| mentholinks a întrebat:

De ce pe Cristos l-au numit Isus cand conform scripturii trebuiau sa-i puna numele Emanuel? Nu este asta o dovada ca Isus e un personaj fictiv sau un impostor sau chiar mai rau fiul diavolului fiindca este slavit ca si Dumnezeu?

27 răspunsuri:
| Mclaren12 a răspuns:

Numele este furat de la pagani. Cristos are origini in numele Krishna de la hindusi despre care am citit ca era pronuntat si Christna iar numele Isus este furat de la egipteni daca nu gresesc.

| doctorandus a răspuns:

La profetul Zaharia scrie ce va spune Isus la venirea lui Mesia.

| LOVW a răspuns:

Isus înseamnă mântuitor, așa vorbește Sf. Scriptură în Matei 1:21. Cristos sau Hristos se scrie în limba greacă Χρίστος care înseamnă uns ( Mesia ).
Este văzut din pasajul biblic că îngerul i-a spus lui Iosif să-i dea pruncului care se va naşte numele "Isus" pentru că el va mântui pe poporul Lui de păcatele sale. Aceasta este semnificaţia numelui Isus – mântuitor, sau salvator, sau izbăvitor. Evanghelistul Matei arată însă pe parcursul întregii Evanghelii care îi poartă numele cum în Domnul Isus s-au împlinit profeţiile din Vechiul Testament

Prorocul Isaia a făcut profeţie despre Domnul Isus în care l-a numit pe Mântuitorul "Emanuel" ceea ce înseamnă – Dumnezeu este cu noi. În prima lui profeţie spune astfel:
De aceea, Domnul însuşi vă va da un semn: „Iată, fecioara va rămâne însărcinată, va naşte un Fiu şi-I va pune numele Emanuel. (Isaia 7:14).
Emanuel înseamnă,, Dumnezeu e cu noi,,. Numele Emanuel şi Isus nu se contrazic ci se completează. Prin aceste două nume Dumnezeu a vrut să comunice lumii că în persoana Fiului Său, Dumnezeu este cu noi (Emanuel) şi a venit ca să mântuiască pe poporul Lui de păcatele Sale (Isus). Slăvit să fie Dumnezeu care a săvârşit această mare lucrare de mântuire a sufletelor tuturor oamenilor prin Fiul Său Isus Hristos.
Și nu, Isus nu este fiul Diavolului sau a altui zeu, El este Dumnezeu chiar dacă I se spune Fiul lui Dumnezeu, a doua persoană din Sf. Treime. Iisus nu este Fiul lui Dumnezeu în felul în care noi vedem o relaţie obişnuitp dintre un tată şi fiul său ca oameni. Dumnezeu nu S-a căsătorit şi astfel a avut un Fiu. Iisus este Fiul lui Dumnezeu în sensul că El este Dumnezeu întrupat pe pământ (Ioan 1:1, 14). Iisus este Fiul lui Dumnezeu prin aceea că El a fost arătat oamenilor întrupat prin intermediul Duhului Sfânt. Luca 1:35 arată "Îngerul i-a răspuns: „Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine, şi puterea Celui Prea Înalt te va umbri. De aceea Sfântul care Se va naşte din tine, va fi chemat Fiul lui Dumnezeu'". În timpurile biblice, expresia "fiul omului" a fost utilizată pentru a descrie o fiinţă umană. Fiul omului făcea întotdeauna referire la oameni.

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

Serios? Lasa fumatu' ca nu-i bun. Porecla de "Christos" nu vine din hindu geniule ci din greaca, fiind un echivalent al ebraicului "Messiah".

| SG1995 a răspuns:

Ca e personaj fictiv, nu, ca e impostor, conform standardelor evrei (din care provine) da, ca e fiul satanei, nu, app rangul divin ii apare mult mai tarziu in perioada lui Constantin.

