| HerrManelig a întrebat:

Oare crestinii il au ca Dumnezeu pe Lucifer ...adica pe Diavol?

Pun aceasta intrebare pentru ca am vazut acest filmulet scurt filmat la Vatican, si am ramas cracanat de mirare vazand ca la Catedrala Sfantul Petru de la Vatican, Domnul Nostru Isus Christos este numit, si chiar slavit, cu numele de Lucifer, adica cu numele Diavolului!

https://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

Oare crestinii il slavesc ca Dumnezeu pe Lucifer ...adica pe Diavol?
Cum comentati acest filmulet?

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu,creștinii nu îl slăvesc pe lucifer adică pe Diavol, el e dușmanul lor.

| HerrManelig explică (pentru ania):

Asta spui tu pentru ca nu-ti convine adevarul!
In Biblie in Apocalipsa 22:16 vezi clar ca el se recunoaste singur ca fiind Lucifer (in romana steaua stralucitoare a diminetii adica Luceafarul care in latina se traduce cu Lucifer.
Si daca nu ma crezi pe mine, urmareste cateva secvente din acest scurt film sa vezi cu ochii tai ca la Vatican, capii bisericii crestine in slavesc pe Christos cun numele de Lucifer:
https://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

Na acum dupa ce ai vazut adevarul cu ochii tai...ce mai zici?

| MskDesign a răspuns:

Nu exista Dumnezeu si nici Diavol.Prin acele personaje s-a asjuns la o asemenea greseala mondiala, aceea de a supune populatiile popoarelor si a le fura constiinta si gandirea.

| HerrManelig explică (pentru MskDesign):

Ca nu exista fiinte SUPRANATURALE adica Dumnezei ...asta cred, dar sa spui ca nu exista Diavoli este o mare greseala pentru ca Diavolul nu este o fiinta Supranaturala ci este RAUL intrupat in anumiti oameni. Care sunt acei oameni te lumineaza Ioan in Cap 8:44 unde te invata ca pe Diavoli ii recunosti prin faptul ca au placerea sa ucida oamenii ...si ai exemplul lui Hitler si Stalin care parca erau in competitia "Cine ucide mai multi oameni" ce Diavoli mai mari vrei decat astia 2?

| MskDesign a răspuns (pentru HerrManelig):

Mi-am sustinut parerea.Pentrumine nu exista Dumnezeu, deci nu exista nici diavolul. Daca tot ai mentionat de Hitler si Stalin, iti raspund ca acei oameni erau bolnav mintal si cu o mare sete de putere mondiala.De aceea s-a ajuns unde s-a ajuns.

| HerrManelig explică (pentru MskDesign):

Tu uiti ca in timpurile in care s-a scris Biblia si cand s-a inventat crestinismul, ceea ce numesti tu astazi ca fiind boli, se rezovau prin exorcizari, iar exorcizarile erau painea zilnica din care traia Isus ca parazit in carca oamenilor. Asa ca avem dreptate amandoi, tu pentru ca te exprimi in termeni medicali din ziua de azi, iar eu pentru ca vorbesc in termeni biblici despre niste personaje care sunt niste personificari ale Raului. Pentru ca Diavolul este o personificare a raului si din Biblie reiese clar ca Lucifer adica Diavolul era o fiinta umana... care se numea Isus Christos.
Numele de Lucifer este atribuit lui Isus Christos chiar de Papa de la Roma dua cum poti observa n acest filmuletz pe care-l postez ca sa nu ai impresia ca vorbesc asa cum cred unii...adica "a proasta"!
https://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| Djnicnr a răspuns:

Daca dupa atata timp, in care s-au facut atatea cercetari si am ajuns la acest nivel al evolutiei, asta e singura dilema a crestinilor... apoi e grava problema! "Crestinii il slavesc ca Dumnezeu pe Lucifer?", pai hai sa va zic o intrebare care ar fi mult mai interesanta si care ar merita cercetata mai cu atentie "Exista Dumnezeu sau Lucifer?"Asta ar fi o intrebare care v-ar putea trezi la realitate!