| WholeWorldTeam a întrebat:

De ce preferi sa ai incredere in oamenii de stiinta si nu in Dumnezeu? In ziua de astazi sa devi "om de stiinta" este foarte simplu, asta spunand-o in contextul pe care il foloseste masoneria pentru a insela masele de oameni.Nu inseamna ca daca stiinta a creat anumite lucruri folositoare ea deja este buna si trebuie privita ca pe un "dumnezeu". De unde sti tu, ca in spatele oamenilor de stiinta nu se afla masoneria (de fapt asa si e, dar infine) care prin "descoperirile" ei invata lumea ca nu exista Dumnezeu.Ai stat tu lana omul de stiinta x ca sa vezi cum adescoperit el cutare lucru? Nu.De altfel sunt ferm convins ca satanismul si masoneria sunt in spatele stiintei? In cazul in care nu v-ati dat seama toata aparatura din ziua de astazi si alimentele din magazine sunt nocive omului.As vrea sa imi spuneti de ce aveti incredere in niste oameni care distrug creatia lui Dumnezeu si nu in isnusi Cratorul a toate? As prefera sa nu imi spuneti ca si eu ma folosesc de ele si nu stiu ce.Intradevar si eu ma folosesc de tv, de pc sau de altele, insa nu ii ocupa locul lui Dumnezeu in sufletul meu.Nu vi se pare caci credinta aceasta in niste "documentare" false si mincinoase este tot o forma de indoctrinare pentru a nu crede? Pentru ca vesnic auzi din partea unui ateu, ca noi crestinii de mici ne indoctrinam copii. (si ar mai fi multe de spus, insa ma opresc aici)

50 răspunsuri:
| chelstone a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

''Ai vreo dovada ca ce scrie in biblie e fals?''
laughing Crestinii trebuie sa dovedeasca ca ceea ce scrie in biblie e adevarat, ca altfel poate demonstrezi si tu ca ceea ce scrie in coran este fals.

| Dandanache a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Am zis ca nu exista? Sau tu asa iti imaginezi, ca toti cei care sustin stiinta sunt atei? Sunt crestin, si crestini sunt multi altii care au sprijinit stiinta si care au adus aporturi in diverse domenii stiintifice. Cati ani ai? Raspunsurile tale sunt de o naivitate copilareasca.

| WholeWorldTeam explică (pentru Hombre):

Dar tie cine ti-a vandut gogolsile ca Dumnezeu nu exista? cine ti-a vandut gogosile ca un indracit este bolnav psihic, si ca satana nu exista? Nu manjesc cu rahat nimic.Asta este adevarul.Toti care zic ca nu exista Dumnezeu sunt niste satanisti.De ce spun asta? Pentru ca ei fiind "oameni de stiinta" lumea ii crede, prin urmare omul nu mai crede in Dumnezeu, traieste in pacate, nu ii mai pasa de mantuirea sufletului si uite asa castiga satana suflete pentru imparatia iadului. Oare ce s-ar face satan fara acesti "prieteni" ai lui? Ma tot gandesc cum ar face sa convinga omul de inexistenta lui daca nu ar exista acesti oameni care declara ca el nu exista? Ce bine isi poate face el lucrarea pierzatoare de suflet cu un om, daca acesta nu crede in existentia diavolului.Il indeamna foarte frumos sa faca pacate peste pacate, ca doar de, este ceva normal.Si asa mai departe.Trebuie doar sa te gandesti putin.SA zicem ca ai un dusman care te uraste si vrea sa iti faca rau insa tu nu sti ce sentimente are impotriva ta.Cu siguranta el va cauta sa se dea bine pe langa tine ca tu sa il consideri prieten si asa iti afla punctele slabe si asa stie unde sa te atace.La fel si satan se foloseste de faptul ca stiinta are si ea meritele ei si a creat lucruri folositoare si cu asta se da el bine pe langa tine : cu stiinta.Mai apoi isi trimite slugile la "propovaduirea" ca Dumnezeu nu exista "ca sau facu fel si fel de studii si s-a ajuns la concluzia ca lumea de dincolo de mormant este doar un basm".Tu fiind poate prea putin credincios, daca ai incredere in acesti oameni devii necredincios si faci fel si fel de pacate.Prin toata treaba aceasta satan inala omul, mai departe descoperind-ui punctele slabe (adica pacatele la care este cel mai vulnmerabil sa cada ) si apoi are el grija ca pana la moarte omul sa nu faca pocainta.Si fain frumos isi face lucrarea pierzatoare in ascuns, ca doar tu nu crezi in el, si numai bine te face fiul iadului. N-ai decat sa razi cat vrei de cuvintele mele.Intr-o buna zi, te vei convinge ca asa este, si crede-ma ca atunci rasu tau o se schimbe in planswinking Sper sa nu ajungi pana in starea accea si sa iti deschizi ochii nu la minciunile oamenilor de stiinta ci la poruncile lui Hristos. Numai bine!

