| buhuhuuu a întrebat:

De ce oamenii religiosi sunt cei mai ipocriti?

20 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

''cei mai''? mira-m-as...

| Isabella95 a răspuns:

Ai dreptate sunt foarte ipocriti probabili se simt superiori ca ei cunosc adevarul biblic, se simt oarecum superiori.

| RAY a răspuns:

Pentru ca ei sunt superiori, stiu totul, au convingeri absolute, daca nu isi convine vei arde o eternitate in iadul vesnic

| Angel0 a răspuns:

Doar unii oameni sunt ipocriti, independent de orientarea religioasa.
Ateii fiind mai putini, o sa gasesti mai putini atei ipocriti.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Toti suntem ipocriti dar mai ales cei care n-au niciun Dumnezeu

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Ei cred ca nu mai sunt oameni, deja sunt sfinti, daca un preot le arunca crucea, imediat o inhata, si i-o aduce inapoi.Nu se mai considera oameni, ei cred ca au deja un loc rezervat in Imparatia Cerurilor, sunt privilegiati, ce sa mai...

| neaivan a răspuns:

Nu cred ca ar fi pe acest pamant om sa nu fie ipocrit, daca am fi fost ingeri si eu mi-as pune aceasta intrebare!

| EmaS a răspuns:

Stai linistit, ca nu te intrec!

| 12faly56 a răspuns:

In ce sens? te supara cumva faptul ca tu punind aceasta intrebare esti ateu si nu poti sa fi ca ei in gindire si comportare.da-mi niste exemple.

| Jardelin a răspuns:

Nu toti sint ipocriti.

| NewWorldOrder a răspuns:

"Sunt doar doua lucruri infinite, universul si prostia umana, insa asupra primului aspect nu sunt atat de sigur."(Albert Einstein)
Cred ca la tine si la intrebarea ta se referea.

| HueyFreeman a răspuns:

Te comporti altfel cand stii ca ai un loc asigurat pentru viata vesnica iar altii pentru tortura vesnica.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu toți, nu generaliza, deși probabil o mică doză de ipocrizie cu toții deținem. E ca și beția, unii se îmbată la propriu, alții se îmbată cu vise și speranțe. Așa si aici: unii se folosesc de ipocrizie pentru a-și atinge scopul, alții o folosesc în "glumă", căci: "a face pe prostul la timpul potrivit este cea mai mare înțelepciune." (Cicero)

Răspuns utilizator avertizat
| Voidwithin a răspuns:

Pentru ca ce-i mai multi oameni au o religie si cred intr-o zeitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar cei care nu sunt credinciosi.

| buhuhuuu explică (pentru 12faly56):

Chiar nu ma supara faptul ca nu sunt la fel ca ei in gandire si in comportamente. Dupa parerea mea un ateu e mult mai liber in gandire si nu trece prin viata cu ochelari de cal, iar ca exemplu de ipocrizie crestina: in biblie zice iubeste-ti aproapele mai mult decat pe tine insuti, insa majoritatea oamenilor credinciosi isi iubesc aproapele numai daca e la fel ca ei, de aceea multi dintre ei sunt homofobi, xenofobi si rasisti.

| 12faly56 a răspuns (pentru buhuhuuu):

Nu ai sa vezi niciodata un crestin inhaitindu-se cu unii atit de liberi in gindire. puscariile sint pline de asemenea indivizi.moralitate si constinta canci.in ce-a ce priveste iubirea de frati? nu toti crestinii sint la fel.iar sfirsitul raspunsului tau una din descrieri ti se potriveste ca o manusa.

| 12faly56 a răspuns (pentru Etein):

Arsenie Boca avea perfecta dreptate.cum si printre aceia care nu cred decit in ei insisi pot fi buni sa rai. ipocrit nu este acela care isi exprima o parere sau o opinie.

| catalynx a răspuns:

Oameni ipocriti exista si la atei si la religiosi, dar sa nu generalizam ca nu toti ateii si crestinii sunt asa.