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

„Iată, fecioara va fi însărcinată, va naşte un Fiu, şi-I vor pune numele Emanuel" care, tălmăcit, înseamnă: „Dumnezeu este cu noi." (Matei 1:18-23)

| mentholinks explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Si de ce i-au pus Isus? Deci e clar ca trebuie sa vina un altul.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

Acharia S. Murdock - The Origins of Christianity
and the Quest for
the Historical Jesus Christ

"Indian and other scholars contend that the story is uninfluenced by
Christianity, many averring that any borrowing must have occurred by Christianity from
Hinduism. As part of this debate, a common earlier English transliteration of Krishna was
"Christna," which reveals its possible relationship to '"Christ."

"Furthermore, since Horus was evidently called "Iusa,"
is the unseen god-force, and
the sun was viewed as Ptah's visible proxy who brings everlasting life to the earth; hence, the
"son of God" is really the "sun of God."
194 while Osiris was the "KRST,"195
centuries before any Jewish character similarly named, it would be safe to assume that Jesus
Christ is just a repeat of Horus and Osiris, among others. According to Taylor, the title "Christ"
in its Hebraic form meaning "Anointed" ("Masiah") was held by all kings of Israel, as well as
being "so commonly assumed by all sorts of impostors, conjurers, and pretenders to
supernatural communications, that the very claim to it is in the gospel itself considered as an
indication of imposture..."

Referintele le ai in cartea respectiva. Numele lui Cristos este la fel de furat cum sunt si mai toate miturile crestinismului. Daca nu ti se pare destul de credibil, n-ai decat sa te scufunzi prin referinte pana te convingi. Apropo, sursa nici macar nu contrazice ce ai afirmat tu.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Asta e cea mai mare prostie pe care ai spus-o. Da, avea mai multe nume: Isus, Hristos, Emanuel, Mesia, Mielul, Fiul, Mantuitorul, Cel dintai din toata zidirea, etc. Nu e nimic Ilogic. A avut mai multe nume care-l sumbolizau si care au o legatura.

| mentholinks explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Cand zice clar ca trebuiau sa-i puna numele Emanuel si nu Isus e clar ca e ceva putred la mijloc. Doar un idiot ar putea nega asta.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru mentholinks):

E clar ca dati din colt in colt ca trebuia sa vina altul care sa va lase sa faceti ce vreti. Gandesti exact ca evrei care nu l-au cunoscut pe Hristos ci ei inca mai asteptau venirea unuia care sa-i sustina nu sa-i mustre.

| mentholinks explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Evreii asteptau pe unul care chiar sa implineasca prorociile importante de implinit cu privire la ei.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru mentholinks):

"Doar un idiot ar putea nega asta." Hai sa nu inversam rolurile. Asta este cel mai prost motiv de negare a realitatii biblice pe care l-am auzit.:
"Îngerul i-a zis: „Nu te teme, Marie; căci ai căpătat îndurare înaintea lui Dumnezeu.
31 Şi* iată că vei rămâne însărcinată şi vei naşte un fiu, căruia îi vei pune** numele Isus.
* Isa 7:14; Mat 1:21; ** Luca 2:21;
32 El va fi mare şi* va fi chemat Fiul Celui Preaînalt; şi** Domnul Dumnezeu îi va da scaunul de domnie al tatălui Său David.
* Marc 5:7; ** 2 Sam 7:11; 2 Sam 7:12; Ps 132:11; Isa 9:6; Isa 9:7; Isa 16:5; Ier 23:5; Apoc 3:7;
33 Va* împărăţi peste casa lui Iacov în veci, şi Împărăţia Lui nu va avea sfârşit."
* Dan 2:44; Dan 7:14; Dan 7:27; Obad 1:21; Mica 4:7; Ioan 12:34; Evr 1:8; "

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru mentholinks):

Exact. Si eu ce-am spus? Gandesti exact ca ei.