| WholeWorldTeam explică (pentru Alphawolf):

Eu am 10 ani sau unul ca tine care crede tot ce vede la tv?

| WholeWorldTeam explică (pentru chelstone):

Sunt dovezi cate vrei.Dar voi de toate va bateti joc.Si mai spune ceva in biblie : sa nu aruncam margaritarele la porci.

| chelstone a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

''Unde sunt dovezile palpabile ca Dumnezeu nu exista?''
O regula a logicii spune ca atunci cand cineva AFIRMA ca ceva sau cineva exista trebuie sa faca si demonstratia. Stiinta nu-l studiaza pe dumnezeu, dar studiaza si explica fenomene care, de exemplu in biblie se spune ca se se fac prin puterea lui dumnezeu, demonstrandu-se adevarata cauza a manifestarilor anumitor fenomene naturale, astfel se infirma multe din paragrafelor biblice.
Altfel, poate aduci si tu dovezi palpabile ca nu exista allah sau alti zei.

| chelstone a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

''Sunt doar ipoteze si teorii.''
Sa stii ca teoria, prin natura ei, este o afirmatie cu valoare de adevar.

| M25M a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Asta se poate dovedii in cazul in care atingi un indracit cu obiecte atinse de maoste seja il deranjaza din senin.--- Nu te mai uita la filme...ori nu mai acredita filmulete in care oameni cu probleme psihice grave sunt considerate posedate.
Daca observi sectele au lepadat crucea si alte obicete sin Biserica Primara si ratacit le considera idoli.--- Fiecare religie vine cu ceva nou, unora nu considera ca pupatul moastelor sau batutul crucilor il servesc pe Dumnezeu si se rezuma doar la pastrarea bibliei sau a noului testament.
Daca el nu facea in asa fel incat anumite substante sau plante sa vindece boli azi nu ne-am mai putea trata cu nimic.---Rationamentul este slabut, tot El a dat si bolile si microbii si plantele otravitoare etc...

Referitor la documentare, cum ramane cu dreptul la libera exprimare? Daca biserica sau institutiile religioase i-au o pozitie drastica in fata documentarelor (care provin din lucrari de cercetare) care aduc o alternativa fata de varianta religioasa se numeste teocratie. Esti constient ca fanatismul religios a format Institutul de Cercetare Creationista unde se fac cercetari care sa demonteze evolutia. La inceput se cerea o dovada prin care sa se demonstreze legatura dintre pasari si dinozauri precum si inrudirea dintre acestea apoi cand s-a descoperit fosila Archaeopteryx care reprezenta o fosila tranzitionala acestia au mutat din nou stacheta invocand alte verigi lipsa si alte si alte. Ti-am spus acestea ca sa iti faci o idee cine persecuteaza pe cine. Ti-am zis acestea ca sa vezi cine face presiuni asupra cui. Stiinta a venit cu o alternativa care ce sa vezi nu se pupa cu crestinismul si nu numai (si alte religii au propriile lor mituri despre viata si formarea acesteia)dar nu l-a atacat. Prima tabara care a incarcat arma si a tras a fost religia.

Biblia a fost scrisa de vreo 40 de oameni pe o perioada de 1500 de ani, motiv pentru care se vad contradictiile. Imi vine greu sa cred ca Biblia este adevarata fiind nu cred intr-un potop care sa fi acoperit lumea intreaga, nu cred in tufisuri vorbitorea sau serpi vorbitori. Nu neg existenta lui Iisus, cred ca a existat insa nu este singurul care s/a intitulat fiul unei divinitati. Biblia are inspiratie sumeriana, egipteana si chiar hindusa. Insa stiu ca nu doi bani pe acestea de aceea te intreb: Ai tu vreo dovada ca este falsa, ca este scrisa de Dumnezeu?(nu este argumet "Biblia este cuvantul Lui Dumnezeu pentru ca Biblia spune ca este cuvantul Lui Dumnezeu") De ce nu ar Coranul sau textele vedice cartile adevarate ce provin dintr-o inspiratie supra naturala?

Isus s-a botezat cand era mai in varsta, nu cand era copil, indoctrinarea se petrece tocmai prin aceasta : a forma un individ de mic copil inspre o anumita ideologie fara a i se prezenta alternative si fara ca acesta sa fie in posesia unei capacitati de discernamant. Stiu care este un rationament "daca nu botezi un copil si acesta moare va ajunge in Iad"--hmmm...
In fine partea cu ateul si cu satana frizeaza...

| chelstone a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Vezi tu, tu nu prea ai proprietatea termenilor, tu habar nu ai ce-i aia o dovada. Plus de asta zi o singura dovada, asa, ca sa-ti arat ce minte infantila ai.
''sa nu aruncam margaritarele la porci''
Atat de mult poti?! laughing Sa stii ca pot si eu sa te jignesc, da nu-i acesta scopul meu. Sa stii ca in coran scrie ca tu nu vei ajunge in rai niciodata.
Deci, nu vii si spui ca sunt dovezi cate vreau, le prezinti.

