| WholeWorldTeam a întrebat:

De ce preferi sa ai incredere in oamenii de stiinta si nu in Dumnezeu? In ziua de astazi sa devi "om de stiinta" este foarte simplu, asta spunand-o in contextul pe care il foloseste masoneria pentru a insela masele de oameni.Nu inseamna ca daca stiinta a creat anumite lucruri folositoare ea deja este buna si trebuie privita ca pe un "dumnezeu". De unde sti tu, ca in spatele oamenilor de stiinta nu se afla masoneria (de fapt asa si e, dar infine) care prin "descoperirile" ei invata lumea ca nu exista Dumnezeu.Ai stat tu lana omul de stiinta x ca sa vezi cum adescoperit el cutare lucru? Nu.De altfel sunt ferm convins ca satanismul si masoneria sunt in spatele stiintei? In cazul in care nu v-ati dat seama toata aparatura din ziua de astazi si alimentele din magazine sunt nocive omului.As vrea sa imi spuneti de ce aveti incredere in niste oameni care distrug creatia lui Dumnezeu si nu in isnusi Cratorul a toate? As prefera sa nu imi spuneti ca si eu ma folosesc de ele si nu stiu ce.Intradevar si eu ma folosesc de tv, de pc sau de altele, insa nu ii ocupa locul lui Dumnezeu in sufletul meu.Nu vi se pare caci credinta aceasta in niste "documentare" false si mincinoase este tot o forma de indoctrinare pentru a nu crede? Pentru ca vesnic auzi din partea unui ateu, ca noi crestinii de mici ne indoctrinam copii. (si ar mai fi multe de spus, insa ma opresc aici)

50 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Poate pentru ca oamenii de stiinta iti aduc dovezi, vizibile, palpabile chiar? Si un om rational trebuie sa creada in dovezi, pentru ca altfel traieste in lumea basmelor. Arata-mi o dovada clara a existentei lui Dumnezeu. Nu ai.

| Mikhtarian a răspuns:

Stiinta este arma Satanei,ea te indeparteaza de credinta,crezand ca totul a fost facut din calcule,si scrieri matematice.
Credinta este cea mai puternica arma,ea lovind doar cu dragoste si pace ( propriu zis, nu veniti cu, genuri ca de ce au murit oameni, cine crede, moare pentru credinta sa!).

| doctorandus a răspuns (pentru Mikhtarian):

Problema cu "cine crede, moare pentru credinta sa" e ca au fost omorati oameni care nu credeau.

| doctorandus a răspuns:

Google paranoid conspiracy theory.

| Kabuto79 a răspuns (pentru Mikhtarian):

In sfarsit domnuleeee uite un crestin care spune ceva CORECT!
Da, stiinta este arma lui Satan, Satan reprezinta inteligenta pura, in loc de ipocrizia

| reihiuke a răspuns:

Pentru ca tot ceea ce se stia, acum stiinta doar redescopera. Spre exemplu, se stia ca pamantul e rotund inainte sa se spuna ca e plat, dar nu-si mai aminteste stiinta happy

Exista o cunoastere universala si un limbaj universal, pe care stiinta se schinuie sa le descopere. Problema e ca ele sunt, au fost si vor fi. Si cine cauta, gaseste happy

| nogomani a răspuns:

Cata paranoie laughing. Aici este vorba de o credinta oarba neverificabila in religie si incredera in teoriile stiintifice verificabile: misticii antici care cand vedeau un boschete in flacari in caldura desertului credeau ca e dumnezeu si omul de stinta modern, care creaza teorii stiintifice demonstrabile, iar oricine este interesat poate sa le studieze si sa isi prezinte contra argumentele in fata comunitatii stiintifice, iar daca o sa aiba dreptate, acea teorie va fi revizuita sau chiar desfintata.

| Mădă0611 a răspuns:

Fara stiinta eu pot sa caut in minte fiecare element dintr-un vis, si le gasesc pe toate, deci nu e nimic nou.
Fara stiinta pot sa observ asemanarea mea sau a ta cu oricare animal din jur.
Fara stiinta pot sa observ ca mintea ta functioneaza cum ii spun eu daca iti spun ceva nou. >:)
Fara stiinta pot sa observ cum sunt "oamenii lui dumnezeu" si sa aflu ca dumnezeu nu exista.

Pai uite ca esti indoctrinat, masoneria.

