scrisa de Dumnezeu,ci de oameni inspirati divin,care,in diferite cazuri au pus in pasaje si emotiile, durerile, bucuriile lor, sau de ce nu, si o parte din ideeile lor."

Chiar tu ai scris asta. Tu cu manuta ta. Ai uitat sa iei in calcul posibilitatea in care acesti oameni despre care vorbesti l-au inventat pe Dumnezeu si l-au pus intr-o carte. Dar, neah, esti ipocrit si n-o sa faci asta vreodata.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Dinozaurii cum au aparut? Ca in Biblie nu se vorbeste nicaieri de dinozauri.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexandruAdy a răspuns (pentru DracuIa):

Bravo, foarte bun raspuns,
Un exemplu de creatura gigantică este relatată în biblie si anume leviatanul care era un crocodil uriaș,
Care in zilele noastre nu se mai redă in natura
Biblia este biblia,nu carte despre animale, ca ar mai fost de voie de încă o carte pentru a prezenta toate animalele,păsările, inscetele, vertebrate si nevertebrate, fiare aeriene, pământene si subagvatice,

| Steregoi a răspuns:

"Ceea ce e si mai ciudat e cum putem fi vii din moment ce suntem formati din celule anorganice in mare parte." - probabil ai vrut sa scrii ca omul e alcatuit din aceiasi atomi din care e alcatuita materia moarta in ansamblul ei si cu toate astea acesti atomi sunt structurati nu doar foarte complex sub forma de molecule proteine celule organe ci si ca exista o forma de energie numita viata care pune in miscare doar procese din aceste structuri bio-chimice.

| Superior explică:

„vorbeşte cu pământul, şi-ţi va da învăţătură şi peştii mării îţi vor istorisi cu de-amănuntul." Iov 12, 8)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mă întreb, cât timp îți ia să scrii zilnic 4-5 romane din astea?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Am vazut o remarca despre briciul lui Occam. Nu cred ca cel care a pus intrebarea stie despre ce este vorba.
Eu nu inteleg de ce puneti astfel de intrebari. De carti ati auzit? V-ati dus vreodata la biblioteca publica?
Comandati-va carti prin posta sau in format electronic pe kindle.
Exista atatea mii de posibilitati de a invata, a studia, a aprofunda astfel de subiecte.
Poti face pana si un curs online la Universitatea Oxford (https://www.ox.ac.uk/......thropology

Adica de ce pui aceste intrebari daca nu te-ai documentat?
Sunt doar pareri? Ai dat copy/paste de pe un site aiurea?