| chelstone a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

'' cine ti-a vandut gogosile ca un indracit este bolnav psihic''
Gogosi ai mancat tu ma, de-ai ajuns sa spui ca un bolnav psihic e indracit.

| RAY a răspuns (pentru chelstone):

Ma bucur ca gandesti asa, daca cu toti am avea mentalitatea ta ar fi mult, mult mai bine dar din pacate romanii raman oii

| Hombre a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Ai scris mult fara sa spui nimic, decat niste naivitati cu o gandire cel mult de adolescent. Ai o fixatie in cap fara rationalmente si atat, tocmai de aceea nu mai continui sa spun ceva dor un un mic amendament;

"Sa fim seriosi Unde sunt dovezile palpabile ca Dumnezeu nu exista?"

Cel care afirma existenta lui Dumnezeu trebuie sa demonstreze ca exista si nu cel care nu crede OK? Bine la logica ta putina e greu sa pricepi. Punct.

| EmaS a răspuns:

Sunt si oameni de stiinta care confirma veridicitatea Bibliei.

| Inferno a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

A jigni este una, a spune adevarul alta.

| sublime89 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

In muzee de exemplu. Dar trebuie sa calci macar o data in viata ta pe acolo ca sa le vezi. Bineinteles ca trebuie sa si vrei sa crezi in dovezi. Daca ti-e prea frica sa vezi adevarul atunci continua sa crezi in basmele tale mai departe. Voi cautati cu disperare arca lui Noe in speranta ca o sa aveti si voi o dovada palpabila laughing Dar totul e in zadar, NU EXISTA!

| Krokodil a răspuns:

Tl; dr
deci hai sa nu mai mancam.CA TOT E POST BA!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Sunt si oameni de stiinta care confirma veridicitatea Bibliei.''
Mai ema, acei oameni afirma doar, nu confirma nimic, e o mare diferenta. Si apropo, ema, nu omul de stiinta reprezinta argumentul, ci stiinta in sine, ca observ ca voi nu prea discerneti aceste doua elemente. Si ma rog, care stiinta confirma ce scrie in biblie? Ca vezi tu ema, e de ajuns ca un singur fragment din toata biblia sa fie dovedit a fi fals, iar din acel moment, multa lume isi poate da seama de cat de impostori au fost cei ce au scris aceasta carte.

| AndraRox a răspuns (pentru RAY):

Era vorba despre copii...

| chelstone a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

''Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi. Căci cu ce judecată judecaţi veţi fi judecaţi; şi cu ce măsură măsuraţi vi se va măsura. De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău şi nu te uiţi cu băgare de seamă la bârna din ochiul tău? Sau, cum poţi zice fratelui tău: „Lasă-mă să scot paiul din ochiul tău", şi, când colo, tu ai o bârnă în al tău?… Făţarnicule, scoate întâi bârna din ochiul tău, şi atunci vei vedea desluşit să scoţi paiul din ochiul fratelui tău. Să nu daţi câinilor lucrurile sfinte şi să nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare şi să se întoarcă să vă rupă. (Matei 7:1-6) - See more at: http://moldovacrestina.md/......si-cinilor

Eu observ ca voi, atat tu cat si ema folositi textele biblie intr-un mod total eronat. Habar nu aveti de pildele din aceste texte, folositi paragrafe in mod abuziv doar pentru a ataca.
EMA, ''vezi bârna din ochiul tău si nu paiul din ochiul altuia '' - ti se pare cunoscut nu?! Doar ca daca ai fi citit intreaga fraza ti-ar fi fost in itregime defavorabila, de fapt tu ai rastalmacit-o cum ai vrut: ''Făţarnicule, scoate întâi bârna din ochiul tău, şi atunci vei vedea desluşit să scoţi paiul din ochiul fratelui tău'' Ei, parca-i altceva... Ema, fatarnica poti fi tu, si chiar esti de multe ori, dar eu sunt ateu ema, nu am cum sa fiu fatarnic. Ema, daca ai fi citit acest paragraf in intregime, ai fi aflat ca incepe cu nu judecati ca sa nu fiti judecati, ori tu cu astfel de rastalmaciri ale paragrafelor biblice, ii judeci de multe ori pe altii.

Acum nea caisa, omi1, ''sa nu aruncam margaritarele la porci''. Tu faci un lucru si mai grav, nu numai ca nu ai inteles aceasta pilda, dar dintr-un scop nobil ce avea initial ai folosit o parte din ea in cel mai josnic mod cu putina. Porc si caine este numit fatarnicul din acea pilda, asa cum esti si tu si ema. Doua personaje care habar nu au cu ce se mananca ceea ce propavaduiesc.

Răspuns utilizator avertizat