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

Cum pui mei au furat astia de la indieni? Avand vedere ca: Idieni sunt in asia, originea numelui "christos" e greaca, nu ebraica.

| mentholinks explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Pai asa e si normal sa gandesti cand vine unul care zice ca e Mesia dar nu face nimic din ce trebuia sa faca acel Mesia pentru popor ca doar de aceea si titlul de Mesia. Oricum Isus i-a prostit pe multi fiindca primeste slava care i se cuvine doar lui Dumnezeu. Si chiar Dumnezeu spune in Biblie ca slava lui nu i-o va da altuia si ca nu exista alt mantuitor in afara de el. Chestia e ca voi sunteti prea orbiti de mirajul vietii vesnice si de frica ca l-ati putea ofensa pe Isus daca deschideti bine ochii. Asta va impiedica sa vedeti ca Vechiul Testament nu se leaga deloc cu Noul Testament si voi ca sa impacati capra cu varza apelati la cele mai grosolane interpretari si chiar a-ti reusit sa inventati un Dumnezeu cu trei fete.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru mentholinks):

Nu esti in postura in care ar trebuisa comentezi pe tema asta fiindca nu cunosti biblia.
Isus a spus: Eu si Tatal una suntem si in caz ca nu stiai, cand spune preotul :"In numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh amin se refera la Dumnezeu care este format din trei persoane ale dumnezeirii asa ca Isus fiind o parte din Dumnezeu este normal sa primeasca slava cuvenita. Acum sunt sigur ca o sa comentezi dar nu-ti mai raspund, pune mana pe biblia aia si citeste-o nu mai da explicatii din astea. Tot ce trebuia sa faca Mesia era sa-i mantuiasca pe cei ce nu l-au coscut si sa moara pentru pacatele noastre.

| mentholinks explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Crezi ce vrei.

| RAY a răspuns:

Amnezie parinteasca.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru mentholinks):

Mai, pe mine ma cheama Razvan Daniel. Mamei ii place sa-mi zica Razvan, tatei ii place sa-mi zica Daniel insa eu raspund la ambele nume. Chiar trebuia sa-ti dau exemplul asta ca sa-ti dai seama de banalitatea lucrului pe care l-ai spus, fiindca dupa tine, Razvan ar fi alesul si Daniel ar fi intrusul.

| mentholinks explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Ce spui tu era corect daca il numeau Isus Emanuel. Asa pot sa zic ca esti Gogu.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru mentholinks):

Cauta si afla ca Emanuel si Hristos inseamna acelasi lucru. Isus Hristos - Isus Emanuel, e acelasi lucru.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

Dupa cum vezi, similaritatea dintre nume este evidenta. Este posibil sa fie si o coincidenta. La fel de evidente sunt si toate miturile crestine despre Cristos care corespund cu cele despre Khrisna iar asta clar nu mai este o coincidenta.

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

Deah singure mituri comune sunt:
Virginitatea mamei
Tatal divin
Genul asta de mit apare in mai multe popoare.
Ambi sunt considerati mostenitori la tron si are loc o tentativa de ucidere a aluia mic (apare la romani si egipteni aceeasi idee)
Tatal vitreg e un om simplu in ambele versiuni, dar de aici se sfarseste miturile, deoare Krisna intretine campani militare si ajunge rege, Iisus in schimb incearca sa schimbe sistemul religios evreu, dar e ucis de romani.

| mark2018 a răspuns (pentru SG1995):

"deoare Krisna intretine campani militare"

Ai inteles exact pe dos.
"aici se sfarseste miturile"

rolling on the floor
Gramatica este un mit pentru tine.
Din 5 cuvinte ai gresit 4.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

Astea sunt mituri majore comune dar sunt o gramada de similaritati intre viata biblicului Cristos si a lui Krishna. Ai uitat sa mentionezi de moartea si reincarnarea lui Krishna, abilitatile "supraomenesti", nasterea aproape identica cu a lui Cristos etc. De fapt Krishna este inclus in cei "16 salvatori crucificati" (Kersey Graves) si partea amuzanta este ca acea carte se mai numeste si "Crestinismul inainte de Cristos". De fapt am vazut ca sunt pe Amazon multe carti care demasca miturile pagane corupte in crestinism.