Daca mare parte din ce spun oamenii de stiinta, a se observa ca nu sunt ghilimele, e adevarat, de ce cealalta parte sa fie falsa? Teoriile apar asa --> http://i.imgur.com/QXF4n.jpg

| RAY a răspuns:

Stiinta ofera dovezi stiintifice,oricine se poate convinge de ea indiferent de rasa,sex,varsta,credinta etc
oricine poate vedea ce cauzeaza ploaia,curcubeu,eclipsa etc

religia este un basm scris de niste oamenii acum mii de ani,nu crezi in ea ajungi in iadul vesnic indiferent daca esti bun

da voi crestini va indoctrinati copii de mici ce nu-i adevarat in asta?
nu exista copil crestin,si doar copil care este indoctrinat sa fie crestin sau de alta religie
apropo cum a aparut dumnezeu din nimic cum a creat miliarde de stele din nimic?
cand ai sami ovedesti ca din nimic apar zeii am sa te cred sau ca exista dumnezeu prin metoda stiintifica
apropo uiti ca tariile cele mai religioase sunt cele mai sarace,violente,corupte,criminale etc tarii
in scimb cele atee sunt bogate,prospere, lipsiti de coruptie,vilenta etc cum e suedia declarata tara cu cea mai mica rata de coruptie din europa, Romania e campioana la coruptie, hotie, violenta, saracie etc
apropo ateii aia rai vau trimis ajutoare din 2007 au hranit milioane de gurii

| Dandanache a răspuns:

"De altfel sunt ferm convins ca satanismul si masoneria sunt in spatele stiintei"

Ca sa parafrazez din idiotenia pe care ai postat-o, ai stat langa oamenii de stiinta, sa vezi ce anume ii inspira? Un om de stiinta nu poate fi inspirat de Dumnezeu?

| M25M a răspuns:

In ziua de astazi sa devi "om de stiinta" este foarte simplu, asta spunand-o in contextul pe care il foloseste masoneria pentru a insela masele de oameni.-- Putem spune la fel si in cazul patriarhilor lumii ortodoxe si a papilor?
De unde sti tu, ca in spatele oamenilor de stiinta nu se afla masoneria--- De unde stii tu ca in spatele religiei nu sta masoneria?
Ai stat tu lana omul de stiinta x ca sa vezi cum adescoperit el cutare lucru? ---Ai stat tu langa Isus/Dumnezeu sa vezi cum a creat cutare lucru?
De altfel sunt ferm convins ca satanismul si masoneria sunt in spatele stiintei--- De ce folosesti tehnologia, aparatura medicala etc?
cazul in care nu v-ati dat seama toata aparatura din ziua de astazi si alimentele din magazine sunt nocive omului--- Toata? Absolut toata? Nu toate ci doar cateva, in privinta alimentelor este profitul de vina si goana dupa acesta?
.Nu vi se pare caci credinta aceasta in niste "documentare" false si mincinoase este tot o forma de indoctrinare pentru a nu crede?--Nu aceste documentare false si mincinoase prezinta o alternativa fata de o idee deja implementata, intelegi diferenta? Imediat dupa ce au aparut cateva documentare si lucrari despre evolutie care vin in contradictie cu teza religioasa reprezentantii acesteaia din urma s-au inflamat si au facut si eu documentare...ei zi-mi acum ca aceste din urma nu sunt mincinoase si false!
ca noi crestinii de mici ne indoctrinam copii.--- Pai si nu o faceti? Nu ii botezati fara acordul lor, ii aruncati in cazan de mici si apoi le formati mintea, le-o mulati pe religie?

| Inferno a răspuns:

Sunt nevoit sa-mi musc degetele ca sa nu risc o alta suspendare. Ce ai facut Tu Deus cu sufletul acestui sarman?

| Hombre a răspuns:

"In ziua de astazi sa devi "om de stiinta" este foarte simplu, asta spunand-o in contextul pe care il foloseste masoneria pentru a insela masele de oameni."
Cine ti-a vandut gogosile astea prea cuvioase, smerit in ale nevazutului?
Tot ce indrugi tu nu este altceva decat sa manjesti cu **** stiinta de care te folosesti si iti este indispensabila timpului actual si mai atasezi o "sperietoare" masoneria pe care o cunosti necunoscand mai nimic despre ea si ceva lături sataniste. Dar fiindca ai pomenit de misterioasa masonerie din punct de vedere organizatoric e mai aproape de religie decat de stiinta observand mai atent au erahizari asemanatoare, simboluri specifice si au ritualuri, chestiune pe care in lumea stiintifica nu le gasesti. Si atunci despre ce vorbesti!?
"Ai stat tu lana omul de stiinta x ca sa vezi cum adescoperit el cutare lucru?"
Luminatia ta, dar tu ai stat langa vreunul care l-a vazut pe Dumnezeu?
Oamenii de stiinta sunt contemporani cu noi, alti au murit, ii stim, avem inventiile lor de care ne folosim. Voi in afara de batut matanii, cruci pe piept, rugaciuni, moaste pupate, ce folositi in concret de la credinta voastra?
"(si ar mai fi multe de spus, insa ma opresc aici)", bine ai facut ca oricum nu ai spus nimic interesant.

| Hombre a răspuns (pentru Inferno):

E terminat inainte sa moara, te-ai mai relaxat? rolling on the floor

| dracu14 a răspuns:

Ciudat,vorbesti de controlul masonilor cand multi oameni sunt controlati prin religie

| Alphawolf a răspuns:

Tu esti pericol... pericol! Nu stiu cati ani ai, dar dupa cum gandesti nu ai mai mult de 10 ani. Totusi, ceva imi spune ca ai mult mai mult de 10 ani, iar diferenta de ani in gandire, de la 10 ani la cati ani ai in fapt, ti-au fost spalati de credinta ta in inchipuiri.

| Inferno a răspuns:

Oh, acum am citit tot din pacate. Providenta a fost nedrepta cu tine atunci cand ti-a dat doar jumatate din numarul de carti pe care l a oferit altora. Fatalitatea...

Răspuns utilizator avertizat
| AndraRox a răspuns (pentru RAY):

Dar nu ti se pare ciudat ca atatia oameni cred in acest basm? Nu crezi ca nu toti sunt prosti si mai exista si incredere? Ce copii indoctrinati de crestini? Nici nu stii ce vorbesti. Nu esti in masura sa judeci si nici sa te iei de copiii care au credinta in Dumnezeu. Ca tu nu crezi, e problema ta dar lasa-i pe ceilalti sa creada si nu mai vorbi din lipsa de ocupatie.

| AndraRox a răspuns:

Nu crezi, foarte bine... dar nu iti bate joc!

| RAY a răspuns (pentru AndraRox):

In primul rand faci niste afirmati mincinoase
eu n-am spus ca crestini sunt prosti, copii etc exagerezi
2 dar nu ma iau de copii, de ce i numesti copii, in fine eu judec pe nimeni, eu nu cred in dumnezeu pentru ca din nimic nu poate aparea creatori, nu sunt obligat sa cred in ce vrei tu eu stiam ca traim in democratie
3 imi exprim doar parerea atata tot n-am obligat pe nimeni sa creada in ce cred eu, in scimb voi crestini ma amenitati cu iadul vesnic

| chelstone a răspuns:

''De unde sti tu, ca in spatele oamenilor de stiinta nu se afla masoneria''
Eu vad, ca in spatele tuturor marilor puteri sade cate un popa, de curand am vazut ca sade si in spatele lui Obama. Stiinta se bazeaza pe valoare si pe studiu, ea nu poate fi controlata de cineva. Dar, multimea, ceata de indoctrinati poate fi foarte usor manipulata de aia de sus, chiar si de masonerie prin intermediul popilor, si mai mult de cat atat, chiar o face.
Masoneria nu-i un laborator de stiinta unde fac si desfac ei totul. Masoneria nu poate controla stiinta, insa masoneria poate controla ceata de crestini, asa poate sa o faca si in multe cazuri o face.

| chelstone a răspuns:

''Nu vi se pare caci credinta aceasta in niste "documentare" false si mincinoase este tot o forma de indoctrinare pentru a nu crede? Pentru ca vesnic auzi din partea unui ateu, ca noi crestinii de mici ne indoctrinam copii. (si ar mai fi multe de spus, insa ma opresc aici)''

''DOCTRÍNĂ s. f. sistem închegat de concepții, principii și teze fundamentale prin care se exprimă o anumită orientare în domeniul filozofic, religios, politic, artistic etc.''

Pot exista doctrine politice, dogme religioase care intr-adevar indoctrineaza. Stiinta nu e doctrina. Dogma spune, stiinta demonstreaza. Dogma se bazeaza pe incapacitatea omului de a procesa informatia, si pe faptul ca adeptii unei doctrine atunci cand primesc mesaje din cadrul autoritatilor doctrinare, in cazul crestinilor, de la popi, direct sau indirect (prin intermediul bibliei) ei vor lua de bune datele primite fara a le verifica. Iar ca sa se ajunga la acest stadiu este nevoie de o indoctrinare sistematica, ceea ce in cazul crestinilor atinge deja venerabila vasta de 2000 de ani.
In cazul stiintei, nu se poate vorbi despre doctrina, ca, stiinta nu prezinta doctrine, pentru ca nu acesta este domeniul de activitate, stiinta ofera raspunsuri prin argumente, si ca sa o intelegi trebuie sa gandesti, iar in momentul in care gandesi, procesezi informatia, si nu o iei de buna, ca in cazul crestinilor, atunci nu mai putem vorbi de doctrina. Asta pe langa faptul ca doctrina are un set de reguli care trebuie indeplinite pentru a se putea face indoctrinarea, ceea ce nu exista in stiinta, ca si din acest motiv stiinta nu este egal cu dogma.

| chelstone a răspuns:

Masoneria nu poate controla stiinta, ci doar niste cete ca cele crestine, pentru ca pentru a putea manipula pe cineva este nevoie de un lucru esential, incredintarea in cele spuse de cei ce doresc sa manipuleze, ori masonii stiu bine aceste lucruri, stiu unde este terioriu de mancat, si folosesc biserica pentru ca stiu ca acolo se aduna oameni slabi ce pot fi usor manipulati. Dar tu habar nu ai despre doctrina, te-ai bagat si tu in seama degeaba.

| AndraRox a răspuns (pentru RAY):

Vorbeam in general pentru ca asta este parerea majoritatii ateilor si imi pare rau dar eu nu te-am amenintat cu iadul. Si "da voi crestini va indoctrinati copii de mici ce nu-i adevarat in asta?/nu exista copil crestin, si doar copil care este indoctrinat sa fie crestin sau de alta religie" sunt cuvintele tele iar daca nu te iei de copii te iei de parinti. Este problema fiecarei familii sa isi educe copilul/copiii cum vrea. Nu are rost ca tu sa minti exprimandu-te subiectiv. Numai bine.

| RAY a răspuns (pentru AndraRox):

Andra ce am mintit, de ce minti?

| WholeWorldTeam explică (pentru sublime89):

Sa fim seriosilaughing Unde sunt dovezile palpabile ca Dumnezeu nu exista? Unde sunt dovezile palpabile a multor aberatii care le scot unii oameni de stiinta?

| WholeWorldTeam explică (pentru Dandanache):

Ce idiotenii am scris? si crezi ca Dumnezeu l-ar inspira pe om ca El nu exista?

| WholeWorldTeam explică (pentru M25M):

La patriarh nu am vazut semne masonice, in schimb la papa sunt o gramada : cum ar fi crucea cu capul in jos si altele.Masoneria nu are cum fi in spatele Ortodoxiei pentru ca masonii si satanistii nu suporta crucea si moastele sfinte si asa mai departe.Asta se poate dovedii in cazul in care atingi un indracit cu obiecte atinse de maoste seja il deranjaza din senin.Cel mai probabil sectele sunt opera masoneriei de a dezbina biserica lui Hristos. Daca observi sectele au lepadat crucea si alte obicete sin Biserica Primara si ratacit le considera idoli.Nu am stat langa Dumnezeu sa vad cum face minunile sau afce diverse lucruri, insa acestea s-au transmis pana la mine prin Sfanta Traditie, adica din "gura in gura" pana in zilele noastre.Plus de asta ca unele s-au scris si in biblie.Cu privire la ce aparatura medicala si celalte atata timp cat nu faci un dumnezeu din ele nu vad unde este pacatul? Dumnezeu a igaduit ca noi sa ne putem vindeca prin plante sau prin alte substante pentru ca el este vcreatorul a toate. Daca el nu facea in asa fel incat anumite substante sau plante sa vindece boli azi nu ne-am mai putea trata cu nimic.Cu privire la documentare, nu ti se pare normal ca daca vin unii cu idei necrestine biserica sa ia masuri? Spre exemplu la inceputul crestinismului cand unii au inceput sa se rupa de Biserica si sa isi faca ei propriile "biserici", atunci Biserica apostolica ca sa se deosebeasca de acele rataciri si pentru ca lumea sa nu isi piarda credinta si sa se rataceasca Bisericii i s-a atribuit un nume, ca lumea sa nu se rataceasca.Asa e si in cauzl asta.Ai vreo dovada ca ce scrie in biblie e fals? ai dovada ca Hristos nu a existat niciodata pe pamant? Nu ai.Sunt doar ipoteze si teorii. Temeiul Botezului copilului mic este unul vechi inca din vechiul testament cand Dumnezeu a poruncit ca toti copii sa fie taiati imprejur.winking Si mi se pare normal ca un copil sa fie botezat dupa porunca lui Dumnezeu iar mai apoi pe parcursul vietii sa il inveti credinta.Crezi tu ca un ateu este liber? Sa sti ca nu e asa.A fi robul lui Dumnezeu e mult mai bine decat a fi robul satanei prin diferite pacate.Macar Hristos ne va rasplatii daca ne vom ostenii si vom pazii poruncile, in sschim de la satan ce vom primii? munca vesnica.In fine. oricum nu cred ca mai are rost sa continuam, pentru ca discutia nu are nici un final.

| WholeWorldTeam explică (pentru Inferno):

Bine faci. daca ai face asa si in viata personala nu doar virtuala ar fi foarte bine.A jignii pe cineva care are o alta credinta decat a ta mie se pare lipsa celor 7 ani de acasa.Ti se pare ca in postarea de mai sus am jignit vreun ateu? am pus doar o simpla intrebare. oh go on Sunteti jalnici majoritatea.